Itse syöksysynnytin maanantaiaamuna, kuudelta lapsivesi meni ilmeisesti ollessani suihkussa. Puoli 7 tuli eka kova supistus herätin mieheni joka lähti hakemaan äitini hoitamaan esikoista. Tuon 10min aikana tuli 2 uutta järkyttävää supistusta, jonka seurauksena mieheni joutui soittamaan ambulanssin heti tultuaan. Neljän peräkkäisen supistuken jälkeen jotakuinkin tuli vielä loput lapsivedestä ja samantien lapsi alkoi tulla, eli alkoi ponnistuttaa...Pakkohan se oli vaan ponnistaa, kolmannella työnnöllä lapsi olikin ulkona mieheni ollessa kätilönä! Nyt vain kiitän että kaikki meni hyvin kaikesta vauhdikkuudesta huolimatta, olishan voinut tapahtua mitä tahansa...Ja ambulanssihenkilökunta saapui 7min. vauvan syntymästä jolloin kaikki oli jo ohi. Istukka syntyi sitten ihan sairaalan puolella. Näinkin voi käydä. Kyseessä 3:s synnytykseni, joista 2 edellistä myös ollut suht nopeita.
Onko joku muu joka ei ole ehtinyt laitokselle asti?!
Kysyn
31236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni takana yksi nopea synnytys ja olen miettinyt paljon sitä, että mahdankohan seuraavalla kerralla ehtiä sairaalaan... Etukäteen jo pelottaa miten synnytys ilman ammattilaista menisi.
Mitä teitte vauvalle kun se oli syntynyt? Katkaisitteko napanuoran?
ei napanuoran katkaisuun ole syytä. tärkeintä on pyyhkäistä vauvalta nenä ja suu puhtaaksi, tarkistaa että saa henkeä ja sitten paksuilla pehmeillä pyyhkeillä pyyhkiä mahdollisimman kuivaksi ja kietoa lämpimästi päästä varpaisiin pyyhkeiden ja peito sisään ettei jäähdy. sitten voikin odotella niitä ammatti-ihmisiä hoitamaan asioita eteenpäin =)
Mun kaverille on käynyt aivan samoin kuin sinulle. Oli vielä esikoinen...