Hallitusten pitää nyt joko vähentää kasvihuonepäästöjä tai varautua talouden romahtamiseen. Sternin mukaan kasvihuoneilmiön torjuminen säästäisi teollisuusmaiden rahaa. Esimerkiksi kasvihuoneilmiöstä johtuva merivesien nousu kävisi kalliiksi, koska veden alle jäisi monia tärkeitä rannikkokaupunkeja.
Arska lapista odottaa tulevalla Vuotosaltaalla töitä. Kävin paikalla, tuossa kulmalla, alue odottaa vain työntekijöitään.
ps. En äänestä Tennilää enään.
Arska lapista odottaa tulevalla Vuotosaltaalla töitä. Kävin paikalla, tuossa kulmalla, alue odottaa vain työntekijöitään.
ps. En äänestä Tennilää enään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hakee nyt vain uuden mäyriksen ja lähtee jatkamaan koiravaljakkoajeluaan.
Vaikka hiilidioksidipäästöjä vähennettäisiin Vuotoksen avulla, hyöty menetettäisiin metaanipäästöjen takia. Hiilidioksidi ei ole ainoa kasvihuonekaasu. Metaani on sitä 21 kertaa voimakkaampi.
"Pohjan hapenkulutuksen perusteella arvioitiin Lokan ja Vuotoksen metaanituottoa kaasumittauksiin verrattuna. Vuotos ei ole yhtä rehevä kuin Lokka, joten kaasuntuotto jää vähäisemmäksi. Vuotoksessa rehevöitymisen tuottama metaani on 36 % metaanin arvioidusta kokonaistuotannosta."
Jooh *hik*, oikeasha olet. Me biolookit johdamme maailmaa ja tietämme kaiken...Perkele, punkku loppu...
Saamasi pitää.
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=56360&lan=FI
http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/uusivaisanen.htm#index.html
http://www.helsinki.fi/jarj/symbioosi/vuotos/
http://www.birdlife.fi/suojelu/paikat/finiba/finiba-92-alueet.shtml#920253
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=178876&lan=FI
http://www.kho.fi/paatokset/29036.htm
http://www.kho.fi/32837.htm
http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/ContentBB0CC
http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2006/vuotosfloods
Muistaakseni 2-3 vuotta sitten teki jokin tutkija tutkimuksen Vuotos alueelta, oliko peräti tohtorinväitös juttuja. Sanoi ettei kukaan tiedä 1-2 vuoden kuluttua, tuleeko Mahdollisesta vuotosaltaasta vai nyt suona enemmän metaania ym. Sanoi niin yksissä olevan ao aineiden vapautumisen sitten 1-2 vuoden päästä, kun ollut altaana. Vai järveksikö pitää tituleerata.
Kukaan ei tietäisi mukaansa. Miten sitten nyt joku tietäisikin? Eikai vain tuo Tennilä tietäisi, Lapin oma edustaja ?
Yrität vain vääristää asioita, pitääkö paikkansa,? Jos olet Tennilä. Oma lehmä ojassa, ettei tulisi lappiin töitä? Kuitenkaan en äänestä sinua enään. En oikein ollut perillä noista Taistolais Kommunisti ajoistasikaan, voisitko siitä kertoa. Tietenkin viisasta nyt vaieta.
Kenet luulet olevan nimimerkkini takana tämän viittauksen jälkeen?
"KHO katsoi, että valtioneuvoston päätöksestä ei ilmennyt perusteita sille, minkä vuoksi kohde ei sisälly Suomen Natura -verkostoehdotukseen, vaikka kohteen on asian valmisteluvaiheessa katsottu täyttävän tällaiselle alueelle asetetut vaatimukset."
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=18943&lan=FI
Oliko punkkupullo mukana, kun tutkimuksen mukaan saastunut olisi merikin. Hik**rhöör**