Rasistiset rikokset?

tilasto vai emävale

En ole mistään löytänyt tietoa, että mitä niihin rasistisiin rikoksiin oikein luetaan.

Onko siellä vain se, kun valkoinen hakkaa mustaa vai onko siellä myös se, kun musta hakkaa valkoista?

Entä se, kun musta raiskaa valkoista?

Voisiko joku määritellä, että mitä rasististen rikosten tilasto tarkkaan ottaen tarkoittaa?

10

408

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalisen tuplasivat
      • ........

        Raiskauksissa ei-länsimaiset maahanmuuttajat ovat perinteisesti kunnostautuneet. Mm. Oslossa 14.3% ei-länsimainen mamu populaatio tekee 65% raiskauksista.


    • mieti! tai kyky iskiltä...

    • Yritin ottaa selvää rasististen tai viharkosten trendeistä, eli muutoksista ajan funktiona Euroopassa ja muuallakin. Tilastoja ei ole, tai niitä ei ainakaan löydy!
      Sensijaan löytyi EU:n rasisminvastaisen toiminnan yhteydessä valitusta tilastoinnin puutteista. Ja samassa yhteydessä löytyi toiminnan perusteluna rasismin lisääntyminen. Hieman epäselvää, mistä sekin tiedetään, jos ei kerran ole tilastointia?

      Suomalaisissa rasismirikoksissa uhrinkin lienee täytyy tunnistaa rikoksen rasistinen luonne, jotta se tulisi kirjattua oikein. Lisäksi luulen, ettei valkoiseen kristittyyn kohdistuva rikos rekisteröidy rasistiseksi läheskään niin helposti kuin mamu-uhrin tapauksessa. Syitä on monia:
      1) Rasismin määritelmä sortaa suomalaisia Suomessa (kohteena vähemmistö)
      2) Media propagoi vain suomalaisten rasistisuudesta, ei mamujen
      3) Jos hyökkääjä käyttää rasistisiin solvauksiinsa arabiaa tai somaliaa, ei uhri ehkä pysty toistamaan sanoja kuulustelussa.

    • "Onko siellä vain se, kun valkoinen hakkaa mustaa vai onko siellä myös se, kun musta hakkaa valkoista?"

      Jos valkoinen hakkaa mustaa siksi, että tämä on musta, kysymyksessä on rasistinen rikos.

      Jos musta hakkaa valkoista siksi, että tämä on valkoinen, kysymyksessä on rasistinen rikos.

      "Entä se, kun musta raiskaa valkoista?"

      Tuskin yleensä rasismista kysymys.

      • Tripli

        Luuletko, että somali raiskaa valkoisia pikkutyttöjä osoittaksee näille hellyyttä?

        Ehei kuule, kyllä siinä on valkoisen naisen alistaminen kyseessä, koska valkoisia saa raiskata heidän oppiensa mukaan.


      • www-

        Entäpä, jos raiskaaja valitsee uhreikseen vain valkoisia ja ei "tilaisuuden tullenkaan" raiskaa muita kuin valkoisia?


      • Tripli kirjoitti:

        Luuletko, että somali raiskaa valkoisia pikkutyttöjä osoittaksee näille hellyyttä?

        Ehei kuule, kyllä siinä on valkoisen naisen alistaminen kyseessä, koska valkoisia saa raiskata heidän oppiensa mukaan.

        että raiskauksessa yleensä osoitetaan hellyyttä?


      • www- kirjoitti:

        Entäpä, jos raiskaaja valitsee uhreikseen vain valkoisia ja ei "tilaisuuden tullenkaan" raiskaa muita kuin valkoisia?

        on kysymys rasistisesta rikoksesta.


    • tilasto vai emävale

      Näin vähän ajattelinkin. Ei me kukaan tiedetä, mitä rasistisella rikoksella tarkkaan ottaen tarkoitetaan. Tätä kuitenkin näkee mediassa.

      Olisi kiva, jos joku toimittaja voisi joskus määritellä, mitä rasistinen rikos on.

      Itse epäilen, että valkoisen turpaan saaminen neljältä somalilta ei välttämättä tule tilastoiduksi rasistiseksi rikokseksi, mutta en tiedä varmuudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      81
      5970
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      311
      5354
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      48
      4580
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      311
      3645
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      0
      2210
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2112
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1247
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      7
      923
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      154
      804
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      52
      665
    Aihe