Mites tehdään sivulle laskuri joka laskee montako kertaa on klikattu jotain sivulla olevaa linkkiä?
Laskuri sijaitsisi samalla sivulla. IF lauseella tehdään mutta taidot ruosteessa ja JAVA ei niinkään hallinnassa.
Kiitos vinkeistä.
Laskuri
2
607
Vastaukset 2
- ersten
Java ja Javascript ei ole lainkaan sama asia. Koska lähetit viestisi tälle palstalle ja kyseessä ilmeisesti on www-sivut, oletan että tarkoitat Javaskriptiä.
Ikävyydet jatkuvat, eli yksinkertainen vastaus on: Ei mitenkään.
Ellei sinulla ole mahdollisuutta käyttää jotain serverinpuoleista skriptiä (php, asp...(C, Java...)) et voi tehdä minkäänlaista laskuria. Syy on yksinkertainen: Sivunvaihtojen välillä et voi tallentaa mitään muistiin (ei keskusmuistiin eikä kovalevylle, ei omassa koneessasi eikä serverilla)). Samasta syystä et voi tehdä verkkokauppaa, keskuteluforumia ym.
Useimmat operaattorit tarjoavat kuitenkin joitakin "valmiit" serveripuoleiset skriptit käyttäjilleen kuten esim kävijälaskuri, vieraskirja ym.
Jos haluat serveripuoleisen skriptituen sinun on hankittava oma domain tai webhotelli (kustannus alkaen 5€/vuosi).
PS. Jos sinulla jo on mahdollista käyttää serverinpuoleisia skriptejä (ei ilmenny sinun viestissäsi) selvitä ensin mitkä skriptit tuetaan ja tee sen jälkeen valintasi millä skriptillä toteutat laskurisi. Harva serverisofta tukee kaikkia skriptityyppejä (IIS tukee asp (joka on suurinpiirten visual basic), Apache tukee php (php hypertext preprocessor) jne.) Java, mikäli se tuetaan, on kuitenkin aika kömpelö vaihtoehto. Ainakin php:lle löytyy valmiita skriptejä jotka tekevät tilastollisen analyysin millä tavalla sivuillasi on vierailtu.
Mutta, jokainen tapplaa tylillään!- ankka...
Oikoluettuani (muuten erinomaisen selitykseni) huomasin että "tryckfelsnisse" on jälleen ollut asialla:
Web-hotellin hinta ei ole 5€/vuosi vaan 5€/kk! (Olen pahoillani jos tämä on aiheuttanut psyykkisiä traumoja joillekin, en kuitenkaan aio osallistua näihen hoitokustannuksiin, nojaten lakipykälään "...jos kauppamies avaa suunsa, vastuu siirtyy kokonaisuudessaan kuulijalle.")
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1031279Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️89769Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473