Jos nostan palkkaa ihan kuukausipalkkana, enkä osinkoina, niin miten YEL?
Palkastahan menee ne pakolliset vakuutusmaksut kai joka tapauksessa, joten tarvitaanko yel? Mahdollisen tuoton haluan käyttää firman kehittämiseen ja investointien rahoittamiseen ja tyydyn siis pieneen kk-palkkaan. Mistäköhän tämän voisi selvittää? Kiitos kovasti jos neuvotte!
Palkastahan menee ne pakolliset vakuutusmaksut kai joka tapauksessa, joten tarvitaanko yel? Mahdollisen tuoton haluan käyttää firman kehittämiseen ja investointien rahoittamiseen ja tyydyn siis pieneen kk-palkkaan. Mistäköhän tämän voisi selvittää? Kiitos kovasti jos neuvotte!
Vastaukset 10
Vanhimmat
.. lisää kahvia, että herään.. t. aloittaja
Jos omistusosuutesi on yli 50% kuulut YEL:n piiriin. Lisäksi työskentelymääräsi on ilmeisesti sen verran suuri, että senkin puolesta kuulut YEL:n piiriin.
Jos edelliset toteutuvat, pitäisi enää määritellä vuosityötulo jonka mukaan maksat YELliä.
Jos kerran omistat firman ja työskentelet siinä, olet automaattisesti velvollinen ottamaan YEL-vakuutuksen. Yelin perustana on arvioitu työtulo EI maksettu palkka (kuten tellissä). Eli voit maksaa itsellesi mitä palkkaa haluat, mutta YEL-vakuutus pysyy vakiona arvioimasi työtulon mukaisena. Vakuutusyhtiöltä saat sitten ohjeet siitä, miten tuo työtulo tulee arvioida.
Jos omistat yli 50% oy:n osakkeista, kuulut yel:n piiriin. Tässä tapauksessa palkastasi ei pidätetä kuin ennakonpidätys. Yel korvaa tel-vakuutuksen. Jos omistat alle 50%, kuulut tel/lel vakuutuksen piiriin.
ja kiitos näistä hyvistä vastauksista!
Jos 50% niin TEL.
Olet taas YEL:n piirissä jos perheesi omistaa yhdessä yli 50%.
Jos pienellä omistusosuuden muutoksella tuohon kerta voidaan vaikuttaa niin kumman kautta (YEL, TEL) tulee vähemmän pakollisia sivukuluja jos palkkaa on esim. 2000e/kk tai 4000/kk?
Niin ja entä vaihtoehto 2000e palkkaa 2000 osinkoa per kk. (olettean osingon verotus menee normaalin kaavan mukaan)
Sekä yelissä ja tellissä ei ole kysymys "pakollisesta sivukulusta" vaan Sinun tulevasta ELÄKKEESTÄ !- eli kannattaa toimia niin, että tuleva eläketurva on mahdollisimman hyvä, tällöin ainakin itselläni on aina ollut mahdollismman korkea YEL ja palkkana olen nostanut vain sen, mitä tarvitsen osingon.