Iltalehti puhuu demarien suulla
/Tutkain
12363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vika on siinä, että Heinäluoma kaikessa yksinkertaisuudessaan ei ymmärrä mitään modernia vaan ainoastaan SAK:n politrukkien taantumuksellista kieltä. Nyt tää Heinäluoma kiukutteli kun Tanja ei suostunut alistumaan ay-liikkeen kavoihin kangistuneeseen malliin. Tarvitsemme ehdottomasti uuden valtiovarainministerin, jonka päällimmäisenä huolena ei ole byrokratian toteutuminen parin piirun säteellä vaan kansalaisten hyvinvoinnin edistäminen suorinta tietä.
Jos Heinäluoma ei olisi valtiovarainministeri niin opiskelijoiden toimeentulo olisi paljon paremmassa, eli kohtuullisessa jamassa.
Nyt en kyllä ymmärrä. Jostain käsittämättömästä syystä opiskeljoiden opintoraha-asia on kulttuuriministeriön heiniä. Joten asia olisi kuulunut ministeri Tanjan hoiteisiin. Ministeri tosin sairasteli koko sen ajan kun olisi pitänyt miettiä ja laatia budjettiin ehdotusta opintorahojen nostamisesta!
Jostain syystä väki on unohtanut kokonaan sen, että ministeri Tanja ei ollut työkuntoinen, siis kykeneväinen hoitamaan sanottua tehtävää, silloin kun olisi pitänyt.
Ymmärrän kyllä hyvin, että sairasloma on sairaslomaa, eikä se ole esimerkiksi normaalityöelämässä pätevä syy irtisanomiseen. Ministerin työ ei ole kuitenkaan aivan tavanomainen työtehtävä, ja sen työn teikijältä voidaan vaatia sellaisia fyysisitä ja psyykkisitä terveyttä, että työt (kuten opintorahakysymyksen korjaaminen) tulee tehdyksi normaalin käytännön mukaisesti!
Jos ministeri ei itse siihen kykene voidaan hänen tilalleen nimittää toinenkin henkilö.
Opiskelijoiden kurja tilanne johtuu siis kulttuuriministerin heikosta ammattitaidosta. Kyvyttömyydestä hoitaa annetut työtehtävät.
Syytä yritetään vierittää tietysti Heinäluoman harteille, mutta olisiko sittenkin niin että Kepun olisi itse pitänyt havaita Tanjan työkyvyttömyys.
Että jos osaa esitellä stringejä niin ei välttämättä osaa hoitaa ministerin hommia.
Jokohan oppirahat on maksettu...?
Julkisuuteen tuleen tiedon mukaan Tanja Saarela sanoi ihan suomeksi Heinäluomalle, että opintotukea pitää nostaa ja opiskelijoiden oikeutta tienata enemmän parantaa. Eihän Heinäluoma olisi voinut asiasta kieltäytyä, ellei Tanja Saarela olisi ensin ehdottanut sitä. Heinäluoman kerrotaan kieltäytyneen ja keksineen perusteluksi, väärin ehdotettu vaikka oikea perustelu kieltäytymiselle oli väärä henkilö ehdotti. Heinäluoma olis halunnut kuulla sen ehdotuksen demarin suusta ei Tanja Saarelan suusta, siinä se vika oli.
asia ei ollut niin.
Tämän vuoden toiseen lisäbudjettiin tuupattiin mm. 930 miljoonaa ylimääräisiin eläkemaksuihin. Silti Heinäluoma tai Vanhanen eivät onnistuneet korjauttamaan tuota opintotukiasiaa. Toinen lisäbudjetti valmisteltiin ko. "kohun" jälkeen. Eli tilanne oli kyllä tiedossa.
http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/02_puheet/20061024Valtio/name.jsp
"Siksi hallitus ehdottaa valtion eläkerahastoinnin kasvattamista 930 miljoonalla eurolla"
HUOM: yo. teksti on piilotettu "Tuloarviot"-kohtaan. "Määrärahat"-osiossa sitä ei enää mainita, vaikka kyseessä on merkittävin määräraha koko budjetissa! Tuossa Heinäluoman puheessa ei myöskään mainita, että "säästyneellä" 12 milj. eurolla lyhennetään valtionvelkaa. Aika kettu ministeriksi.
Kyllä ihan selvästi Tanja Saarela ehdotti opiskelijoille lisää toimeentuloa. Ihme ettei demarit sitä tajunneet, kun jopa minä tajusin, vaikkei ainakaan tällä palstalle demarit pidä minua minään ruudinkeksijänä. Ihmettelen, miten Heinäluoma ei älynnyt suostua Tanjan ehdotuksiin.
osaa mitään muuta kuin PEUKALOITAAN pyöritellä?
Tampereen kasvatteja riittää pilaamaan koko Suomen lehdistön. Valmistuuko mistään oikeita toimittjia vai ovatko kaikki näitä kommareita?
Hesaria ja Iltasanomia en osta enkä tilaa.
Nyt taitaa mennä Iltalehtikin samaan "ei ostettavien joukkoon".
pöksyihishän kuseskelet
Joten en kuseskele omiin pöksyihini, vaan sinun.
!!!!!!!!!!