Sieltä se taas pilkistää - yleislakkouhka - kun SAKlainen Metallityöväenliitto uhkailee hallitusta uusimmalla ulostulollaan yt-lain puitteissa. Liitto jyrisee Suomen hallituksen uskottavuuden- ja puheoikeuden menettämisestä ja työmarkkinoiden työrauhan vaarantamisesta, jos hallitus ei vie yt-esitystä sellaisenaan eduskunnan käsittelyyn. Vaalit lähestyvät ja vasemmisto ottaa jo kovimmat keinovalikoimansa käyttöön, ettei Suomessa vaan pääsisi tapahtumaan Ruotsi-ilmiötä - uskomatonta, mutta totta. Missähän tuomioistuimessa tällainen uhkailu käsitellään?
Vanhasen pitää nyt pitää pää kylmänä ja näyttää valtiollisen käskynjaon kaapin paikka - ei ay-liittoja ole valtuutettu lakeja säätämään. Aika härskiä toimintaa - täytyy myöntää.
Vanhasen pitää nyt pitää pää kylmänä ja näyttää valtiollisen käskynjaon kaapin paikka - ei ay-liittoja ole valtuutettu lakeja säätämään. Aika härskiä toimintaa - täytyy myöntää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
SAK on munannut itsensä paperin, metallin ja kuljetusalan työnetekijöiden silmissä.
Nyt SAK yrittää saada YT-lakiuudistusharhautusoperaatiolla ihmiset äänestämään SDP:tä tulevissa vaaleissa.
Tulin juuri töistä ja valmistelin taas maanantaiksi kundeille hommat. Yksikään mun firman työntekijöistä ei kuulu liittoon enkä sellaista TES-kirjalusmua töihin ota. Maksan hyville hyvää palkkaa ja olen vaikka itse ilman, jos on joskus likviongelmia.
Itse ajan vanhalla romulla mutta mun työntekijöilläni on uudenkarheita mm. Avensista, MB:tä, GMC:tä, Opelia, kolmella harrikat. Sen verran pieni firma on, ettei ihan 20 henkilöä työllistä.
Yksi mulkku SAK:lainen oli pari vuotta sitten ja rupesi vakituiseksi päästyään heti sairastelemaan, ammattitauteilemaan ja juopottelemaan. Työpaikalla ravasi liiton äijää ja vaikka mitä. Irtisanoin ja äijä luuli vielä pääsevänsä rahastamaan liiton lakimiesten avulla. Ei päässyt. Kiitos Suomen Yrittäjien!
Töissä tehdään aina priimaa ja siitä maksetaan. Liiton lorveille korville!
"...mulkku SAK:lainen oli pari vuotta sitten ja rupesi vakituiseksi päästyään heti sairastelemaan, ammattitauteilemaan ja juopottelemaan..."
Itse kyllästyin näihin tapauksiin liiton juristeineen - koeaika ok ja sen jälkeen ruvetaan lusmuilemaan. Nykyään olen ulkoistanut kaiken, minkä ulkoistaa voi - onneksi vuokratyövoimaa on riittävästi tarjolla. Nythän Ihalainen on vaatinut vuokratyöläisille samoja mahdollisuuksia lusmuiluun kuin jäsenilleenkin - Laurin ehdoilla emme tule globaalissa kilpailussa selviämään kunnialla hengissä.
Hesarin mukaan vanhanen on hakemassa kompromissia, jossa yt-lain soveltamisen alaraja pantaisi nyt kiistanalaisten 30 ja 20 työntekijän yrityksen puoliväliin, 25 työntekijään ja alle 30 työntekijän yrityksille säädetyistä, kevennetyistä menettelytavoista luovuttaisi, kun lain soveltamiselle pantaisi 1-2 vuoden siirtymäaika.
Vanhasella ei kerta kaikkiaan näytä olevan tippaakaan selkärankaa vastustaa kolmikannan kompromisseja, kun hän on valmis asettamaan pienyrityksille työllistämisesteitä ainoastaan siksi, etä jäsenkuntaansa menettävät SAK:laiset liitot pääsisivät yt-lain myötä tunkeutumaan 2000-3000 pienyritykseen byrokratioineen, joita näissä yrityksissä ei tarvita.
Jos Vanhanen antaa periksi, niin samalla Vanhanen kävelee kylmästi Suomen Yrittäjien mielipiteen yli niin kuin jo tekivät suurteollisuutta edustavat EK ja SAK.
Kokoomuksen kannaltahan tämä on mainio asia, sillä Vanhasen vetelyys siirtää jokaisen keskustalaisen yrittäjä-äänestäjän kokoomuksen kannattajaksi.
Muistamme, kuinka SAK terrorisoi Ahon hallitusta (joka muuten pelasti Suomen demarien jäljiltä), joten emme halua sitä sairasta kiilusilmäporukkaa hillumaan. Maailmassa on tärkeämpiäkin asioita.
Kokoomuksen viimeaikaiset toilailut ja "jalat irti reaalimaailmasta" - politiikka ei houkuttele. Sorry.
Pysy sinä keskustalaisena ja koeta vaikuttaa siihen, että saisimme aikaan keskustan ja kokoomuksen hallituksen ensi eduskuntavaalien jälkeen.
Silloin olisi hyvä paikka palauttaa myös ay-liike juurilleen: työehtosopimuksista neuvottelemaan - ja antaa eduskunnan hoitaa lainsäädäntötyö ilman etujärjestöjen "kompromisseja".
Itselleni oikeastaan on sama, mitkä puolueet siellä hallituksessa hirnuu.
Kunhan ministerit olisivat päteviä.
Nykyisissä on hieman moitteen sanaa, mutta en ryhdy nimeämään tässä yhteydessä.
Työmarkkinalainsäädäntöä ei voi uudistaa järkevästi, jos demarit ovat hallituksessa.
Sitä remonttia varten SAK/SDP pitäisi ajaa oppositioon, mikä ei onnistu niin kauan kuin kepu ryömii Hakaniemen torilla nöyrästi anomassa lupaa pysyä edelleen punamullassa.
Kuulinko väärin vai oliko Niinistö keräämässä rahaa Heinäluomalle vaaleihin? Todellinen SAK:n pressa siinä olis ollukkin.
Luin saman uutisen ja totesin, että tässä sitä nyt ollaan - Vanhanen yrittää käydä kauppaa vanhaan malliin tulemalla puoleen väliin vastaan - ei hyvältä näytä.
Kokoomuksen kanta on tässä kohtaa ainakin minulle vielä epäselvä - no, se selviää viimeistään siinä kohta, jos ja kun lakiehdotus etenee eduskunnan käsittelyyn.
En ymmärrä mistä kirjoitat.
Kokoomuksen kanta on tietääkseni se, ettei yt-lain soveltamisalaa pidä laajentaa, koska se on a) tarpeetonta ja b) aiheuttaisi työllistämisen esteitä.
Kokoomus saisi minusta tuoda näkemyksensä paljon selkeämmin julkisuuteen ja samalla ilmaista tukensa Vanhaselle ja rkp:lle.