Joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu. Jotenkin näin se meni raamatussa. Miten helluntalaisilla armeijan käynti on soveliasta. Siellä harjoitetaan toisen ihmisen tappamista. Amerikan presidentti oli kuulema saanut Jumalalta käskyn hyökätä Irakiin.
Onko se raamatun mukaista toimintaa ja yleensäkin sotaväet vaikka niitä puolustusta varten pidetäänkin yllä. Jehovalaiset kai ei käy armeijaa tietääkseni.
Onko se raamatun mukaista toimintaa ja yleensäkin sotaväet vaikka niitä puolustusta varten pidetäänkin yllä. Jehovalaiset kai ei käy armeijaa tietääkseni.
Vastaukset 11
Vanhimmat
että esivalta ei turhaan miekkaa kanna!
Ehkä tuo tarkoittaa ainoastaan poliisia ja siihen verrattavaa.
Asetta ei ole kenenkään pakko ottaa, mutta muuten esivaltaa on totteltava ja voi palvella armeijassa muulla tavalla, on jokaisen omantunnon asia, mennäkkö armeijaan vaiko ei.
Yleensä helluntailaiset käyvät armeijan, mutta seettomana.
"Miten helluntalaisilla armeijan käynti on soveliasta. Siellä harjoitetaan toisen ihmisen tappamista."
"Siellä harjoitetaan toisen ihmisen tappamista."
Minun aikanani siellä ei tuollaista "ihmisen tappamista" harjoitettu!
Eikä ole harjoitettu muulloinkaan!
"Jehovalaiset kai ei käy armeijaa tietääkseni."
Sinähän sen parhaiten tiedät kun itse taidat olla Jehovan todistaja!
Mene takaisin omalle Jehovan todistajien palstallesi!
Mene paikkaamaan kenkiesi pohjia, etteivät huomenna hajoa, kesken kylällä ravaamistasi!
joo on se JT tuo tyyppi ihan selvästi.
onkohan sillä monot hukassa kun ei ole ihmisten ovia kolkuttelemassa ja lorvii täällä paskaa puhumassa.
säälittää raukka kun sillä monotkin tuollai hajos eikä pääse vartiotornipinkoistaan eroon.
soveliasta puhetta.
Ei ole kivaa kun haukutaan ihmisiä. :(
koskaan edes opetettu ihmisen tappamista. Kyseessä oli aina vihollinen (Joskus vähän kuin vahingossa se taisi kyllä olla tosin venäläinen).
Eivät sotilaat tapa ihmisiä vaan vihollisia eivätkä he ammu pyssyllä vaan kiväärillä. Näissä asioissa on tarkka ero: pyssyllä ammutaan sorsia, kiväärillä vihollista: ihmisen tappaminen on rangaistavaa, vihollisen tappamisesta voi saada kunniamitalin.
Jokaisella on vapaus mitä tekee armeijan suhteen.
Jos joku kävisi nyt armeijan, ei hänen kuitenkaan tarvitsisi hengensä uhalla kieltäytyä aseesta jos sotatilanne tulee. Ennen sellaiset ammuttiin, mutta nykyään tämä ei pidä enää paikkansa.(näin olen ymmärtänyt)
Ja jos aseen käteen "joutuu" ottamaan voi sitä ampua hutejakin. Jokainen uskova on varmasti aralla tunnolla oikean tilanteen suhteen.
Kyllähän jokainen perheenisä tai äiti puolustaa perhettään jos vihollinen tunkeutuu kotiisi ja alkaa esim. raisakaamaan tytärtäsi, kyllä siinä tilanteessa jokainen varmasti ottaa kättä pidempää ja yrittää estää tapahtunutta. Siinä tilanteessa voi joskus käydä ikävästikin, että henki menee raiskaajalla. Puolustaessa voi hyökkääjä saada sellaisen iskun joka johtaa myöhemmin kuolemaan.
Armeijan käyminen on tarkoitus johtaa valmiutta tulevaan sotatilanteeseen ja ihmiset tietoisesti tietävät miksi armeijaa käydään. Mutta jokainen päättää oikeassa tilnteessa ampuuko vaiko ei. Tahallinen tappo tai puolustus perheen puolesta ovat kaksi eri asiaa.
Raamattu on antanut meille ilmoituksen, ei sotaväellä vaan Minun Hengelläni.
Voi olla että joudun näistä pähkäilyistäni tuomiolle Jumalan edessä.
Valinta on kuitenkin annettu, josta monet uskovat ovat kiitollisia. Voi käydä siviilipalvelun ja välttyä aseen ottamiselta.
Sota tilanteessa aseetonkin ihminen joutuu varmasti mukaan tekemään jotain, tuskin hän välttyy olla tekemättä mitään. Ihmisiä tarvitaan moneen asiaan, hoitamaan, ruokkimaan jne.
Eläkäämme kuitenkin aina sillä sydämellä että kukaan ei halua vapaaehtoisesti tappaa ketään. Ei soitellen sotaan tyylillä.
Ne sodan ihmiset jotka aikoinaan joutuivat sotaan, ei heiltä kysytty tuletko vaiko et, jos et tullut sinut ammuttiin. Monet perheenisät joutuivat puntaroimaan tilannetta, ja päätyivät rintamalle.
Ei ole ollut helppoa ei.
Helppoa on sanoa etten tartu aseeseen ja tapa ketään. Mutta todellisuudessa juuri tuo puolustus kotia kohtaan voi muuttaa omaa näkökulmaa ja teet päätöksiä todella nopeasti.
Armeijaan mennessäni kävin aika ison taistelun omantuntoni kanssa. Lopulta suoritin ihan normaalin aseellisen palveluksen. Näin jälkeenpäin ratkaisu oli minulle oikea.
Tarkittanet "harjoitetaan"-verbillä "harjoitellaan"-verbiä. En onneksi ole koskaan joutunut harjoittamaan toisen ihmisen tappamista; harjoitellut kylläkin.
Nykyisten naisupseerien aikana armeija voi olla
hankala paikka tulevalle helluntaisaarnaajalle,
sillä nainen ei todellakaan vaikene tuossa seurakunnassa. Tappamista armeijassa ei harjoiteta. Harjoitutaan toteuttamaan Suomen ulkopolitiikan mukaista puolustautumista ja
tappamisen halu lähtee viimeistään armeijassa. Armeijassa eheytyy toimimaan kurinalaisesti joukossa, mikä palvelee hyvin siviilielämänkin tarpeita. Joillekin íhmisille se voi olla kuitenkin ylipääsemätön este omien näkemysten vuoksi.
"Soros varoittaa Suomea Venäjästä
30.10.2006 08:54
Suursijoittajan mukaan Venäjän vahvistuminen on suorastaan vaarallista Suomelle.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2006/10/480122"
Miten tähän uutiseen uskovien tulisi suhtautua, ahkeroitua rukoilemaan entistä enemmän ?
Uskon että Soros tietää hiukan enemmän mitä kulissien takana tapahtuu, kuin keskiverto naton-vastustaja suomalainen.
Kyllä Vaasan rannikkopatteristo tuli käytyä ja sinun vihollinen ja minun ihmiset tuli niissä harjoituksissa aina idästä päin. Sinun viholliset onko ne sitten puita vai kiviä vai mitä ne on . Alokas aikana meitä kyllä opetettiin kyllä pistintä käyttämään ja ei sillä kyllä puuta ollut tarkoitus vääntää. Turha leikkiä sanoilla kun et muuta osaa. Armeijan jälkeen kyllä minun palkkatasoni on ollut sitä luokkaa että voisin ostaa sinulle 2 viikon välein kenkiä niin paljon kuin tarvitset. En ole myöskään Jehovan todistaja vaan pakana sanan todellisessa merkityksessä.En ole uskossa en askossa mutta iskussa olen jos haluat "keskustella". Rippikoulukin on käymättä ja naimisiin pääsi kyllä tuomarin kauttakin ja lapselle saatiin nimi ilman kastettakin. Jos olet töissä niin katso se tilinauhasi viimeinen sarake niin näet mikä sinun tietäminen,osaaminen ja järkevyys aste on. Ei tunnu kovin ihmeelliseltä.
Eikö se ole vaikea elää tuollaisessa mielentilassa?. Kannattaisiko hakea apua. Onhan sulle varmaankin vertaistuki ryhmiä mutta tuollaisella kielenkäytöllä ota kaverit avuksi kun hulinahan siellä syntyy. Osta tai hae multa kengät mennessäsi niin näytät ainakin ulkopuolisesti fiksummalta.
Tuli kirjoituvirhe. Hyvä että huomasit.Harjoitellaanhan sitä vaikka tietojen mukaan Venäjän armeijassa kuolee vuosittain palveluksen aikana paljon sotilaita. On se kumma näillä palstoilla että jos asiallisesti kysyy niin
aina joitakin tuollaisia löytyy jotka menee asiattomuuksiin. Ei heillä varmaan elämä ole helppoa kun aina on jotain pielessä. Heikosta itsetunnosta se kertoo,ei muusta jos se toinen jätetään mainitsematta.