Hui! Kunnon syysmyrsky tulossa tänään suomeen. Olkaahan kunnon ihmisiä ja jääkää suosiolla neljän seinän sisälle. Rannalle kuvia ottamaan ja videoimaan haluavat voivat toki mennä, kukaan ei tosin pakota menemään :0
Myrsky tulee
varokaa =:0
13326603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 133
Vanhimmat
Voi meitä syntisiä, kurjia maan matosia - kunpa edes ymmärtäisimme katua pahoja tekojamme ja ajatuksiamme sillä totisesti, totisesti odottaa meitä melkoinen riepoitus ja kuumoitus, kun verenkarvaisista synneistämme aletan tiliä tekemään.
tällä ei oo mitään tekemistä minkään jumalan/jumalien kanssa.
ns myrskylle saunan lämmössä olut kädessä.
Mee siää ei löyda turvaa luonto tulee ja egolia meidät tuhoaa, nauti siitä mitä nyt elät lopput on lähellä ja miten sit pärjäään?
taitaa olla kuumoitus sulla pöksyssä, sen verran tiukkaa on teksti...
Äläs nyt innostu.Jumalan viha on ollut yllämme kaiken aikaa.
Ps.Muista pitää hatusta kiinni...
Juu, tyksin sateesta ja tuulesta, vielä paree jos ne tulee samaa aikaa
esim omassa veeseessä ummetuksen muodossa.
Jumalan vihan voit tunkea pyllyysi. Minä en kadu mitään.
Pakana eurooppa.herätystä ravistellaan.
katsokaa
kaikuluotain@
Lehtimäen pastorin rouva suomentanut arabian kielesstä.
"Merstarin sanoja Suomeksi katso kohta tiedä enemän.
lupa todeta itse mene peilin eteen ja kysy.
Ukko jumala on saatanan vihainen rajujen syysmyrkyjen myötä. Miksikö? Kansa on liiaksi hurahtanyt peräsuoli seksiin eli nusivat pyllyyn.Naiset sitä kokoajan kinuaa.Välillä sorutaan Venakojen pyllyn reikään.Siellä kuuluu olevan aromitkin tuhdimpia. Ei Ukkojumala selaista suvaitse.
mun penis on aika large
mennääks ulos "miekkailee"
Saisi olla joka viikonloppu kunnon myrsky, voisi poliisit makailla eikä olla juoppokuskeina.
Itse sain lapset hoitoon , pitkästä aikaa, vietän nyt pari päivää lepäillen, ikkunasta katselen luonnon myllerrystä, ulos en mene. Myrsky on kaunis näky, kuin näytelmä. Ei tarvitse elokuvateatterissa käydä,
käykääpä Te joilla on mahdollisuus ja kunnon välineet, vaikkapa kuvaamassa luonnon voimia, se on harrastuksenakin mainio. Joskus itsekin vietän aikaa Näsijärven rannalla, kuvaan, tunnen myrskyn voiman, nautin.
Nyt kuitenkin pidän vapaata, tuleehan uusiakin myrskyjä. Huomenna saatamme herätessämme huomata talven saapuneen, jos Jumala suo, sen heräämisen.
ei edes ole paha!!!oon koko elämäni asunu suomen länsirannikolla IHAN meren rannalla, ja monia monia myrskyjä on tullu.. itse asiassa mulla on tapana mennä ulos.. ja kovin tuuli missä oon ollu on n.30 m/s...meikäläinen on jo tottunu noihin.. tosin sillon en mee ku sataa isoja sormen kokosia rakeita... ikkunoita on irronnu ja auton laseja hajonnu lähitalois :DDD oon kävelly pihalla tunnin myrskys, ja oli trombiki.. ku tuli tuulen puuskia tuuli nousi joskus 35 m/s.. vähäks sillon piti kyl pitää kaiteesta kiinni
On se vaan niin kamalaa... Apua. Siis mihin tuosta säästä voi reklamoida?
Vedenpaisumus tai mikä lie tulossa. Apua
Miks haluat pilata ihmisten jännityksen???
Mun mielestä on hienoa jos tulee myrsky =)
Kerrankin kunnon myrskyä eikä mitää pikku tihkua ja tuulta.
Ja "hyvä poliisi", kyllä mä ainakin ajattelin ulos mennä kameran kanssa =) Niin monet hienot kuvat saanu aikasemmin.
Ja mikäs sen hienompaa kun on myrsky, niin saapi olla rauhassakin ilman kamalaa ihmisvilinää!
Toivotaa vaa ettei tuu liikenneonnettomuuksia sen takia!
Aion vetää sadevaatteet niskaan ja lähteä ulos tuntemaan oma ja muiden ihmisten pienuus luonnonvoimien rinnalla.
hei myskyn katsastajat. tämä se on oikea
suhtautuminen myrskyihin.
eihän niille mitään mahda ne tulee ja menee.
niin se vaan on
mysky pyyhkäisisi kaiiki PAHAT JA V..MÄISET ihmisoliot taivaan tuuliin ja sitä ois kiva katsella ja vilkuttaa perään...
Olikin jo korkea aika myrskykauden alkaa.. Samalla lailla ollut olo että jotain on puuttunut jos joulun alla maa ei ole luminen.
Mikäs sen paremmin sielua ravitsee kuin kävellä metsäpolulla, kuunnella kuusikon kuisketta.. tai no.. kovaäänistä keskustelua ja silloin tällöin värähtää kylmän puuskan päästessä takin alle.
Voi antaa muun maailman olla ja olla itsekseen ajatustensa kanssa.
Tai sitten vain sisällä itsessä myllertää yhtä paljon kuin pihalla ja siksi tuntuu kotoisalta olla keskellä mysrkyä =D
Mitäs ihmeellistä säässä? Ja sitä emme kai vielä ainakaan voi muuttaa.
Elämän se vaan ON ! :)
keski-suomeen karkuun
niin saat juosta vaikka Pohjanlahdelle saakka...
Ei kai, only kidding. menehän keskisuomeen vain. Kivaa matkaa.
Sehän kuulemma on oulun päällä en yönä... Ja sähköjä kuulemma katkeaa!!!
junalla keski-suomeen asti. puu katkeaa radalle ja siinä sitä sitten ollaan...jännää..
Viltin alle vaimon kanssa alasti ja seksistä nauttimaan - nam!
Nykyään kun lähes kaikki toimii sähköllä, ollaan kovin haavoittuvaisia, Onneksi sentään emme ole venäjästä riippuvaisia !!
Puu kaatuu radalle, sähköt häviää, junassa tulee kylmä. Jospa juniin alettaisiin laittamaan takkoja, varmuuden vuoksi.
on hiton hyvä idea.siis juniin omat takat ja vielä grillaus mahdollisussuus...
myrskyn aikana,..
kamiinoita niinkuin mullivaunuissa. Ne olis komioita... Armeijasta tuttuja.
KETÄ KIINNOSTAA JOKU VITUN TUULI TUULOO JSO TUULOO MUUTTUU ASIA PALIO JAHKUMALLA VITUN TOHOLOT
ne autoiliat jotka ette osaa ajaa tämmösellä kelillä pysykää pois tieltä,voitte säästää ihmishenkiä. tosi mies ajaa kelillä kuin kelillä muitten henkiä vaarantamatta.. hää hää...
70-luvulla maaseudulla piti lapioida itse tiet auki jotta pääsi kulkemaan , ei nykyajan autoilijat pärjäisi sellaisissa olosuhteissa.
Nyt on höylätyt tiet, helppoa niillä on ajaa. Toki tunarit ei osaa niilläkään kulkea.
HUOMENNA MENNÄÄN KOKEILEE UUDEN VENEEN OMINAISUUKSIA SAIMAALLE JUST SOPIVA KELI 25ms
Lähen mökille tonne suomenlahdelle saareen, 17km merimatka edessä, hissuksiin ku keinuttelee siel ja kattelee aaltoja ni siinähän saattaa uni tulla...
Joka tapauksessa nyt jos koskaan lähtee viimeisetkin lehet puista, oli se sitten myrsky tai sen kuvatus.
Mutta jos saan veikata tuosta tulevasta myrskystä jotain, veikkaan että sen voimat vähenee tänne suomen kamaralle päästyään.
Rannikko alueilla en usko niikään tuulesta olevan haittaa, ennemminkin pyrystä.
Sisämaassa on tietty, jos tuo tuuli pysyy myrskyn lukemissa melko monta puuta kaatumassa, sillä juurethan eivät ole roudanlujassa maassa.
Tietty alueilla jossa on suoritettu hakkuita, kaatuu aina eniten puita, siis niiden laitamilla.
Mutta ehkä eniten harmia aiheuttaa tuo sade, joka on vahvistava tuulen vahinkoja.
Muistkaahan varata juomavettä sillä siinäkin saattaa olla katkoksia moisen sähkön myötä, sekä taskulamppuihin paristot :)
Eihän myrskyistä tiedä, voivat mennä tämmöisen pienen maan ohi, tai tyyntyä ennen tänne tuloaan,
kannattaa varata pillereitä, itse hain nitroja apteekista, konjakkia on 127 pulloa, enköhän hengittele vielä myrskyn jälkeenkin.
Tietääkö kukaan, minkä niminen oli se kalastusalus joka upposi Hangon vesillä? Miehistöhän saatiin pelastetuksi.
Viron "Postimees" uutisissa upposi Hiidenmaan lähellä suomalainen kalastusalus "Borka" jota virolainen rajavartiosto yritti pelastaa. Vai onko se toinen tapaus? Tässä http://www.postimees.ee/271006/esileht/siseuudised/225546.php?r
Ei naapuria enää näe sen verran sankka on lumituisku, joten tänne päin tulevat: jääkää kotiin jos ei ole aivan pakko lähteä reissuun! Hirvee ajokeli!!!!
http://www.ouka.fi/kamera/live/default.htm
Olikohan lokakuun tai marraskuun puoliväli 2001, ajelin etelästä Ouluun,
oli kamala keli, myrskysi, lunta tuli, etten esim jämsän ja kärsämäen välillä toisinaan nähnyt tietä. Myöhemmin vasta ajattelin, mitäpä jos rekka olisi tullut vasenta puolta ! Tai minä joutunut vasemmalle kaistalle.
Lunta tuli todella niin että vauhti oli kävelyvauhtia välillä, Onneksi ei ollut paljon vastaantulijoita, Kärsämäelle pääsin vasta yöllä, sade lakkasi.
Älkää nyt lähtekö ajelemaan JOS ei ole pakko, sillä moni kuolee tuolla myrskyssä.
.. Että Oulussa sataapi jo luntakin!!!! Täällä Espoossa ei vielä ole yhtäkään hiutaletta. :/
yhdeksän kilometriä tuli pyörällä nitkutettua kaverin kanssa täällä Oulun lähellä, kun piti käydä kaupassa ja videovuokraamossa. Eteen ei nähnyt, lumi kasteli joka paikan ja välillä niin kylmä ettei jalkojaan tuntenut. Kaveri kaatui, pyörästä lähti kettingit ja muuta pientä. Mutta hengissä selvittiin ja aikaa meni vajaat kaksi tuntia.
meinaan pysyä sisällä lämpimässä
Pelottaaaaa!
.. Miksi ihmeessä et sitten peru matkaa?!?! :O
Serkkuni meni Estonia-laivan mukana, pallosta näkyy...... jotakin vastaavaa...... suosittelen kotiin jäämistä....
On sitä odotettukin.
Ensimmäistä kertaa tänä vuonna paatti vesille tänään. Huomenna sisävesipaatteilua ja jos kelit jatkuu kunnollisina niin pitää lähtee ajeleen merelle.
Tyynessä veneily on perseestä.
Myrskyn ratsastajat aalloilla, go-go-go!
aion ulkoilla joka päivä.Ihan tavallinen syksyinen keli.
kinttaan kokoisia lumihiutaleita ja sakeasti.lumi on märkää joka tarttuu puihin vaikka tuulee, saattaa olla sähkökatkoksia illanhämyssä.
-nyt alkoi sitten se talvinen hyötyliikunta lumitöissä. ei muuta kuin lapiot heilumaan.
Oulusta saimme kuvaa, löytyykö muualta, esim Jyväskylä ? Seinäjoki ? Täällä tampereella ei mitään erikoista, hieman tuulee, ei sada.
hohhohhehhehhahhahhihhih
Ihan ku täällä mun sydämessä olis jo käyny syysmyrsky. Tuntuu jotenki oudolta. en ole ihmisiä joka menee myrsykssä ottamaan rannalle kuvia. :)
Täällä torniossa ei voi edes ulos mennä ku ovi ei mene sen jälkeen kiinni, tuulee niin kauheasti lunta tulee,maassa on jo yli 10 senttiä lunta ja koko ajan tullee lissää.
Loppu lähestyy, lukekaa Raamatusta.
me on ne luettu.
säätiedotkin
ei voi ulkona käydä, minun pitää käydä ulkona, kun omistan nelijalkaisen, siellä ne ajatukset selkiytyy, kun saa raitista ilmaa.
JUMALA RANKAISEE PAKANA EUROOPPAA
HERÄTYSTÄ KANSAT TAPELEVAT KESKENÄÄN
SISÄINEN SIELUN RAUHA HUKASA.
AIKA MYYTY KUKAAN EI ENÄÄ TUNISTA
MIKÄ ON OMAN MINÄN AIKA
JA LAPSEN AIKA
JA VANHUKSEN
JA LÄHIMMÄISEN AIKA
NYT TULEE JUMALAN AIKA
RAAMATU ON TEHTY 66 KIRJASTA
HYVÄ VISSAUS LUPA TIETOON TULLA .
NYT TULEE AIKA.
JUMALA MYRSKYT HYÖKYAALLOT
JÄÄVUOTET SULAA JA SEITSEMÄN METRIÄ VETTÄ NYT TULEE AIKA
HERÄÄ JO.
RAKKAUDESSA RAKENTUMINEN ON ELÄMÄN TODELLISUUS.
Näitä hörhöjä riittää joka lähtöön.
Mikäs koston saarnaaja luulet olevasi!
Olikos pakana Thaimaassa kun tsunami tuli.
syksyhän meillä on myrskyjä, tuulee, sataa,kaataa puita, vie kattoja,sähköt katkeaa,yms:ista, mutta toivokaamme että ei kukaan loukkaantuisi tai menehtyisi esim, liikenteessä. en tiedä äidinkieltäsi kun kirjoituksesi oli niin puutteellista. mutta rauhoitutaan nyt tämän uskon asian kanssa. odotetaan mitä luonnolla on meille asiaa.huomenna olemme jo varmaan siitä tietoisia.
En tie,mutta Jumala oli!
sen verran tuulee
pipo lensi tukan päältä
laitoin
siwan muovikassin
aivan pipon veroinen
päähine
kaikuluotain katso pastorin rouva Suomentanut arabian kielestä
2006 terori iskut euroopan suurkaupunkeihin???
2007 ydin pomit kaksi
2008 american taluous?
Katso itse.
TODETKAA
MENKÄÄ PELIN ETEEN
katso
edellistä kirjoittajaa, miksi mulle vastaat että harhaoppeja.
kaikulutain@
lukee näin selasin vahingossa tammikuusa .
jos ei me jakeluun kysy peililtä.
tämä tieto oli selailun tulos .Venäläiset rukoilee suomen rauhaa. ynm.
Se on profetia eikä rofetia
lunta Jyväskyläänkin toivottavasti. Nyt vaan vettä ripsottaa, eikä tuulikaan kova ole. Ajatuksena huomenna lähteä tassuttelemaan lumisateeseen, nautin myrskystä.
viltin alle, laitan kynttilät loistamaan,
ihana syksy ja syys"myrsky" ;-)!!
Ruotsiin.V..tut myrskystä!
ettet uskalla laivaan tulla, vaan uimalla. Tu sitte slussenille, tarjoon paukut, koska oot perillä, tuskin nopeemmin kuin laiva.
pikku puhuri toi waan on.
Talvee se tekee kun syysmyrskyt puhisevat nurkissa. Ei talvi ennen tuu kuin lepänjuuret on saanu vettä. Tää on jokavuotinen upea asia. Saa nauttia syysmyrskyistä. Joten nauttikaahan ihmiset syksystä.
ja kuulemma tää vasta alkua. perskule tätä menoo
ei huomenna nää ikkunasta ulos tuleepi lunta siihen malliin, ja tuuli alkaa vasta illalla, kuihan karmee keli viel tulee
on useampi tunti nyt ollut tyyntä ja kaunista. ihan äsken vielä paistoi aurinko, nyt pilvisempää. Ei tullut myräkkää tänne?
..vähän palmut taipuu, mut muuten kyllä on ihan paratiisimainen ilmasto niinkun aina.
Kyllä Lappeenranta on sentään suomen Riviera! Täällä on kalja kylmintä, aurinko kuuminta ja bikininnarut ohuemmat kuin missään Leniksen sivusatamassa ;-)
ette oo kuulkaas rivieeraa nähnykkää :D :P tai laittakaa lasit päähä :D junttii meininkiä :D
ovat vaikeita lajeja, ja kaikilta ne vaan eivät luonnistu.
Täällä on kauhee myrsky :S Mää kyllä ulkona :D
Täällä on kauhee myrsky :S Mää kyllä ulkona :D
Minä lähen ainakin alasti rannalle ryyppäämään ja ihasteleen myrskyä :) voi olla että olemme huomisessa lehessä xD
naapurin tontin puut kaatu kaikki , onneks ei oo puita tontilla. naapuri joutuu aamulla ottaan moottorisahan että löytää autonsa. iso mänty sen katolla, saihan bemari pelle nokillensa. mitens muualla menee?
naapurin tontin puut kaatu kaikki , onneks ei oo puita tontilla. naapuri joutuu aamulla ottaan moottorisahan että löytää autonsa. iso mänty sen katolla, saihan bemari pelle nokillensa. mitens muualla menee? kertokaa....
Pääkaupunkiseudulla pahin myrsky on takanapäin ja voin tehdä yhteenvedon että aika lievä oli vuosisadan myrskyksi. Vettä tuli kyllä reippaasti mutta siinä kaikki.
On tuolla ulkona melkonen myräkkä...puut vetää oikeen kunnolla vinoon, kun tässä kattelee ikkunasta ulos. Tarkotuksena on kyllä jäädä sisälle, ja kääriytyä peiton sisään. Huomenna aattelin kyllä mennä tuuleen, ja nauttia keuhkot täyteen raitista ilmaa...ja ehkä vähän antaa tuulen viedä!
VIRVON KOKO ILLAN!!!!!!
näsin-neula kaatui!!!!!!!!!!!!
Puijon Torni lähti maata kiertävälle radalle!!!!!!
Mä oon pohjanmaalla:!! Tänne tuloo kovimmat tuulet Kivaa!
Täällä Kuopiossa ihan kiva syyssää. PÄivällä satoi, nyt kosteaa ja lämmintä. Tuulesta ei tietoakaan! Et silleen
PAITSI ETTÄ TORNI OTTI JA LÄHTI!!!!
Vielä Puijon torni seisoo tuolla mäellä heh
Uudessakin tehtiin "jo" remonttia...
multa ei lähe hattu piästä vaekka tuulloo pirust.
kosteeta on joo!
känni päälle vaan
DOKAA VAAN! EI SE MAILMAN LOPPUA PYSÄYTÄ...
EIKÄ NOPEUTA! x) =)
RÄÄHÄHÄHÄHÄÄHÄÄÄ!!!!1111
TUNTEKAA JUMALAN KOSTO TE SYNTISET, RÄHÄHÄHÄHÄ!! JUMALA LÄHETTÄÄ MYRSKYN SUOMEEN HERÄTYKSEKSI, TE PAKANAT!11
JUMALA TAPPAA!!!!111 JUMALA NÄYTTÄÄ TEILLE ETTÄ HÄNEN ON VOIMA!!
JUMALA TUNKEE KYRPÄNSÄ POSKEENNE JA AMPUU TULISET KOSTON SIEMENENSÄ TEIDÄN KURKKUUNNE!
TUNTEKAA JUMALAN VOIMA TUNKEUTUVAN SYVÄLLE ANUKSEENNE, TE SYNTISET!!! RÄHRÄHRÄÄÄH!! TUNTEKAA JUMALAN KOSTO!!!
Konfutse on sanonut: On löydettävä tie. Minä olen sen löytänyt. Ensin Jumala tulee ja vetää teitä perseeseen, silloin tekin opitte löytämään tien.
Terveisin: Ilman-omia-aivojaan-ajatteleva-fanaattinen-kristitty.
Haloo!! Suomi24.. Luin just ohjeista että ei saanu käyttää liian härskiä textiä tai rasistista asennetta. Miten on näin avoin Jumalan pilkka sallittua!??
ai ei kukaan pakota mennä ulos!? Pitää mennä töihin!! pyöräillä pimiässä 5 kilsaa rantaa pitkin ja vielä isoa siltaa pitkin töihin!! Tuskin käy syyksi olla pois jos sanoo että ulkona on kauhee ilma. ei muuta kuin asiakkaita palvelemaan märkänä ja meikit naamalla!!
Osta hyvä immeinen sellanen, nin säästyt kastumiselta! Tai elä mee töihin...on se mukavaa ku talvi tullee :)
ehti loppua leiri armeijassa, muute osi voinu hajota
metsään.
nyky ajan gonat itkee jos ei oo pannukakun päälle tarpeeks hilloo. suomalainen mies kuolee sukupuuttoon .tulee hinttarivaltio tästäkin.
Kesällä oli kuumaa, eikä tuullut. Nyt nautitaan sateesta ja tuulesta! Toki en toivo tuulen liikaa riehuvan, ei pahoja tekoja vain syysmyrsky - se tavallinen. Minunkin pääni parani heti kun alkoi satamaan ,olisiko ukkosta myös pilvissä?
ollaan kynttilänvalossa,sauna lämpiää ja ihana tunnelma.Ulos en viitsisi lähteä,ainakaan tänään :) Illanjatkoja kaikille...
En mene ulos myrskyyn tänään ollenkaan, vaan pysyn sisällä :0
Kohta myrsky vasta alkaa...
Mikä ihmeen myrsky, ei täällä mitään ole näkynyt?
Mä meen maalle hakee talvirenkaita huomenna satoi tai paistoi. Pitäähän sitä talveen varautua hyvissä ajoin.
Olipa mukava kattoo JUST tänään semmonen leffa kuin The day after tomorrow. Kattokaa ;)
vähän tuulee,mitä sitten.
Jumalat eivät vihaa, taikka rankaise meitä ra-
juilmalla. Jumalia on monta ja meitä yksilöitä
vielä enemmän. Voiko joku ajatteleva väittää ,että on vain yksi Jumala joka vain rankaisee, eikö ole olemassa turvallista isä -hahmoa. Armahtavaa kaikki laupiasta.
Allah sanoo "paratiisiin on monta porttia"
Taas vähän yliammuttu tosta "myrskystä" mukamas pahin kahteenvuoteen.... jossain merellä vähä tuulee -- big deal...
Täällä pohjanmaalla ainakin on aivan järjettömän kova myrsky, alkoi puoli yheksän aikoihin iltapäivällä, silloin oli vielä lämmintä n. 10 astetta ja satoi vettä. Noin 15 minuutin päästä mittari oli jo pakkasella ja lunta tulee taivaan täydeltä, tiet ovat aivan jäässä ja tuuli on katkonut sähköjä ja puita, muutama autokin on ojassa ollut.
Joo! Saman huomasin mä. Asun Vaasassa.. Lunta tulee.. Oli tullu ainaki noin 20cm ku tulin klo 12 aikaa yöl kotia :S ja valot räpsyy ja ikkunat helisee
Uskaltaakohan tonne terassille mennä tupakalle vai poltanko takan ääressä....
kandee lopettaa koko tupakointi nii ei tartte pelätä
onse niin mielenkiintoista ku täällä itä-suomessa ei ole minkäänlaista myräkkää
reippaasti kohisee puiden latvoissa. Koirat kyllä tuli viereen ja ajo ylös. Muttei pahempaa mylläkkää. Onneksi koiruudet eivät kuitenkaan vaatineet viemään ulos pissalle
reippaasti kohisee puiden latvoissa täällä Päijät-Hämeessä . Koirat kyllä tuli viereen ja ajo ylös. Muttei pahempaa mylläkkää. Onneksi koiruudet eivät kuitenkaan vaatineet viemään ulos pissalle
asun nimittäin texasissa :-)
En kyllä yhtään tiedä joko myrsky poikkesi tampereella, ei sitä ainakaan huomannut täällä kerrostalossa. Lunta ei kyllä ole satanut.
Pitää kuunnella uutisia klo 8.
meijän mustin kopista katon.Isi ylitti naulata uusia päleitä siihen mutta isiltä paloi päleet.
Ihan helvetistä! Ikkunat helisi siihen malliin viime yönä että sai valvoa ja pelätä niiden särkyvän!
Korvatulpat päälle vaan ja aamulla katsomaan vahinkoja...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000020723764
ei tullut ei kunnon myrskyä.
LINTUKODON KULISSIT KAIKESSA YKKÖSIÄ ULKOISESTI
SUURI PETOS KANSA HERÄÄMÖÖN SÄHKÖLÄ HERÄTYS HETI
HYKJASEDRTGHYUJLIPOKNBVASERTGHYUJKIPPASEDETGHYUJKIOPLNKJHASEDRTGTYHJUIOPKLASEDRTGHYUJKIOPLBASEDRTGHTYHJ