Ihme, ettei Ossi vienyt oikeuteen sitä, että Elina-luuska sanoi sen irti silloin aikoinaan sieltä Snowteamista. Irtisnosperustehan oli se, ettei Ossi kyennyt siittämään sille kersaa.
Jokaisella työntekijällä tulee olla jonkinlainen tehtävänkuvaus ja työsopimus, josta selviää työhommat. Ellei siinä Ossin sopimuksessa mainittu työnantajan paksuksi panemista, elina olisi saanut huisit sakot ja Ossi olisi saanut pitää paikkansa. Riippumatta siitä, kuuluuko liittoon tai ei! Ellei työsopimusta ollut, silloihan Ellu-luuska olisi saanut sakot siitäkin, että pitää pimeää työvoimaa.
Millaisia arvoja tuolla ohjelmalla on tarkoitus nuorille opettaa?
Jokaisella työntekijällä tulee olla jonkinlainen tehtävänkuvaus ja työsopimus, josta selviää työhommat. Ellei siinä Ossin sopimuksessa mainittu työnantajan paksuksi panemista, elina olisi saanut huisit sakot ja Ossi olisi saanut pitää paikkansa. Riippumatta siitä, kuuluuko liittoon tai ei! Ellei työsopimusta ollut, silloihan Ellu-luuska olisi saanut sakot siitäkin, että pitää pimeää työvoimaa.
Millaisia arvoja tuolla ohjelmalla on tarkoitus nuorille opettaa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
siitä ollut jonkinlainen kirjallinen sopimus. muistan kyllä melko selvästi että oli.
Oli, mutta ei työsopimuksessa: työsopimukseen ei voida kirjata jonkun projektipäällikön (tms) tehtäviin lastensiittämistä, ellei ole kyse jostain siittolasta. Eihän sitä sopimusta ollut kuin se yksi kappale Ellu-luuskalla. Sopimuksessa täytyy olla myös todistajia.
Ai meinasit että salattujen elämien pitää opettaa arvoja nuorille? Justjoo. Eiköhän niitä arvoja opita kotona omilta vanhemmilta ja tv-sarjat on pelkkää viihdettä!
Jos Salatut elämät on vihdettä, niin kyllä pitää jollain muotoa vinksahtanut olla. Täysin pervo sarja!
Luulekko että Ossi ihan mielellään ois avoimesti menny kaikille tosta asiasta huuteleen. "Sain potkut ku oon tuhkamuna". Eikä oikeuskaan olisi voinut Ellua pakottaa pitämään Ossia palkkalistoilla. Korkeintaan Ossi olisi saanut korvauksia laittomasta irtisanomisesta. Sitä paitsi tämä ei ole realitysarja. Onhan Elina voinut Ossille korvauksia maksaakin, muttei siitä ole mainittu sarjassa.
Sitä paitsi on Elinalla voinut perusteet ollakkin. Toimitus johtajan homma on aika luottamusta vaativaa työtä ja Ossi menetti Elinan luottamuksen rikkomalla heidän välisen, tosin ei työsuhteeseen liittyvän, sopimuksen. Sanoisin että "irtisnosperustehan" ei ollut Ossin puutteet lapsensiittämiskyvyissä vaan nimenomaan suksien ristiin meno pomon kanssa omasta syystään kun valehteli. Epärehellisyys on aika huono ominaisuus luottamukseen perustuvassa työssä. On aika tärkeää että firman omistaja voi luottaa johtoportaan työntekijöihin.
jaa mä oon sama mieltä ton ensmäisen kans! :P
IHAN samaa mieltä!!!
Arvasin, että tulee komentti, että sarja on vain viihdettä. Kumma, että ei ole sitten aikuisviihdettä! Pitäsi laittaa myöhäisempään katseluaikaan ja K15! Viihdettähän ne on nimittäin nuo väkivaltasarjatkin, eihän nekään sitten aihuta mitään vääriä luuloja, esim. hakattaessa ja potkittaessa toisia. Ja se näkyy kyllä kaduilla, että hyvin on oppi mennyt perille.
Ei tietenkään ketään voida pakottaa pitämään toista töissään, mutta olisi Ossi saanut kunnon korvaukset. Ja siinä taloudellisessa tilanteessa olisi koko pulju pyllähtänyt.
Ja Ellu-luuskanhan se olsii pitnyt selvittää, miksi sanoi Ossin irti; tuskin olsii sekään hudellut, että mä oon niin miehenkipee, enkä muilta saa....
Miksei muuten suppo-Seppo voi vähän avittaa....
Juu, vanhempine asiahan se on valvoa, ettei nuoret ja lapset moista sarjaa katso, mutta ei riitä, että se tulee arki-iltaisin: uusinnat pukataan siten viikonlopuiksi, että tulee kerrattua oikein kunnolla.
Taidat olla hiukan sekaisin. Vai mitä? Ei taidettu tossa aiemmassa "tulla kommenttia että sarja on vaan viihdettä". Taitaa sisälukutaito olla hukassa.
Arvasin että tulee kommentti, että Ellu on liian kaunis Ossille. Mutta mitäs Ossi on roinannu.
Samoilla linjoilla sun kans, noin asiayhteyksien ettimisessä. :D
Ossihan on roolissaan niin suuri konna ja petturi ettei saisi tosielämässä mistään firmasta koskaan töitä.