Ihmettelen Hämeenkyrön Sanomia, se alkaa kohta oleen joku Mouhijärvi-Ikaalinen-Viljakkalalehti. Harvassa ovat jutut omasta pitäjästä.
Hämeenkyrön Sanomat
pitääkö muuttaa nimi ?
8804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vain ennakoi uuden Suur-Kyrö kunnan muodostumista.
Hallintopaikaksi tulee automaattisesti kulttuurikaupunki Kyröskoski!
Kannattaa sijoittaa vähäisetkin latinsa Kosken kiinteistöihin, nääs arvonsa tulee nousemaan kohisten ja paikallispankkikin näyttää ikkunassaan Koskelaisen iloista naamaa ja reklaami ilkkuu:
"Näin iloiselta näyttää, kun Koskelainen vaurastuu"..
se teidänkin Puronsuu kohta näyttää kun lykätään paksua asvalttia torppienne ja tonttienne yli..käy niinko siinä MOT-ohjelmassa.Uus ohituspätkä jättää kaikki kaupat sivuun ja siinähä sitte näivetytään..
niin koski kuivana kohisee ja m-real on poistettu vesistöjä sotkemasta!
mistäpä olet totuuden kaivanut kuivuvasta koskesta ja paperitehtaastamme??
Kristallipallosta?
ja poliisi suojelee...kunnanpomoja.
en pistä enää senttiäkään koko typerään lehteen.. joskus n.10vuotta taaksepäin lehti oli vielä jokseenkin mielenkiintoinen ja luettava.. enää se sitä ei ole..
ainakin minusta. Aivan samaa mieltä Hämeenkyröä koskevat jutut vähenevät vähenemistään ennenkuin tulee suuri Aamulehti ja syö pienen paikallislehden kuin mansikan toki hieman happaman mansikan. Voivivat Posarin kanssa perustaa vaikka Kyrösjärven sanomat niin pysyy suuri ja mahtava Aamulehti loitolla. Olen melko usein huomannut että päivän polttaviin asioihin Pohjois-Satakunnassa reagoidaan nopeammin kun meidän paikallisaviisissa. Täytynee kanssa harkita tilauksen lopettamista jos ei tahti muutu!
nimihän on nykyään kyrön surkeet, mutta pakkohan lehti on tilata:se on velvollisuus.