Miksi sinä et usko Mustanaamioon?
Miksi kiellät Mustanaamion muilta?
Oletko miettinyt asiaa?
Minä kun en taas usko jumalaan sen takia koska maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa jumalasta mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Miksi uskoitkaan jumalaan?
Miksi kiellät Mustanaamion muilta?
Oletko miettinyt asiaa?
Minä kun en taas usko jumalaan sen takia koska maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa jumalasta mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Miksi uskoitkaan jumalaan?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta vaikka postimyynnistä oma Mustanaamio-asu ja mene etsimään kääpiöheimolaisia. Vaihtoehtoisesti voit mennä sataman hämärään pubiin (mikäli ovella ilkeä portsari päästää eli ikää riittää etc.) ja lohkaista tiskillä "lasi maitoa ja tietoja"...
Miksi sinä et usko Mustanaamioon?
Miksi kiellät Mustanaamion muilta?
Oletko miettinyt asiaa?
Minä kun en taas usko jumalaan sen takia koska maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa jumalasta mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Miksi uskoitkaan jumalaan?
Miksi uskoa sitten mustanaamioon? Miksi ihmisen pitää uskoa mihinkään ylipäätään? Siksi että ihmisellä on yliluonnollinen tarve uskoa johonkin korkeampaan voimaan, ihminen etsii loputtomasti mielenrauhaa erilaisista mahdollisuuksista, kunnes havahtuu ettei sekään auttanut. Levoton olo jatkuu, hauskaa ja hyvää mieltä kestää hetkisen. Joku löytää sen uskomalla mammonaan, ostamalla koko ajan lisää tavaraa itselleen, joku taas etsii sitä päihteistä, pystyy hetkeksi unohtamaan kurjuuden, joku taas eri uskonnoista jotka saattavat viedä rahat ja mielenterveyden. Miksi ihmisellä on sitten koko ajan tarve uskoa ja etsiä jotakin? Siksi, koska Jumala on luonut ihmisen sellaiseksi, Jumala on luonut ihmisille synnintunnon joka aiheuttaa mielenrauhan menetystä ja tarvetta etsiä anteeksiantoa ja rauhaa jostakin. Jokaiselle tarjotaan ainakin kerran elämässä mahdollisuutta alkaa uskomaan Jeesukseen. Jos ei ota sitä lahjaa vastaan menettää paljon. Ne jotka uskovat Jumalaan, Jeesukseen, löytävät elämässään sen mielenrauhan ja etsiminen loppuu. Siinä on kaikki mitä ihminen tarvitsee. vain Jeesus voi pelastaa ihmisen.
Miksi siis pitäisi pelastua ja uskoa Jeesukseen? Siksi koska helvetti on olemassa. Maailmassa ei olisi sotia eikä nälänhätää eikä mitään vääryyksiä, ellei olisi olemassa sekä hyvä että paha: Jumala ja Saatana. Saatana tahtoo maailmaan pelkkää pahaa ja eksyttää ihmiset uskomaan kaikkea huuhaata. Jumala taasen haluaa ihmisille pelkkää hyvää ja tahtoo varjella ihmisiä kaikelta pahalta ja vääryyksiltä. Ihmisen itse on vain tehtävä se valinta. Kumpaa haluaa uskoa. Usko ei tule automaattisesti hopeatarjottimella tarjottuna: ole hyvä se on sinun. Sinun on itse tehtävä päätös tahdotko ottaa vastaan uskon lahjan ja alkaa lukemaan Raamattua ja rukoilemaan ymmärrystä siihen.
En tiedä selvensikö tämä yhtään kysymääsi, mutta yritin anakin :=)
Ja vielä mistä tiedät mikä uskontokunta olisi oikea vaihtoehto, jos haluat ottaa asioista selvää? Itse ainakin olen tullut siihen tulokseen että sellainen seurakunta, joka ei vaadi sinulta yhtään mitään sinne mennessäsi, eikä siellä ollessasi, ainoastaa sen että lupaat uskoa Jeesukseen ja tahdot seurata hänen tietänsä ja tehdä parannuksen: valtellä maailman mukana kulkemista kaikkea mikä luokitellaan synniksi. Uskon mukana seuraa myös parannus, alat muuttua vähitellen Jumalan haluamaan suuntaan. Sinua kehotetaan maksamaan kymmenykset kuukausittain evankeliumin eteenpäin viemiseksi, mutta missään nimessä sinua ei pakoteta siihen. Kaiken pitää olla vapaaehtoista ja tulla omasta sydämestä! Siitä tunnet oikean Jeesuksen seurakunnan. Ei siis tarvitse liittyä mihinkään lahkoon, ei edes tarvitse välttämättä kuulua kirkkoonkaan. (Kirkothan alkavat tänäpäivänä olla aika harhautuneita, kalastetaan ihmisten ääniä sulautumalla maailman menoon hyväksymällä homouden ja lesbouden, hedelmöityshoidot lesbopareille ja kaikkea muuta huuhaata ja sairasta Raamatun vastaista!
Mutta onnea etsinnöissäsi :=)
Vai elätätkö unelmia siitä, että pääset kivaan pieneen muka-väittelyyn, jossa ainoa yhdistävä tekijä on suomen kieli?
Vai luulitko vaihtoehtoisesti, että aloituksesi tuntuu jostain vakavasti otettavalta tai edes siltä, että kirjoittalalla olisi pienintäkään aietta (tai tahtoa) avoimeen dialogiin?
Uskon siksi Jumalaan koska Hän on antanut uskon minullekkin lahjaksi. Kannattaa anoa uskoa sydämmeen, jos etsii Jumalaa...!
>>Siksi että ihmisellä on yliluonnollinen tarve uskoa johonkin korkeampaan voimaan
Ymmärrän että olet herkkäuskoinen. Olet joutunut uskisten ansaan uskomalla heidän satuja totena. Olet hyvä esimerkki miksi uskonnoilla pitäisi olla 21v ikäraja ja herkkäuskoisten hyväksikäyttö pitäisi olla rangaistavaa.
Kuules kyllähän niitä lehtiä täällä minunkin komeroissani saattaa olla, mutta en vain yksinkertaisesti ole kiinnostunut tästä sinun mustanaamiostasi noin paljon kuin ehkä sinä olet?
Se sarjakuvahahmo ei hetkauta juuri minua, mutta onhan maailmalla varmastikkin faneja sillekkin sarjakuvasankarille? Oletkos keräillyt paljonkin näitä sarjakuvasankariisi liittyviä esineitä, asusteita ja lehtiä?
Voisithan ommella asun itsellesi, jos osaat tai etsiä jos lelukaupasta löytyisi vaikka seinällesi sellainen "kostyymi"?
Autoratakin taitanee olla aiheesta keksitty? Vai oliko se hämähäkkimies?
Kaikkea mahdollista hyvää sinulle...!