Sota hävittiin-Karjala on Venäjän

Miksei silloin taisteltu kun oli mahdollisuus?

Reilu peli jonka Venäjä voitti. Meillähän oli jo Petroskoikin ja muitakin Venäjän alueita jotka Suomi olisi voittaessaan varmasti pitänyt itsellään.
9500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olimme täysin oikeudettomassa liittosuhteessa sodan häviävän osapuolen kanssa.
Muu maailma oli ainakin siinä vaiheessa meitä ja liittolaistamme vastaan. Ideologiassa. Muu maailma ei hyväksynyt natsien aatteita.
Meidän kohtalomme oli sinetöity jo sodan alussa. Ei sellaisilla eväillä taistella sivistynyttä maailmaa vastaan. Hyökkääminen vanhan rajan yli oli viimeinen virhe, jonka sodanjohtomme teki.

Nyt voisimme aloittaa uudelta pohjalta tekemällä yhteistyötä Karjalan alueilla. Taloudellista ja poliittista. Pääsisimme EU:n häntäpään valtion roolista eroon.

Äänestä
  • Otsikko kertoo kaiken. Tokihan on myös niin että voihan sitä massamurhata myös sivistyneesti. Vai voiko ?

    Äänestä

Neuvostoliitto aloitti molemmat sodat sotaa julistamatta joten se siitä "reilusta"pelistä.Punaiset aloittivat vapaus sodan myös "reilusti"mutta mites sitten kävikään.Luehan poika läksyt kunnolla!.

Äänestä

Eikö kaikki alkanut MAINILAN laukauksista ?

Äänestä

200 miljoonan asukkaan suurvalta hyökkää 3 miljoonan asukkaan pientä maata vastaan.

Reilu peli my ass.

Äänestä
  • Hyi sinua. Kuinka voit ottaa noin virallisen kannan vastaisen asenteen.
    Kyllähän kaikki on Suomalaisten ja etenkin karjalaisten syytä.
    Sotakorvaukset pitää kerätä uudestaan joka sukupolvelta.
    Jos niitä nimitetään lähialuetueksi niin se on ihan ok.

    Äänestä

Vai ei muka taisteltu??? Olen aina ollut siinä uskossa, että suomalaiset kyllä taistelivat hyvinkin uhrautuvasti sekä talvi- että jatkosodassa, mutta hyökkääjä oli liian ylivoimainen. Kun Venäjä sai vielä amerikkalaisilta paljon kuljetuskalustoa, lentokoneita, lentopommeja ja muuta taistelumateriaalia, niin pienen miesmäärän ja vähäisen sotakaluston vuoksi saavutimme taisteluissa vain kakkostilan. Siitä taistelusta vielä suuri kiitos rohkeille sotaveteraaneillemme.

Äänestä
  • on hoidettava hyvin suhteensa naapureihin, elettävä aina ajan hermolla ja katsottava tarkkaan mihin porukoihin sekaantuu.

    Äänestä

  • pienen valtion kirjoitti:

    on hoidettava hyvin suhteensa naapureihin, elettävä aina ajan hermolla ja katsottava tarkkaan mihin porukoihin sekaantuu.

    "on hoidettava hyvin suhteensa naapureihin, elettävä aina ajan hermolla ja katsottava tarkkaan mihin porukoihin sekaantuu."

    Jos tarkoitat Saksaan "sekaantumista", tämä oli ainoa realistinen vaihtoehto sille, että NL painosti Talvisodan jälkeenkin, perusti karjalais-suomalaisen tasavallan, jonka johtoon pisti Kuusisen, sotilaallsien talvisodan poliittinen jatke.

    Suhteet sen sijaan Venäjään tulee hoitaa, kuten Viro: liittyä NATO:on niin pian kuin vain mahdollista. Viron presidentti Ilves sanoi: Meillä on erinomaiset suhteet Venäjään, olemme NATO:ssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venäjä voitti kirjoitti:

Miksei silloin taisteltu kun oli mahdollisuus?

Reilu peli jonka Venäjä voitti. Meillähän oli jo Petroskoikin ja muitakin Venäjän alueita jotka Suomi olisi voittaessaan varmasti pitänyt itsellään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu