Kantaapa kortensa kekoon tässä kirkollisvaalitohinassa Atte Ateistikin.
Ensin on todettava, että otsikossa heitetty kysymys "Äänestäisinkö kirkollisvaaleissa?" on kohdaltani täysin teoreettinen, koska Suomen evankelisluterilaisen kirkon kirkollisveron maksamisen lopetettuani en ole ko. vaaleissa edes äänestyskelpoinen.
Seurakunnat valittavat heikkoa äänestysintoa seurakuntavaaleissa.
Seurakuntalaiset taas moittivat kirkkoa siitä, että noissa vaaleissa ei kuitenkaan saa mieleisiään ehdokkaita läpi. Hyvä äänestysprosentti on kirkolle vain silmänlumeeksi tarkoitettu "excuse", jolla sen toimintaa voidaan väittää demokraattisella pohjalla olevaksi.
Entäpä jos äänioikeus kirkollisvaaleissa ulotettaisiin seurakunnan ulkopuolisiin jäseniin? Entä jos saisinkin äänestää - löytyisikö ateistia miellyttäviä ehdokkaita?
Olisiko piristävää ja edustavuuden kannalta hyvä, jos myös ateisteilla olisi kirkon luottamustehtävissä edustuksensa? Vai nakertaisiko tämä kirkon arvovaltaa lopullisesti?
Haluaisiko ateisti edes istua kirkkovaltuustossa?
Ihan vain keskustelun virittämiseksi tämän heitin.
Älkää pelätkö, että rupeaisin seurakuntanne ääniharavaksi...
Äänestäisinkö kirkollisvaaleissa?
11
488
Vastaukset
- m-ilian
Samat lähtökohdat kun on kuin sinullakin, niin käytännössä äänestyksen toteutuminen ei ole siis mahdollista.
Tässä vaiheessa onkin pakko avautua eräästä pelottavstakin asiasta:
Muutimme tänne "erämaan" keskelle muutamia aikoja sitten ja ammattini takia on tullut päästyä kiinni kyläläisiin ja muuhunkin menoon. Alussa jo huomattiin että eri uskontokunnat vallitsevat täällä huomattavan paljon, ja koska itse emme mihinkään kuulu, on vastaanottokin ollut sen mukaista. Varsinaisesta syrjinnästä ei voi kylläkään puhua, selvää käytöksen muuttumista meitä kohtaan kylläkin.
Mm.työpaikkani pikku-päällikkö kun on srk:n puheenjohtaja, vai mikä lie, oli selkeästi ottanut selvää kuulummeko kirkkoon ja vastauksen saatuaan käytös on ollut nuivaakin nuivempaa.
Nyt kun ne lehtiset jaettiin postissa jokaiseen kotiin, missä ehdokkaat esitellään, niin kutakuinkin jokainen kylällä asuva hiukankaan vaikutusvaltaa omaava ihminen on a) keski-ikäinen b uskovainen.
Arvatkaapas alkoiko ahdistamaan?!
Mietittiin oikeasti että mikä piru on vialla kun esim tän pikku laitakylän "naapurit" ei tunnu hyväksyvän meitä millään. Selvis sekin kun posti tuli eilen...
Kirkko ei IKINÄ kykenisi ottamaan atteja istumaan valtuustoon, sehän on selvä.
Ei tällaisia näkemyksiä haluta mahdollistaa julkisina sen laitoksen sisällä.- Agnosakka
Liityin tänä vuonna kirkkoon (ihan siksi, että uin aina vastavirtaan!) ja ajattelin käyttää äänestysoikeuttani seurakuntavaaleissa ensimmäistä kertaa eläissäni.
Ja miksikö? Ihan siitä samasta syystä kuin kaikissa vaaleissa. Haluan vaikuttaa.
Varsinkin kun olen tutustunut näihin ehdokkaisiin nyt sekä vaalikoneen että esitteiden kautta. Joukossa on todella hirveitä raamattu-uskovaisia ja erilaisiin teloituskomppanioihin sopivia komendantteja. Vastaehdokkaina taas humaaneja, radikaalististikin ajattelevia maailmanparantajia.
Haluan, että seurakunnissa pääsevät voitolle nämä
yhteiskuntaa paremmin palvelevat voimat.
Ihan sama ovatko sitten "uskovaisia" vai eivät.
PS. Kirkollisveron maksamisen rinnastan kauan sitten edesmenneeseen prosenttiliikkeeseen.
Jos kuuluisin Kirkkoon äänestäisin ehdokasta, joka ajaa Kirkon ja valtion toisistaan erottamista. No tällaista asiaa ei tietääkseni aja yksikään ehdokkaista, enkä ole ollut jäsen 12 vuoteen.
Suurin puolue kirkollisvaaleissa on Keskusta, mutta 25 % valituista on kuitenkin sitoutumattomia. Asian mielenkiintoisuutta lisää se totuus, että näistä suurin osa on
vanhoillis-lestadiolaisia.
Olenkin monesti miettinyt miten luterilaisuuden sisällä voi toimia erioppia ajava fundamentalisti -lahko. Aktiivisella jäsenistöllä on ilmeisen suuri etu "demokratiassa", kun kykenevät näinkin suuresti vääristämään tuloksia. Fanaattinen Lestadiolais -lahko toisin sanoen hallinnoi neljäsosaa ev.lut-kirkosta, vaikka jäsen määrillisesti kuuluvat marginaaliin.- Echolalia
Kirkollisvaalien äänestysprosentti niin pieni, jotain noin viiden hujakoilla, että on sanan 'demokratia' mainitseminen tuntuu jopa koomiselta. Olisi oikeastaan hauska nähdä seuraukset ja tunnelmat, jos seuraavien eduskuntavaalien äänestysprosentti olisi yhtä pieni.
Marginaalit äänestävät ja siten asia selittyy.
Todettakoon tähän, että kuulun tässä enemmistöön. Kuulun kirkkoon, mutta en äänestä. Luulisin. Aivan varma ei voi olla.
- mystinen.tantrikko
lahko joka seuraisi kirjaimellisesti raamatun sanaa. Kirkollisveron pitäisi olla 10% brutto tuloista (tähän kuuluu kaikki, mummolta saatu kymppikin lasketaan bruttotuloihin mukaan).
Kirkollisvero (kymmenys) pitäisi olla pakollinen kaikille kirkkoon kuuluville. Ja sellainen jäsen joka ei maksa koko kymmenystä, vaan pimittää jotain omaan fikkaan, joutuisi heti jalkapuuhun syljettäväksi.- raamattuu huomaisit
New Agen eksytyksen..
Sekoilet ihan reippaasti kun vai ihan tahallaanko sekoitat asiat keskenään.. - mystinen.tantrikko
raamattuu huomaisit kirjoitti:
New Agen eksytyksen..
Sekoilet ihan reippaasti kun vai ihan tahallaanko sekoitat asiat keskenään..ei maksa kymmenyksiä, jos sitten New Agelaiset maksais, ja jalkapuu takaisin käyttöön ja sunnuntai sylkykilpailut saarnan jälkeen...
- jeesusteleva kiihkohihhuli ...
Olen ehdolla, äänestäisitkö?
Jos et, parempi ettet äänestä ollenkaan... ...no ei, kyllä muitakin saa äänestää. :)- Atte Ateisti
Oletko ateisti ja ehdolla vaaleissa?
Voi pahus, nyt minun pitäisi mennä äkisti liittymään takaisin kirkkoon...
Saattaapa tulla kirkkoonliittyjien tulva lähiaikoina!
Tai sitten ei... - jeesusteleva kiihkohihhuli ...
Atte Ateisti kirjoitti:
Oletko ateisti ja ehdolla vaaleissa?
Voi pahus, nyt minun pitäisi mennä äkisti liittymään takaisin kirkkoon...
Saattaapa tulla kirkkoonliittyjien tulva lähiaikoina!
Tai sitten ei...en ole ateisti
teoreettiseen kysymykseen vastaus; äänestäisin mikäli löytyisi ateisti ehdokkaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181628Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791