Saarela ei kelvannut demareihin

Tanja Saarela (silloin Karpela) kolkutteli aikoinaan sekä Kokoomuksen että demareiden ovia. Näihin puolueisiin hän ei kuitenkaan kelvannut.

KEPUssa sen sijaan menee läpi ihan mikä vain. KEPUssa oli Matti Vanhasen sylikin avoinna...kuten kuuluisasta Rosendahlin yöstä tiedämme.

11

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikoinaan Niinistölle

      Oli silloin vielä Karpela nimeltään.

      • Siinä tarkoituksessa Tanja Vienonen-Karpela-Saarela oli omimmillaan.


      • omimillaan

      • Otsikossa hymiö
        omimillaan kirjoitti:

        http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1256667

        21.6.2003 HS: ”Keskustan tiedotuspäällikköä epäillään rattijuopumuksesta
        Poliisi tutkii Suomen keskustan tiedotuspäällikön Markku Rajalan osallisuutta mahdolliseen rattijuopumustapaukseen. Rajalan nimiin rekisteröity auto löytyi ojaan ajettuna lauantaina aamuyöstä Peräseinäjoen Korteskylästä.
        Seinäjoen poliisi kertoo tutkivansa Rajalan osuutta tapahtuneeseen. Rajala on ollut omalta osaltaan selvittämässä asiaa poliisin suojissa. Hän on poliisin kertoman mukaan kiistänyt ajaneensa itse autoa.
        Poliisin mukaan auto oli vahingoittunut lunastuskuntoon. Rajala otettiin kiinni tapahtumapaikan läheisyydestä.
        Seinäjoen poliisi ei toistaiseksi ole vahvistanut, mikä Rajalan osuus tapahtumaan on.
        Markku Rajalaa ei lauantaina tavoitettu kommenttia varten.”


      • todistajana
        omimillaan kirjoitti:

        http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1256667

        Hyvin kuvaa kokoomuksen tilaa, entisen puoluesihteeri Jaskarin rikostutkimuksissa on kuultu nykyistä puoluesihteeriä joka on tuomittu rikollinen.
        Täydellistä kakolaisuutta puhtaimmillaa.


      • Otsikossa hymiö
        todistajana kirjoitti:

        Hyvin kuvaa kokoomuksen tilaa, entisen puoluesihteeri Jaskarin rikostutkimuksissa on kuultu nykyistä puoluesihteeriä joka on tuomittu rikollinen.
        Täydellistä kakolaisuutta puhtaimmillaa.

        ...


    • Kämä

      Kokoomukseen naiset kelpaavat ainoastaan nyrkin ja hellan väliin. Miesten tulee olla väkivaltaisia huijareita.

      • Otsikossa hymiö

        16.10.2002 IL: ”Nuoruuden hairahdus varjostaa rakettimaista uraa
        Kelpaako Tanja ministeriksi?
        Kansanedustaja Tanja Karpelaa (kesk) on jo povattu seuraavan hallituksen ministeriksi. Mutta voiko rattijuopumuksesta tuomitun valita ministeriksi?
        Tanja Karpela tuomittiin lähes kymmenen vuotta sitten rattijuoppoudesta sakkoihin ja ajokieltoon. Promilleja mitattiin verestä 1,07.
        Oman selityksensä mukaan hän pakeni väkivaltaiseksi käyneistä juhannusjuhlista.
        Valtiosääntöoikeuden professori Antero Jyränki lukee perustuslaista, että ministerin pitää olla taitavaksi ja rehelliseksi tunnettu.
        - Ensiksi on sanottava, että minä en hyväksy rattijuoppoutta ja se pitää kitkeä pois.
        - Mutta sormenpäätuntumalla sanoisin, ettei se ihmiseltä riistäisi tällaista kvaliteettia kuin rehelliseksi ja taitavaksi tunnettu.
        - Kysymys on kai myös ajan kulumisesta. Yleisellä tasolla voi sanoa, että jos ihmisellä on jokin suurehkokin rike takanaan ja sitten sen jälkeen 20 vuotta moitteetonta palvelua, niin sovitettu mikä sovitettu.
        Aholle kelpasi tuomittu
        Ministeriksi on Suomessa päässyt aiemminkin, vaikka ministerillä oli niskassa tuoreempikin tuomio.
        Vuonna 1993 MTK:n tuolloinen puheenjohtaja Heikki Haavisto (kesk) nimitettiin yllättäen ulkoministeriksi.
        Kun Paavo Väyrynen lähti hallituksesta ovet paukkuen, pääministeri Esko Aho kutsui puolueensa EU-jäsenyyden tiukimman vastustajan hallitukseen. Ja nimenomaan EU-jäsenyydestä neuvottelemaan.
        Haavisto oli tuomittu vain pari vuotta aiemmin sakkoihin liikenteen vaarantamisesta, ruumiinvamman tuottamisesta ja liikennepaosta.
        Ei voinut enää perääntyä
        Haavisto törmäsi tiellä yllättäen eteen tulleeseen naiseen. Haavisto kertoi menneensä tolaltaan, eikä pysähtynyt auttamaan, vaan ajoi kotiinsa. Poliisille hän soitti vasta yli kolmen tunnin kuluttua. Valinnasta nousi julkinen haloo, mutta esteeksi tuomiota ei katsottu.
        Tuolloinen tasavallan presidentti Mauno Koivisto on muistelmissaan kertonut, ettei hän muistanut koko asiaa, kun Aho tarjosi Haavistoa ministeriksi.
        Keijo K. Kulhan kirjoittamassa Haavisto-kirjassa kerrotaan, että oikeusministeri Hannele Pokka otti tuomion esiin keskustan puoluevaltuuskunnassa. Haavisto vastasi, ettei hän enää voinut perääntyä.
        "Tekisin parhaani"
        Tanja Karpelan kerrotaan paneutuneen tarmolla eduskuntatyöhön. Entinen missi on julkisuuden lemmikki, ja ministeriksi häntä veikkaillaan tämän tästä.
        - Totta kai tällaiset spekulaatiot rohkaisevat. Ainakin tekemäni työ on tullut huomatuksi. Urheilijatermein voisin sanoa, että tekisin varmasti parhaani, Karpela kommentoi ministeriveikkauksia elokuussa Iltalehden haastattelussa.
        PEKKA TIINANEN”


    • Tulithan sie takaisin

      Onkohan jossakin kokoontuneelta likaisentyönkomppanian päälysmiehiltä käynyt käsky koklipeille ja sossupopulaatiolle vetäytyä pois tältä keskusta saitilta.
      Taisivat huomata sen, että heidän toiminnallaan keskusta voi entistäkin paremmin ja kannatus kasvaa ja laajenee.
      Tuskin näillä alimmantason höppänöillä on ymmärrystä tajuta itse tätä tosiasiaa. Tämä sakki tulee takaisin entisine ulostuksineen, kun heitä siihen aktivoidaan käskyttämällä.

    • siellä Rosendahlissa

      "(Jaskari JA EVA paritus)" kokoomusjohdon kanssa. Kuulin huhuja eräältä kokoomusvaikuttajalta!

      • Otsikossa hymiö

        ...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe