Niinpä, sehän on vain ajan kysymys. Uskonkin että kiinan muurin murtuminen vaikuttaisi asioihin laajalti
milloin kaatuu
Kiinaan kommunistinen järje...
5181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asioilla on toinenkin puolensa. Esimerkiksi kylmän sodan loppuminenhan aiheutti erään teorian mukaan maapallon ilmaston lämpenemisen
Samalla saattaisi kaatua moni länsimainen firma. Missäs sitten teetettäisiin puoli-ilmaiseksi kulutushyödykkeitä länsimaisille kuluttajille?
Tosin kääntäen tämän voisi ilmaista seuraavasti: länsimaiset kuluttajat voivat kaataa Kiinan helposti kieltäytymällä ostamasta kiinalaista tavaraa. Mutta tätähän he eivät tee. Heille nimittäin kelpaa hyvin komun tekemä roina, jos se vaan on halvempaa kuin länsimaisen työntekijän tekemä.
tuhoutunut. Siis kapitalistinen järjestelmä USA:ssa on romahtanut ja siirrytty oikeaan kansandemokratiaan.
kaatuu, tai ei kaadu.
mutta pian loppuu ulkomaisten firmojen "kullanvuolenta" siellä, kun duunarit oppivat vaatimaan sen, mikä niille kuuluu.
A.Piipot ja muut röyhkeät isänmaan petturit tulevat sen tuntemaan.
yhdistelmä.
Hallinto on kommunistinen, mutta talousjärjestelmä on kapitalistinen, jopa äärikapitalistinen.
Hallinto määrittelee, mitä talouselämä voi tehdä ja sehän tekee kaikkea mahdollista. Kommunistinen hallinto saa rahansa talouselämästä lähinnä verottamalla yrityksiä ja erilaisilla lupamaksuilla. Yksityisyrittäminen on erittäin laajaa. Firmat voivat olla oikeasti yhden miehen firmoja tai nimellisesti yhden miehen firmoja, jotka pitävät pimeää työvoimaa.
Tavallinen kansa tekee töitä "niska limassa" ja valmistaa tavaroita länteen vietäväksi. Palkkaa maksetaan. Jossain määrin.
Välittäjät vievät ylisuuren leijonanosan tuotteiden hinnoista taskuihinsa. Tavanomaisten halpatuotteiden hinta voi monikymmenkertaistua matkalla länsimaiselle kuluttajalle. Länsimainen tilaaja vie valtaosan.
Kiinan kommunistisen järjestelmän kaatuminen ei ratkaise kiinalaisen kansalaisen talousahdinkoa. Kansalainen tekee silti töitä riistokapitalisteille.