Kumpi tärkeämpi?

Onko uskoville oleellisempaa esim. srk:n kokouksissa, katutyössä, yms. seuroissa Raamatun evankeliumin levittäminen epäuskoisten keskuuteen, vai sielujen voittaminen evankeliumin ilosanoman avulla Kristukselle?
5205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

,tai voittaa epäuskoisia?
Eikö molemmat ole Pelastajan tarpeessa? Eikö kaikki sielut ole saman arvoiset?
Olisiko kysymys vähän hätiköiden asetettu ?

Eli, mitä eroa on "Raamatun evankeliumin levittämisellä" tai "sielujen voittaminen evankeliumin ilosanoman avulla"? Eikö ole sama Raamatun evankeliumi?

Äänestä
  • että evankeliumia voidaan kyllä julistaa julistamasta päästyäänkin, mutta tällä palstalla harvoin kuullaan sitä Jumalan sanaa, joka herättää lähimmäisemme ajattelemaan Raamatun totuutta asioissa, jotka ovat jo loogisesti ajatellen Jumalan mielen mukaisia.

    Äänestä

tuossa ovat tärkeitä Jumalan omille.
En suosittele mitään pois jättämistä.
Uskovan tavoite on aina voittaa sieluja, mutta myös pitää omasta uskonelämästään hyvää huolta ja opiskella Raamatun tuntemusta jotta voi voittaa viisaasti ihmisiä Kristukselle. Oikeassa hengessä. :)
Tärekeää erityisesti, että uudet lampaat saavat ravintoa ja tervettä ohjausta seurakuntaan. Ettei joudu uskossaan heti alkukättelyssä harhateille ja sitä kautta takaisin maailman rientoihin.

Äänestä
  • kysymyksissä on samasta asioista kysymys. Eikö katutyössä ole nimenomaan sielujen voittaminen kysymyksessä, samoin kun joku uskosta osaton tulee seurakuntaan, eikö hänen sielunsa ole se kaikkein tärkein!

    Äänestä

  • hansutuulia kirjoitti:

    kysymyksissä on samasta asioista kysymys. Eikö katutyössä ole nimenomaan sielujen voittaminen kysymyksessä, samoin kun joku uskosta osaton tulee seurakuntaan, eikö hänen sielunsa ole se kaikkein tärkein!

    kerroinkin kuinka sivulleni tulee toistuvasti mies joka on huolissaan transvestiittiystävänsä mielenterveydestä. Tämä"Sari_"on julkisesti miettinyt itsemurhaa.
    Oon aika varma että Jumalalle olisi ilouutinen jos tämän miehen saisi jotenkin käännytettyä pois pahoilta teiltään.
    Elämähän on lahja.
    Mutta miten sanoa se, ettei loukkaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markku Tampio kirjoitti:

Onko uskoville oleellisempaa esim. srk:n kokouksissa, katutyössä, yms. seuroissa Raamatun evankeliumin levittäminen epäuskoisten keskuuteen, vai sielujen voittaminen evankeliumin ilosanoman avulla Kristukselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu