Itälä ja EU

Katselin juuri TV-keskustelua jossa Itälä vastusti neuvotteluja Turkin jäsenyydestä.

Meppi Itälä oli unohtanut että oli hyväksymässä Kyproksen (kreikkalaisen osan) EU:hun mutta kun se on nyt ongelma niin ei halua osallistua ratkaisuun.

Kokoomuslogiikkaako?
6277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyproksen presidentti Tassos Papadopoulus uhkasi estää vuodenvaihteessa keskustelut Turkin kanssa ellei Turkki avaa satamiaan ja lentokenttiään Kyprokselle.

Suomella nyt mahdollisuus näyttää osaako neuvotella.

Äänestä

http://www.yle.fi/yle24/videosali/index.php?a=13&t=4&q=1

Huomasit kai samassa ohjelmassa, että suurin osa Turkin kansalaisista ei halua EU:n jäseneksi? Onko valtio kansalaisiaan vai kansalainen valtiota varten, siinäpä dilemmaa kerrakseen. Suomessahan on jo selvästi osoitettu, että kansalaiset ovat vain valtiota varten, meiltä ei tarvitse kysyä mielipidettä edes oman perustuslakimme kumoamisesta.

Itälä on aivan oikeassa vastustaessaan Turkin jäsenyyttä. EU on onneksi muutenkin omaan mahdottomuuteensa uppoava laiva. Kunhan vain muutkin päättäjät kuin Itälä "heräävät". Me kansalaisethan eli maksumiehet ja sijaiskärsijät sen olemme tienneet jo ennen mammutin syntymistä.

Suomen nettomaksuosuus on kasvanut koko ajan ja tulee kasvamaan, mitä enemmän uusia jäsenmaita liittyy. Samalla, jo ennestäänkin mitätön suomalainen äänivalta pienenee entisestään. Ei Suomella eikä muillakaan pienillä jäsenmailla ole mitään valtaa EU:ssa.

Puolalla, jonka äänten painoarvo parlamentissa taasen on merkittävä, on aika "mielenkiintoisia" ajatuksia: kuolemanrangaistus pitäisi ottaa käyttöön, abortti tulee kieltää silloinkin, kun nainen on tullut raskaaksi raiskauksen tai insestin seurauksena. Onkohan Puola sen parempi jäsenmaaksi kuin Turkki? Ai niin, onhan siellä halpoja duunareita roppakaupalla.

Niin, vielä lopuksi, tiedätkö, montako ääntä Suomella on EU-parlamentissa ja mikä näiden äänten painoarvo on (painoarvo = todellinen merkitys)? Ei ihan nolla, mutta läheltä liippaa :-\

Äänestä
  • "Huomasit kai samassa ohjelmassa, että suurin osa Turkin kansalaisista ei halua EU:n jäseneksi?"

    Niinhän se oli Suomessakin, kunnes pantiin toimeen tiedotuskampanja EU:n hyvistä puolista, joita kansa ei ennalta tuntenut. Nyt suurin osa suomalaisista kannattaa EU:ta ja tuntee oikeutensa Euroopan Unionissa.

    Äänestä

Kokoomus ja Itälä toimivat joka tilanteessa niin kuin parhaaksi näkevät. Heillä on jo kokemusta vallassa olemisesta, voin suositella Kokoomusta, Keskustaa ja SDP:tä päätöksentekoon teidän änkyräpuolueidenne sijasta. Ovatko IPU ja PESU edes puolueita, vai koirien nimiä?

Imekää Stalinia!

Äänestä
  • miten kokoomus yhdessä demareiden kanssa oli tekemässä lakia jonka seurauksena 60.000 yritystä lahdattiin 1990-luvulla ettei vain vahingossakaan SYP:n omistajat menettäisi penniäkään.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


raipu kirjoitti:

Katselin juuri TV-keskustelua jossa Itälä vastusti neuvotteluja Turkin jäsenyydestä.

Meppi Itälä oli unohtanut että oli hyväksymässä Kyproksen (kreikkalaisen osan) EU:hun mutta kun se on nyt ongelma niin ei halua osallistua ratkaisuun.

Kokoomuslogiikkaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu