Onko arvoa ?

Mikke

Moro asiaatuntevat!
Tämmöinen viini kuin
Barton&guestier 1725 vuodelta 1990.
Alkaakohan tuolla olemaan minkälaista rahallista arvoa?

4

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gastone

      Tuosta viinistä pitää saada enemmän tietoa ennen kuin siitä mitään täsmällistä voi sanoa. Sinä ilmoitat vain valmistajafirman nimen ja viinin vuosikerran, mutta kun tuolla valmistajalla on kymmeniä viinilaatuja, tarvitaan tarkka nimenomaan tuon kyseisen viinin nimi ja tyyppi.

    • Mikke

      Tässä etiketin teksti kokonaisuudessaan.

      Produce of france
      Fondation Barton & Guestier
      1725 (viinin `nimi`)
      BORDEAUX
      Appellation bordeaux controlee
      1990

      • Gastone

        Decent, fairly mature colour. Nose OK. Good - mouthfilling. Eli "säädyllinen, melko kypsä väri. Tuoksu ok. Hyvä - suuntäyttävä".
        Hinta 4.99 puntaa Lontoossa Oddbins Wine Fair (viinimessuilla) toukokuussa 1995. Pitää vain arvailla, mikä arvo tänään. Mikäli säilytetty oikein.


    • Viinit on jees

      Nopeasti googlaamalla ei löytynyt kyseisen vuosikerran hintoja, mutta samaista tuotetta (tuoreempi vuosikerta) myydään hinta haarukalla 10-15€. Joten en usko, että tuon pullon arvo on hirveästi suurempi. Toinen seikka joka vahvistaa tätä on se, että valmistajan sivuilla ilmoitetaan kyseisen pullon potentiaaliseksi iäksi 2-3 vuotta (vuosikerrat 2001-2004). En usko tuon kyseisen pullon ikääntymis potentiaali tuosta nouse kuin korkeintaan muutaman vuoden (aiemmin bordeauxissa tehtiin viinejä jotka säilyivät kauemmin ts. olivat myös myöhemmin juotavissa). Todennäköisesti tuo viini ei ole enään kovinkaan hyvässä kunnossa ja täten sen arvo ei varmaankan ole kovinkaan suuri.

      Paras lähde jonka löysin on: http://www.barton-guestier.com/fichevin/gb/205_0101.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      219
      5472
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5054
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4861
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      124
      2088
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      22
      1639
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1559
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1323
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1300
    Aihe