mikä on naisen paikka seurakunnassa?
Naisen paikka seurakunnassa?
..Lucia
4182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
muunmuassa ekivaarin ja erään toisen kirjoittajan aloituksissa koskien mm.naispappeutta jne,asioita
-joten lueppa sieltä !
Naista (muakin siis)kuvattiin sanoilla"levoton, yksinkertainen, tyhmä.. Sinä kirjoitit, että-naiset ovat vain ylpeitä ja haluavat nousta ns.tasa-arvoon.
Joltain naiselta kielsitte opettamisen...mutta miksi minuakin on nyt pyydetty pyhäkoulun pitäjäksi...enhän voi nyt mennä, joutuisin opettajaksi.
Vai kuulollako tässä täytyy pysyä, että tiedän milloin kukakin mies päättää mihin sovin.
Joku provosoi muistuttamalla että Jumala on mies...mutta onhan nainenkin Jumalan kuva.
Sitten joku kirjoitti taas, että nainen olkoon vaiti seurakunnan kokkouksessa ja kysyköön kotona mieheltään.
Yksi nainen kysyi multa tällä palstalla kerran, että mitä kun ei ole sellaista miestä, jolta kysyä...en tiennyt.
Voisitko sinä selventää tätä asiaa?
Ja mitä tehdä kun seurakunnassani yleensä naiset ovat ne, jotka puhuvat..(helluntaiseurakunta)en tiedä enää miten heihin suhtautuisin kaiken tämän jälkeen?
Mä oon monta kertaa kirjottanut sen Raamatun kohdan tänne, jossa Kristus ilmestyi kuolemansa jälkeen ensin Marialle joka Hänen käskystä meni OPETUSlasten luo kertomaan mitä pitikin.
Hänet pilkattiin ulos, eikä uskottu.
Jeesus suuttui tästä ja arvosteli seuraajiaan kovasydämisiksi ja ilmoitti tulevasta vainosta. Sitten Hän antoi heille lähetyskäskyn(en oo tällä palstalla huomannut kuin yhden sitä noudattavan!!!!!)
Tähän nojaten naispapit jatkavat työtään; ei ole merkitystä sillä onko mies tai nainen; kunhan Kristus tulee kirkastuteksu.
Musta siinä on logiikkaa, eikö susta?
Sinusta kun on tullut taivaan valtakunnan kansalainen ja Sinulle on tarjottu tuota pyhäkoulun vetäjän paikkaa, niin ota se nyt vaan rohkeasti vastaan. Ja vaikka Sinä joudut siinä hommassa opettamaan, niin et sie millään ihmismielipiteisiin perustuvilla metodeilla sitä joudu tekemään, vaan Jeesuksen antamalla Pyhän Hengen viisaudella.
Niin että älä laisinkaan arkana pälyile ympärillesi, niinkuin vanhemmat tahtoisivat asioissa määräillä vaan turvaa aina Jeesukseen, niin silwiisteen siitä hyvä tulee.
Siunausta! Iloitse aina meidän Herrastamme Jeesuksesta! ;)
minkä hän itse valitsee, mihin pyrkii, mihin kouluttautuu jne.
Kun tyttölapsi syntyy, Jumala ei ole laittanut lappua hänen kaulaansa:tämä on tyttö, älkää antako hänen tehdä sitä mitä pojat tekevät.
Jokainen jumalanluoma on täysivaltainen ja itsenäinen yksilö.