Kun yrittäjä sairastuu, niin mistä saa korvauksia, miten toimia?
Jos tulee tapaturma niin minulla on siihen vakuutus. Mutta jos sattuu vaikka tulemaan useamman päivän pituinen kova kuume eikä voi töihin mennä niin saako silloin korvausta jostain?
Luulin että kaikki oli selvää, luulo ei ole tiedon väärtti.
Vakuutusvirkailija ei tietenkään puhunut mistään Kela korvauksesta tapaturmavakuutusta (se pakollinen vakuutus) tehdessä.
Työtulo 180000 (myös YEL määräytyy tuon mukaan), päiväraha 50e, kalliiksi ainakin tulee.
Joudun tekemään yli 30 työpäivää vuodessa että saan vakuutukset maksettua. Siis liian pieni tuntiveloitus vai liian korkeat vakuutukset? 4200e/vuosi, sis Yel.
Kun yrittäjä sairastuu
8
2640
Vastaukset
- vakuutukset...?
Yel:n maksulla maksat tulevasta eläkkeestäsi. Paljonko maksun pitäisi mielestäsi olla? 420e?
- Kyllähän
työntekijän Tel-maksutkin ovat työpäivissä mitattuna melkoinen tinki. Ero yrittäjään on siinä, että Tel:t on maksettava, mutta omalta kohdaltaan yrittäjä voi laittaa maksulapun takkaan, jos ei kiinnosta.
Siitä sitten kärsii pieninä eläkkeinä ja ennen eläkeikää pieninä mahdollisina päivärahoina (äitiys-, työkyvyttömyys- jne rahat).
- sairaspäiväraha
Nythän on niin, että itse määrittelet tuon työtulon(ok. on tietynlainen "ohjeistus" olemassa), josta YEL maksetaan. Tuo YEL on myös pohjana KELAn maksamalle sairaspäivärahalle.
En ymmärrä valitusta kalleudesta, sehän on kuitenkin omaa eläkettäsi ja suoraan vähennyskelpoinen verotuksessa, joten so?
Pitäisikö yhteiskunnan maksaa kaikki. Olet varmasti yrittäjänä laskenut tienaavasi enemmän kuin palkansaajana, joten eiköhän silloin sukanvarteenkin pitäisi enemmän jäädä.
Sairaspäiväraha;
Se mutta tietysti on, että KELAn omavastuuajalta, eli 1 9 päivää, ei korvausta tule mistään. (tapaturmia tietysti lukuunottamatta, kun tapaturmavakuutus on olemassa). Mutta on aloja, joissa ei työnantajakaan maksa sairaspäiviltä palkkaa, eikä KELA heillekään maksa omavastuuajalta, joten siinä mielessä yrittäjä ei ole sen kummemmassa tilanteessa. - Undefined
"Kun yrittäjä sairastuu, niin mistä saa korvauksia, miten toimia?"
KELAlta saat sairauspäivärahaa tietyillä ehdoilla, jos YEL-työtulosi on vahvistettu riittävän suureksi.
"Työtulo 180000 (myös YEL määräytyy tuon mukaan),"
Tuosta taitaa puuttua pilkku..? - Läheltä piti
Yrittäjänä jouduin yllättäen sairaalaan 3 kk ajaksi ja tuona aikana oli tulla konkurssi.
Laskutus yms ei pelannut.
No, jotenkin siitä taas selvittiin mutta 6kk olisi ollut jo pikkufirmalle menoa..- varalle
on olemassa vakuutuksia. Kannattaa ottaa niistä selvää.
Eivät ole ilmaisia, mutta voivat olla yrityksen toiminnalla elinehto, jos yrittäjälle sattuu jotakin. - sama
varalle kirjoitti:
on olemassa vakuutuksia. Kannattaa ottaa niistä selvää.
Eivät ole ilmaisia, mutta voivat olla yrityksen toiminnalla elinehto, jos yrittäjälle sattuu jotakin.ei voi toimia yrittäjän sijaisena ja joka tapauksessa vaikeuksia tulee jos sairasloma
jatkuu pitkään.
Vakuutus ei osaa laskea tarjouksia,laskuttaa,hoitaa asiakassuhteita jne.. - voi hankkia
sama kirjoitti:
ei voi toimia yrittäjän sijaisena ja joka tapauksessa vaikeuksia tulee jos sairasloma
jatkuu pitkään.
Vakuutus ei osaa laskea tarjouksia,laskuttaa,hoitaa asiakassuhteita jne..sijaisen, joka ainakin auttavasti voi tehdä tuota työtä sillä välin, kun yrittäjä on poissa. Ei yrittäjän vuosien kokemusta omasta yrityksestään ja alastaan ja asiakkaistaan kukaan korvaa kahden viikon varoitusajalla. Mutta parempi vähänkin kuin ei mitään.
Parempi kai, että JOKU vastaa meiliin/puhelimeen ja vie asioita eteenpäin? Saati, että yritys on ihan pimeänä niin kauan kuin yrittäjä itse on poissa pelistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749