Konkurssista kysymys

Olin töissä eräässä firmassa, joka pyöri toiminimellä. Työsopimus purettiin yhdessä tuumin pomon kanssa, koska hänellä oli maksuvaikeuksia. Haen tällä hetkellä palkkaturvan kautta palkkani. Mietinkin tässä vain sitä, että joutuukohan pomo nyt automaattisesti hakemaan itsensä konkurssiin, koska hänellä on niin laskuja yrityksessä rästissä ja muidenkin työntekijöiden palkat maksamatta.

Näkeekö netin kautta mistään tuosta konkurssista vai pelkästään kauppalehdestä ja kuinka nopeasti tieto kauppalehteen tulee?
4598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Näkeekö netin kautta mistään tuosta konkurssista vai pelkästään kauppalehdestä ja kuinka nopeasti tieto kauppalehteen tulee?"

Osoitteesta http://www.ytj.fi/ näkee heti, kun yrityksen konkurssi on merkitty kaupparekisteriin. Käytännössä kaupparekisteriin merkitsemistä ei tehdä välittömästi tuomioistuimen päätöksen jälkeen vaan yleensä parin viikon viiveellä.

Äänestä
  • Kiitos vinkistä!

    Äänestä

Toiminimeä ei sinällään voida hakea konkurssiin. On lähes samassa asemassa kuin yksityinen ihminen. Palkkaturva yrittää kyllä periä työnantajaltasi maksamansa palkat. Laskuja peritään toiminimeltä ihan samoin kuin yksityiseltä henkilöltä koko elämän ajan. Eli ei tule kauppalehteen tai muuallekaan "konkurssi" -tietoa, vaan ihan "tavallisia" maksuhäiriö -ilmoituksia.

Äänestä
  • Tuomioistuin voi kyllä asettaa yksityisen elinkeinonharjoittajankin konkurssiin samoin kuin tavallisen yksityishenkilön. Konkurssilaista: "Konkurssiin voidaan asettaa luonnollinen henkilö sekä yhteisö, säätiö ja muu oikeushenkilö."

    Konkurssiin voi hakea velallinen itse tai joku velkojista (yleensä verottaja).

    Kuulutuksesta:

    "Päättäessään konkurssiin asettamisesta tuomioistuimen tulee huolehtia konkurssin alkamista koskevan kuulutuksen julkaisemisesta. Kuulutus on julkaistava virallisessa lehdessä viivytyksettä."

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Janna-Stiina kirjoitti:

Olin töissä eräässä firmassa, joka pyöri toiminimellä. Työsopimus purettiin yhdessä tuumin pomon kanssa, koska hänellä oli maksuvaikeuksia. Haen tällä hetkellä palkkaturvan kautta palkkani. Mietinkin tässä vain sitä, että joutuukohan pomo nyt automaattisesti hakemaan itsensä konkurssiin, koska hänellä on niin laskuja yrityksessä rästissä ja muidenkin työntekijöiden palkat maksamatta.

Näkeekö netin kautta mistään tuosta konkurssista vai pelkästään kauppalehdestä ja kuinka nopeasti tieto kauppalehteen tulee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu