Voikohan olla niin, että herpes ( sekä genitaali- että huuliherpes) voisi oirehtia pelkästään iholla, esim. vatsan iholla?
Minulla ei ole ollut genitaalialueella eikä huulten seudulla koskaan mitään rakkuloita, mutta nyt vatsaan ja olkavarteen on ilmestynyt muutama kutiava, punainen nuppineulanpään kokoinen selvärajainen rakkula. Seurustelin muutama kuukausi sitten miehen kanssa, joka sairasti herpestä. Koetimme olla varovaisia, emmekä olleet yhdynnässä ilman kondomia, suuseksiäkään emme harrastaneet.
Voi kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, mutta missään asiantuntijoiden palstoilla ei tätä asiaa aivan suoraan sanota. Siis ilmeneekö genitaaliherpes aina ensisijaisesti genitaalialueella?
Herpesnäppylät
3
973
Vastaukset
- voi...
Esim, jos huuliherpesrakkulat päällä oleva ihminen suutelee rikkoutunutta ihoa, voi siihen tulla rakkuloita.
On olemassa myös muita rakkulatauteja, kuten vyöruusu, allergiset reaktiot, akne vartalossa jne. Rakkuloita kannattaa näyttää lääkärille, niin hän voi sanoa varmasti, mitä ne ovat. Jos se on herpestä niin muista ettet koske niihin näppylöihin ilman että peset kädet sen jälkeen. Jos tunget sormet vaikkapa silmiin sen jälkeen kun olet näprännyt herpesnäppylää niin se tarttuu tai siis leviää...Kerran eräällä potilaalla oli vatsassa herpesnäppylää...Se on ihotauti myös..
- olen mies.
-sain naisesta penikseeni 80 luvulla taudin syylämäisen näköisen. ne oli kukka kaalin näköisiä,ja jos puhkaisit yhden ,niin viereen kosketuskohtaan tuli uusia.jopa perä aukkon kulkeutui hepistä niitä .inhotti .lääkäri antoi jotain zovirats ?apteekissa kysyivät onko tämä silmään? vähän nolotti,olin nuori vielä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531329- 1231324
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221193- 1381023
- 101887
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten328820Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49629Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602