1. Liike/lahko eristäytyy (joko maantieteellisesti tai sosiaalisesti) muusta yhteiskunnasta.
2. Käännynnäinen (jäsen) tulee yhä riippuvammaksi liikkeen todellisuuskäsityksestä.
3. Liike/lahko tekee jyrkän eron "meihin" ja "niihin muihin", "jumalalliseen" ja "saatanalliseen", "hyvään" ja "pahaan" ja niin edespäin.
4. Muut tekevät käännynnäisen puolesta tärkeitä hänen omaa elämäänsä koskevia päätöksiä.
5. Johtajat perustelevat tekojaan ja vaatimuksiaan jumalallisella auktoriteetilla.
6. Johtajat tai liikkeet pyrkivät yksisilmäisesti yhteen ainoaan päämäärään.
(Barker 1995, 137)
Jaa-a eiköhän noi tunnuspiirteet täyty tälläkin palstalla erinäisten kirjoittajien toimesta.
2. Käännynnäinen (jäsen) tulee yhä riippuvammaksi liikkeen todellisuuskäsityksestä.
3. Liike/lahko tekee jyrkän eron "meihin" ja "niihin muihin", "jumalalliseen" ja "saatanalliseen", "hyvään" ja "pahaan" ja niin edespäin.
4. Muut tekevät käännynnäisen puolesta tärkeitä hänen omaa elämäänsä koskevia päätöksiä.
5. Johtajat perustelevat tekojaan ja vaatimuksiaan jumalallisella auktoriteetilla.
6. Johtajat tai liikkeet pyrkivät yksisilmäisesti yhteen ainoaan päämäärään.
(Barker 1995, 137)
Jaa-a eiköhän noi tunnuspiirteet täyty tälläkin palstalla erinäisten kirjoittajien toimesta.
Vastaukset 41
Vanhimmat
saamme omistaa Jumalanvaltakunnan jo kasteessa, lapsena, ihanaa eiks ookki
-et kyllä todellisuudessa omista minkäänlaista pelastusta Raamattujen mukaan lapsikasteessa ja se on vain Raamatun totuus..
-kyllä sinutkin on valheella autuutettu,voi,voi sentään !
näin: Minut on lapsena kastettu, josta kiitän Herraa. Kuitenkin: En tullut uskoon silloin, vaan pelastumisen koin vasta paljon myöhemmin, kun rukoilin Jeesusta ja tunnustin syntini. Silloin voimallinen Pyhän Hengen virta kävi lävitseni. Jokaisella on oma kokemuksensa uskoontulosta. - Siis lapsikaste ei pelasta: Kyllä ihmisen on henkilökohtaisesti annettava itsensä Jeesukselle pelastuakseen. Silti olen lapsikasteen kannattaja, sillä eihän tiedä, tuleeko lapsesta aikuista koskaan, jos kuolee. Mutta kaste on kuitenkin sellainen asia, josta ei kannata käydä väittelemään. Käykää ihmiset, varsinkin te, jotka olette huolissanne ihmisten pelastumisesta, katsomassa miten paljon on ahdistuksessa olevia ihmisiä noilla muilla palstoilla. Menkää heitä auttamaan, ei riitelemään. Sillä Jeesus tulee pian, Hänen jalkojensa askeleet kuuluvat jo. Moni tapahtuma maailmassa on järkkynyt ja on edelleen järkkymässä. Katsokaa ympärillenne, rakkaat kristityt. Meidän kaikkien, jotka rakastamme Jeesusta, on mahduttava samaan taivaaseenkin. Sinne ei pelasta mikään eikä kukaan muu kuin Jeesus, jolle tulee antaa elämänsä.
kastata itseään uudelleen vaikka uskoiskin Jumalaan ja tuntisi et on uskovainen.
Itse murehdin, miksi ihmisille ei kelpaa Kristuksen uhrilahja, jota tarjotaan armosta ja monella eri tapaa.
Miksi siis ihminen ei tartu pelastuksen "köyteen", vaan ikäänkuin tahtoo iänkaikkista eroa rakastavasta Isästä.
En oikeastaan ehdi muillu sivuille "riitelemään", hyvä kun täältäkin pysyisin poissa, mut kun oon helari, niin vilkuilen tänne, kun kotosalla satun oleen.
sanoit, ettei lapsikasteen kautta päästä taivaaseen vaan henkilökohtaisella uskolla.
Väittelyyn en tahtoisi minäkään mennä mutta Jumalan Sana on kuitenkin aina hyvää ja varteenotettavaa kasteenkin kohdalla.
Jeesus itse sanoi ennen kastettaan, näin tulee täyttää koko vanhurskaus ja otti kasteen Johannekselta.
Vanhurskas ihminen on oikeamielinen, hurskas,puhdas, pyhä, synnitön.
Oppi uskon kautta vanhurskauttamisesta on keskeinen UT:ssa, se on koko kristillisen uskon pääoppilause. Se ei ole vain jokin järkeisjohtoinen, toreettinen teologinen näkemys, vaan perustava evankeliumin totuus, jonka varassa on meidän iankaikkinen pelastuksemme.
Vanhurskaus tuli täytetyksi kasteen kautta.
Ne ovat yhteydessä uskoontultuamme.
Sitä ei voi vähätellä eikä poispyyhkiä.
Lapsikaste ei ole kuvausta vanhurskauden täyttämisestä. Jokaisen pitää se itse ymmärtää miksi kaste on otettu. Kukaan ei voi kastaa sellaista ihmistä joka siitä ei ymmärrä vielä mitään ja joka on puhdas ja taivaskelpoinen ilman vauva kastettakin.
Mutta voi se joka tuomitsee vauvan helvettiin ilman kastetta.
Sain kerran tämänlaisen tiedon nuorisopastorilta hiippakunnalta kun kysin heidän mielipidettään asiasta. He eivät tienneet mihin vauva joutuu jos ei saa kastetta. Voi heitä!
Sain kertoa Raamatun sanoin, että lasten kaltainen on taivastenvaltakunta. Tuomio on kova niille jotka tuomitsevat vauvat helvettiin, miten mahtaa niiden pikkusten käydäkään jotka menehtyvät synnytykseen, jos hiippakunnan ajatus on tuo.
suuren merkityksen helluntailaisuudessa?
yksi lahkon tunnusmerkki on, että lahko pyrkii
korostamaan yksipuolisesti jotakin opin kohtaa.
Miksi kaste luterilaisuudessa, jospa sitäkautta päästäs yhteisymmärrykseen.
KERTOISITKO MYÖS MISSÄ YHTEISÖISSÄ TUOTA LAHKO NIMEÄ HELAREISTA KÄYTETÄÄN VIRALLISESTI.
ja lue sieltä mitä lahkoista sanotaan. Uskon pitää olla vahva eikä saa uskovan närkästyä, jos epäilijä
epäilee. Tuo sun käytöksesi osoittaa juuri lahkohenkisyyttä...
Kasteeseen en osaa ottaa kantaa. Ei ole kastettu pienenä eikä isona. Olen kasteeton. Ai niin, siunattu on vauvana helluntailaisten vanhempien taholta.
En tiedä missä yhteisössä. Mee googlettamaan, niin voit lukea lahkon tunnuspiirteitä.
Sun viestisi täytti juuri lahkon tunnuspiirteen koska hermostuit.
Kasteesta en tiedä mitään. Mua ei ole kastettu pienenä eikä isona. Ai niin, siunatttu on vanhemmat ovat helareita eli lahkolaisia.
kun huulillanne on aina lahko sana. Lahko on eriytymistä johonkin. Helluntai ei ole eronnut mistään kirkosta vaan se on ihan oma seurakuntansa. Kirkolla näitä lahkopiirteitä on aika vahvasti, Kansanlähetys, uusherännäisyys, vanhoillislestadiolaisuus, uuslestadiolaisuus, kaikki kuuluu kirkkoon, mutta jokaisella on joku erityinen piirre jonka takia näitä on syntynyt. Helluntailla ei taas näitä ole.
Kaste ei ole helluntaissa ylikorostu mitenkään. Eikä siitä ole tehty mitään pääoppia.
Se on ihan jokaiselle uskovalle kuuluva ja itsestään selvä asia kun sen Raamatusta taitaa lukea. On ikävää kun se nähdään tuolla tavalla.
Mutta miksi luterilaiset jatkuvasti ovat sitä kastepalstoilla vääntämässä vääräksi kasteeksi, siinäpä kysymys.
Helluntaissa ei kasteta pikkuvauvoja, miksikö? siksi koska Raamattu tunnistaa ainoastaan vain uskoontulemisen jälkeen olevan kasteen. Oikeamielinen saa kasteen = on vanhurskas ihminen.
Meidän seurakunnassamme on Pyhän Hengen lahjat, niinkuin Raamattu opettaa, kielillä puhuminen sekin löytyy Raamatusta. Kaste uskoontulemisen jälkeen, sekin löytyy Raamatusta. Parantaa sairaita, sekin löytyy Raamatusta jne.
Helluntaissa ei korosteta mitään erityisesti, vaan nämä kaikki on seuraamusta uskosta. Raamatusta voit tarkistaa kyseiset asiat, puhunko väärin. :)
Luterilaisuudessa lapsikaste on taas saanut eritysen merkityksen, koska jos lapsi jää ilman kastetta se joutuu kadotukseen. Kaste on siin luterilaien opin mukaan pelastava.
Mutta Raamattu puhuu toisin, joka uskoo ja kastetaan se pelastuu, mutta joka ei usko se joutuu kadotukseen.. Kysymyksessä on pelastava usko, ei kaste. Vain sovitustyö on se joka pelastaa. Vauvana saatu kaste ei auta ketään jos puuttu usko Jeesukseen ekä siten peri taivasten valtakuntaa.
Pikkuvauvat ovat vapaita, koska Raamattu sanoo heistä, että he eivät tiedä vielä mikä on väärää ja mikä oikeaa. Sellainen ihminen katsotaan syyntakeettomaksi.
Annetaanhan jokaisen ratkaista omasta puolestaa nämäkin asiat, eikä väännetä kenestäkään väkisin vauvana saadun kasteen perusteella uskovaa.
kunkatselee näitä lapsikastevalheella huijattuja ihmisiä, vankiloissa(minulla on mahdollisuus käydä niissä) kaljabubeissa, huoraamassa toisen naisen kanssa tai nainen toisen miehen kanssa, vaimoltaa tai mieheltään "salassa".Luterilainen lapskastettu oikeudentuomari antaa samaan luterilaiseen lahkoon kuuluvalle veljelle oikeudessa 7v linnaa kun tappoi luterilaisen vaimonsa, uskon sisaren jen, jne, jne, jne........huh huh... ja voi ,,,voi
Ku vielä tuplasti googlettelet.
Meilläpäin riittää kun keitossa ne herneet syödään, tosin on hyvä hiukan savu-palvia mavun antajaks laittaa.
No olisit kirjoittanu mitkä piirit virallisesti helarit lahkolaiseks laskee, mulle on sama mitä uskosta osattomat kristityistä sanovat, olihan jo apostolien aikaan Kristuksen lahko, johon opetuslapsetkin kuuluivat.
Tiedäthän senkin , että kristitty nimi oli alkujaan haukkuma nimi, joten sellasta tää finnien herneen veto on, vaikka sekin on mulle yks hailee mitä sinä nenääs vetelet, kuhan pidät huolta, ettei uskosta osattomat vetele muulla sinua nokkaan, sehän on nykyajan mallia sekin..
tosiasian, että heluuntailaisten käsitys esimerkiksi kasteesta on heidän TULKINTANSA Raamatusta? Raamattua kun voi tulkita hyvin monella eri tavalla ja jokainen tulkitsija pitää omaansa luonnollisesti ainoana oikeana.
"Kirkolla näitä lahkopiirteitä on aika vahvasti, Kansanlähetys, uusherännäisyys, vanhoillislestadiolaisuus, uuslestadiolaisuus, kaikki kuuluu kirkkoon, mutta jokaisella on joku erityinen piirre jonka takia näitä on syntynyt. Helluntailla ei taas näitä ole. "
Miksi te helluntailaiset sitten olette perustaneet oman seurakuntanne, jos mitään erityispiirteitä ei ole?
enää vaikka mua tomaatit nenästäni kasvaisi.
Mä olen vaan tottunut maltillisempaan julistukseen lapsuuden kotona. Meidän äiti ja isä ei vedellyt herneitä nenään, jos joskus kyseenalaistankin heidän uskoaan.
He ymmärtävät. He eivät ole äkkiheränneitä. Nauroivat vain, kun huutelin aamulla herätessäni-- herätyskokous alkaa aamulla kello 7 ja on kouluun lähdön aika--.
Mä tiedän kokolailla helluntailaisuudesta, olenhan sitä kuullut koko pienen ikäni ja kokouksissa juossut. Uskosta osaton olen minäkin noin niinkuin ajatellen tosikoviahelariuskovia.
Kerros mulle miksi mua ei kutsu Jeesus eikä Jumala, en tunne kaipuuta. Vaikka kotona joskus ssakin kuulla --kuinka Jumala pelastaa-- mä olen sanonu mun äidille, jos mä olisin uskossa niinkuin te (äiti ja isä) niin en sitä lapsilleni saarnaa.
Kyllä lapsi minkä on kotoonsa imenyt seuraa läpi elämän mukana vaikka ei olekkaan sillalailla uskossa niin kuin uskovan pitää olla uskossa.
sen takia kun heidän opetuksensa mukaan kaikki pelastuvat kasteessa. Sen takia, emme pitäydy luterilaiseen oppiin. Olen monet kerrat kuunnellut miten pappi puhuu jäsenistään Kristuksen ruumiin jäsenistä. Ja siihen kuuluvat nekin jotka eivät edes usko koko Jeesukseen, mutta seurakuntaan heidät kuitenkin on aikoinaan liitetty.
Jokainenhan ymmärtää ettei kaste ole se joka tekee ihmisestä uudestisyntyneen. Raamatun aikaan kasteelle menivät vain ne ihmiset jotka olivat ottaneet Sanan vastaan, ne kastettiin. Siellä ei siis ollut kaikki kansa, vaan ainoastaan ne jotka pelastuivat,
Apt.2:47 Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.
Kasteella ei kukaan peri taivaan valtakuntaa, mutta Jeesuksen sovitustyön kautta kylläkin.
Uskoontullut ihminen on yleensä tässä suomenmaassa ollut entinen luterilainen, joka käsittää ettei omin voimin mennä perille eikä kasteen turvin.
Siksi monet lähtevät kun näkevät tämän asian Raamatusta Jumalan ilmoituksena, eikä ihmisen tekona.
Kukaan ihminen ei voi uskoa toisen puolesta, vaan jokaisen on tehtävä ratkaisu Jumalan puoleen.
Siksi helluntai ei kasta ketään etukäteen vaan sitten, kun ovat uudestisyntyneet Jeesuksen sovitustyön kautta ja uskoneet sen todeksi.
sinulla sairas mielikuvitus! Ei ihme, että olet helluntailainen.
"kunkatselee näitä lapsikastevalheella huijattuja ihmisiä, vankiloissa(minulla on mahdollisuus käydä niissä) kaljabubeissa, huoraamassa toisen naisen kanssa tai nainen toisen miehen kanssa, vaimoltaa tai mieheltään "salassa".Luterilainen lapskastettu oikeudentuomari antaa samaan luterilaiseen lahkoon kuuluvalle veljelle oikeudessa 7v linnaa kun tappoi luterilaisen vaimonsa, uskon sisaren jen, jne, jne, jne........huh huh... ja voi ,,,voi"
"Uskonnollisissa yhteisöissä elää usein vahva käsitys, että oma tapa uskoa on ainoa oikea ja muidenkin olisi syytä uskoa juuri samoin. Yhteisön jäsenet ajattelevat, että ulkopuolisten ihmisten elämä on vailla päämäärää ja johtaa kadotukseen. Sellaisen ilmapiirin vallitessa kiusaus levittää omaa uskoa keinoja kaihtamatta voi käydä liian suureksi
Uskon levittäminen tarkoittaa juuri toisiin ihmisiin vaikuttamista. Käännyttäjä voi olla (ja luultavasti useimmiten onkin) vilpitön uskossaan ja arvella, että se mitä hän on tekemässä, on toiselle vain hyväksi. Mutta pyrkiessään käännyttämään toisen omaan uskoonsa esimerkiksi mustamaalaamalla yhteiskuntaa ja vaikenemalla oman yhteisönsä epäkohdista hän syyllistyy yhtä kaikki manipulointiin. Ystävällisillä eleillä on ennalta suunniteltu tarkoitus: houkutella yhteisöön uusi jäsen"
24:5 Me olemme havainneet, että tämä mies on ruttotauti ja metelinnostaja kaikkien koko maailman juutalaisten keskuudessa ja nasaretilaisten lahkon päämies.
Näinhän aina uskovia on paneteltu.
Mutta tuo Päämies on voittanut synnin vallan, ja tuohon Nasaretin miehen joukkoon onkin hyvä kuulua.
Aloittajankin. :)
-mitkä ovat kansankirkon ja sen eri lahkojen kuten "kansanlähetys" jne,-samat argumentit :-)?!
-tulisko yhdeksi lapsikasteen harhaoppi
-sekä ehtoollista syömällä ja juomalla syntien anteeksisaaminen..jne,jne asioita :-)
että kirkollahan niitä lahkoja on vaikka millä mitalla. On kansanlähetystä, lestadiolaisuutta, uusherännäisyyttä jne. jne.
Helluntai ei ole eronnut mistään, vaan on ihan oma seurakuntansa joten teidän opista voi sanoa, että teillä siellä lahko-oppi rehottaakin, eriytymistä roppakaupalla. :(
Lahko on uskovien yhteisö, joka korostaa yksipuolisesti jotakin opin kohtaa. Kaikille lahkoille näyttää olevan tyypillistä luja vakaumus, etteivät ne ole lahkoja. Ne ovat juuri sen ainoan oikean pelastuksen sanoman tuojia, jota muut uskonnolliset ryhmät edustavat korkeintaan puutteellisesti.
Lahko pyrkii aina korostamaan omaa merkitystään. Usein sen jäsenet uskovat, että lahkolla on ratkaiseva asema mitä tulee ihmiskunnan pelastumiseen. Vaikka lahko on usein perusyhteisön tuomitsema tai halveksima, se rakentaa aina oman gloriansa ja suhtautuu muihin halveksivasti ("me tiedämme totuuden, ja muut ovat typeriä, kun eivät tajua sitä" -mentaliteetti).
(Teinonen 1965, 17-19, 25-29, 331-347)
Nii-iin ja ...lahko rakentaa aina oman gloriansa ja suhtautuu muihin halveksivasti, täällä on moninaisia kirjoittajia, jotka täyttävät em.kriteerit.
vapaaehtoisuuteen, vai onko sinut pakotettu helluntaiseurakunnan jäseneksi?
täällä elämässä, ihmisillä on valinnan vapaus niin hyvään kuin pahaakin.
Hyvyys on myötäsyntyinen lahja mutta paha täytyy houkutella esille jotta näkyisi myös hyvyys.
Jos ihmiset olisivat pahoja toisilleen, niin maailma ei olisi pysynyt näinkään rauhallisena paikkana.
Ihmisillä on hyvä tahto toisiaan kohtaan noin yleistäen.
Esim. jos ihminen olisi paha, niin hän kamppaisi kadulla vastaan tulevan ihmisen mutta ihmisessä asuu myös hyvyys, niin hän ohittaa vain vastaantulijan. Tällä ei ole mitään tekemistä uskon kanssa.
1. Helluntailaisuus ei ole eristäytynyt yhteiskunnasta, eikä muista kristillistä piireistä, päin vastoin.
2.Helluntailaisella ei voi olla liikkeen todellisuuskäsitettä, koska jokainen helluntaisrk on yksilö.
Helluntailaisilla ei ole "kattojärjestöä" joka valvoo "oikeaoppisuutta"
3. Helluntailaisuus ei tee jyrkkää eroa, ainakaan muihin kristillisiin yhteisöihin.
4. Mistä tuollainen valhe on peräisin? Kerro esimerkki tai esitä faktaa.
5. En tiedä ainakaan helluntaisrk:ssa esitetyn tuollaista:O
6.Mitä tarkoitat päämäärällä? Jos iankaikkista elämää, niin pitää paikkaansa
Yhtä väitettä (varauksin) lukuunottamatta kirjoittaja ei ymmärrä mitä puhuu.
Faktoja olisi nyt hyvä laittaa. Onhan kysymyksessä julkisesta toimnnasta. Voit verailla mihin uskomme perustuu ja myöskin verrata sitä muihin missä Jeeusta Kristusta julistetaan.
kannattaa lukea tuo linkki joka kertoo meidän helluntain toiminnasta.
http://www.netmission.fi/index.php?id=98
Opit tulkitaan usein fundamentalistisesti. Pyhien kirjoituksien historiallista taustaa ei ymmärretä, vaan niiden katsotaan sopivan sellaisenaan nykyaikaan. Kaikenlainen arvostelu on kiellettyä. Tieteellistä tutkimusta ei käytetä apuna. Lahkot luovat itse omat opinmuotoilunsa, joista ne pitävät tiukasti kiinni.
Historiaan luodaan erityislaatuinen suhde. Historiaa saatetaan pitää ensiksikin detaljivarastona, josta poimitaan sopivia argumentteja omien näkemysten puolustamiseksi. Toiseksi historia voidaan korvata omalla menneisyyden konstruktiolla, jolloin lahkon tausta muodostuu uskomusjärjestelmään sopivaksi (näin esimerkiksi silloin, kun itse Jumala nähdään lahkon tosiasiallisena perustajana). Konstruktioon liittyvät uskonnolliset legendat ja myytit, joihin suhtaudutaan todellisina tapahtumina.
Historia voidaan myös työntää kokonaan syrjään. Esimerkiksi monet kristilliset lahkot katsovat voivansa jatkaa suoraan raamatun pohjalta ikään kuin parituhatvuotinen kirkkohistoria ei merkitsisi mitään. Historia voidaan myös kahlehtia apokalyptisiin visioihin ja tiettynä vuonna tulevaan maailmanloppuun.
Yhteistä melkein kaikille lahkoille on myös, että suurimpana syntinä pidetään apostasiaa eli luopumusta. Se käsitetään loukkaukseksi paitsi yhteisöä myös itse Jumalaa vastaan, ja katkerimmat syytöksensä lahkot kohdistavat omiin luopioihinsa.(Teinonen 1965, 17-19, 25-29, 331-347)
Tuntuupa jollakin tapaa tutulta...
helluntailaisuudessa, minkä tämänkin palstan monet kirjoittajat esimerkillään vahvistavat.
Hellarit itse tietenkään eivät voi listan asioita todeksi myöntää. Kuten uskovaisten yksi perusteeseistä kuuluu: joka ei ole "uudestisyntynyt", ei voi ymmärtää Raamattua eikä heidän todeksi kokemiaan asioita. "Hengessä" oleminen taas estää uskomasta tuon listan väittämiin. "Henki" tekee taruista totta ja totuudesta valetta. Voidaan puhua myös lahkohengestä.
Valaise viisaampana hiukan teidän lahkonne sääntöjä, vieläkö esim. vois korvarenkaalla kalastella poika-frendejä?
että helluntaiseurakunta on "lahko", se todistaa sitten sen, että Jeesus on tämän lahkon Päämies, ihan hyvä huomio, niin pitääkin olla, ja kun Jeesus on PÄä, mitä muuta voisi toivoa ?
lahkolaisuudesta?
ja mikä ihmiselle voikaan olla parempi päämies kuin Jeesus. :)
ensimmäiseksi tulee vääräopettaja Kylliäinen ja perässä vaimonsa hylännyt ja toisen vaimon ottanutex-piispa(mistäköhän moinen piispa nimitys?) Kantola.Asia erikseen on nuo lapsikastevääryyjohtajat jotka on kärynnyt ratista ja rippileirityttöjen käpälöinnista, yx lahkopappi hakkas vaimonsa jne, jne,
Itse otin tästä ev.lut lahkosta fudut jo yli 20v sitten.
Ole helluntailainen, hyväksyn sen Raamattuun pitäytyvän opin, amen :)
kaikki ovatkin sitten pyhimyksiä.
Joutuivatko sellaiset uskovat ihmiset kadotukseen, jotka eivät olleet kuulleetkaan tästä teidän ikiomasta helluntailaisuudesta? Eiköhän se ole vaan yksi rahastusmuoto, tuo teidän uskonne ja piiri pieni pyörii.
ilman että sulla on nokankoputtamisa, jos olet luterilainen. Kirkollisvero.
Helluntalaisuus eli Raamatun ilmoitus, se perustuu vapaaehtoisuuteen. Ei pakkoon.
Joten puheesi ovat vääristelyä.
näin ollen ei myöskään tartte maksaa kirkollisveroa, jos ei kuulu kirkkoon.
Koska kohdistat väittämäsi, vaikkakin kysymysmerkin kanssa, helluntailaisuuteen, haluan helluntailaisena ottaa kantaa tekstiisi.
1.Helluntailiike ei ole eristäytynyt maantieteellisesti (se on maailmanlaajuinen) eikä sosiaalisesti. Emme muodosta omia erillisiä yhteisöjämme, vaan elämme yhteiskunnan sisällä sen sääntöjä noudattaen ja osallistuen monin tavoin sen toimintaan.
2.Helluntaisella on ja saa olla omat ajatuksensa elämän eri ilmiöistä ja ne täytyy voida myös vapaasti ilmaista. Emme suinkaan ole kaikesta samaa mieltä edes keskenämme. Eivät olleet edes apostolit tai alkuseurakunta. Todellisuuskäsityksemme nojaa Raamattuun. Raamatun erilaiset tulkinnat ovat mahdollisia. Niistä voi keskustella kiihkottomastikin. Todellisuutta (totuutta) on joskus vaikea hahmottaa. Kaikki ihmiset ovat siinä samalla viivalla. Yksinoikeutta täydelliseen tietämiseen ei ole kenelläkään. Sen uskomme, että Jeesus Kristus on Tie, Totuus ja Elämä. Täydellinen.
3.Helluntailaiset eivät taida nykyään erikoisemmin profiloitua "meiksi jumalallisiksi".
Kaikissa ihmisissä on sekä hyviä että huonoja ominaisuuksia. Se on langenneen ihmisen valitettava osa. Jeesus ei tullut poistamaan meistä ihmisyyttämme, vaan antamaan voimaa kantaa sen ja jopa iloitsemaan siitä.
4.Olisi toivottavaa, että elämän tärkeissä kysymyksissä saisi apua ja neuvoja kokeneemmilta uskovilta ja muilta viisailta ihmisiltä. Päätökset ihminen kuitenkin joutuu väistämättä tekemään itse. Pulmana voi olla joskus auktoriteettiaseman väärinkäyttö ja manipulointi. Ongelmaa esiintyy valitettavasti kaikissa ihmisyhteisöissä.
5.Viittaan kohtaan 4. Uskon kuitenkin, että ihmiset ovat jo sen verran valistuneita, että ihan kaikki "herroina hallitseminen" ei enää mene läpi.
6.Kyllä noin voidaan sanoa. Se päämäärä on sielujen pelastus ja ihmisten auttaminen tulemaan niiksi ihmisiksi, joiksi Jumala on heidät tarkoittanut. Ei sellaisiksi kuin toiset tahtoisivat. Päämäärään pyritään, ei suinkaan yksisilmäisesti, vaan monin eri tavoin.
Rarhaat tavat eivät aina ole tuhansienkaan silmien nähtävissä. On kuitenkin Yksi, joka näkee. Näkee sinut ja minut, tuntee meidät ja tunuspiirteemme - ja rakastaa samalla iankaikkisella rakkaudella kaikkia.
Loppulausuma:
En pidä valtavana ja erikoisen kiitettävänä asiana helluntaiherätyksen nimittelemistä lahkolaisuudeksi. En ilahdu siitä, mutta en loukkaannukaan. Jos joku haluaa nimitellä hän voi sen tehdä.
Helluntaiherätys on Jumalan antama herätys, josta sittemmin muotoutui herätysliike. Jotkut väittävät, että nykyisin taitaa olla enää liike. Itse ajattelen toisin.
Joka tapauksessa Jumala sekä puhuu että toimii omalla tavallaan ja omalla ajallaan. Hän on antanut eri aikoina erilaisia herätyksen aaltoja, joissa Hän on ilmoittanut itsestään jotain uutta entisen lisäksi. Uutta meille ihmisille, mutta ei Hänelle. Hän on sama, muuttumaton, iankaikkinen. Todellisen herätyksen tunnistaa siitä, että Jeesus Kristus on todellakin Pää ja keskipiste yksittäisen ihmisen ja koko herätysliikkeen elämässä.
On väärä käsitys, että helluntailaisuus
korostaisi vain yksittäisiä Raamatun totuuksia toisten kustannuksella. Kyllä koko Raamattu on käytössä ja inhimillisistä puutteista huolimatta pyritään sekä opetuksessa että elämässä pysymään apostolisella perustuksella. Siten siis helluntaiherätystäkin voidaan pitää alkuseurakunnan jatkumona, ei lahkona.
esim seuraava>>> Lahko on uskovien yhteisö, joka korostaa yksipuolisesti jotakin opin kohtaa. Kaikille lahkoille näyttää olevan tyypillistä luja vakaumus, etteivät ne ole lahkoja. Ne ovat juuri sen ainoan oikean pelastuksen sanoman tuojia, jota muut uskonnolliset ryhmät edustavat korkeintaan puutteellisesti. >>>
Kristuksessa täydellisiä.
Ns. vanhoille kirkoille ja niiden alaLOHKOILLE on myös tyypillistä luja vakaumus, etteivät ne ole lahkoja. Luulen, että vakaumus siellä on tässä asiassa lujempi kuin vapaissa suunnissa.
Juuri edellä selitin, ettei helluntaiherätys korosta yli muiden mitään opinkohtaa, vaan haluaa pitäytyä kokonaisvaltaiseen näkemykseen Raamatusta ja soveltaa sitä opetuksessaan.
Pidän väärinkäsityksenä näkemystä, jonka mukaan helluntailaiset pitäisivät itseään ainoina oikeina kristittyinä ja että heillä olisi mielestään yksinoikeus evankeliumiin.
Monet muut kristityt ja uskovien ryhmät ovat mahdollisesti pidemmällä joissakin uskon kysymyksissä kuin vaikkapa helluntailaiset. Turha siitä on kinastella. Pidän kuitenkin myös helluntailaisten oikeutena elää ja opettaa sen mukaan kuin uskomme Herralta saaneemme.
Kukin kulkee sen valon mukaan, minkä on saanut.
Onko Kristus jaettu?
Kirkolla on erikoistunut, ammattimainen papisto. Opinkappaleita ei yleensä tulkita fundamentalistisesti (kirjaimellisesti), vaan joustavasti vallitseva todellisuus huomioon ottaen. Oppeja saa myös arvostella ja tulkita. Niiden taustoja saa tutkia tieteellisesti (esim. yliopiston teologisessa tiedekunnassa) Jäseniin ei kohdisteta erityistä valvontaa. (Teinonen 1965, 17-27, 336)
"Opit tulkitaan usein fundamentalistisesti. Pyhien kirjoituksien historiallista taustaa ei ymmärretä, vaan niiden katsotaan sopivan sellaisenaan nykyaikaan. Kaikenlainen arvostelu on kiellettyä. Tieteellistä tutkimusta ei käytetä apuna. Lahkot luovat itse omat opinmuotoilunsa, joista ne pitävät tiukasti kiinni."
Kyllä tässä määritelmässä on jotain vrt.helluntailaisuus.