Norjan kuningas on presidenttiä[mme] halvempi?

Suomesta kuningaskunta

Toisin kuin yleisesti luullaan, kuninkaallinen hovi ei maksa enemmän kuin presidentti-instituutio neuvoksineen, koska kuningasta ei tarvitse valita vaaleilla joka kuudes vuosi ja kuningas ei jää aiemmasta poliittisesta urastaan poliittisia virkanimityksiä velkaa puoluetovereilleen. Kuningasta ei myöskään tarvitse lähettää pääministerin kaveriksi poliittisiin kokouksiin ulkomaille. Kun kaikki kustannukset lasketaan yhteen, niin kuningas on sittenkin presidenttiä edullisempi valtionpää, vaikka ne jotka huomioivat laskuissaan vain palkat väittävätkin toista.

13

695

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maataan edustamaan

      Kunikaalliset saavat hyvän kasvatuksen jo lapsesta, osaavat esiintyä ja edustaa ja ovat tyylikkäitä, niinkuin Silvia ja Kalle.

      Eivät ole mitään Kallion katu-maatuskan kaltaisia, makkavan purijoiden tasolle itsensä populistisesti alentavia taviksia, niinkuin meillä valitettavasti.

      Rahvaan pitää voida katsoa ylöspäin johtajiaan, eikä johtajan pidä laskeutua alas rahvaan tasolle.

      • aikoihin eletty

      • Suomesta kuningaskunta
        aikoihin eletty kirjoitti:

        Pettämistä ja teatteria kaikki! Varmaan sitä naurattaa itekseen Mäntyniemen palatsissa kun muistaa kaikki temppunsa ääntenkalastamiseksi

        http://static.flickr.com/42/123242403_9eae0c33a2.jpg?v=0

        Kyllähän kuninkaallisekin kiertävät toisinaan kansan parissa, mutta poliitikot alentuvat sellaiseen vain vaalien vuoksi. Poliitikkojen kaksinaamaisuus on Suomessa nykyään täysin läpinäkyvää, muttä menee silti täydestä läpi?


    • niin aina

      Kun kuningasperhettä elätetään valtion rahoin, on se monta kertaa kalliimpaa kuin Tasavallan Presidentin ylläpito.

      Kuningas ja hänen koko sukunsa on maan elätteinä. Esimerkiksi Norjassa on kuningaspari Harald ja Sonja ja heidän lapsensa, kruununprinssi Haakon ja hänen sisarensa ja kuninkaan muut sukulaiset. Ruotsissa taas on Kaarle Kustaa ja Silvia sekä näiden neljä lasta ja kuninkaan sisaret ja serkut ja tädit. Kuinka paljon on Englannissa (Iso-Britannia) kuninkaallista sukua, jota elätetään ja ylläpidetään heidän kartanoitaan?

      Kuninkaalliset ovat aina suosineet joitain ihmisiä, joille he antavat aatelisarvoja ja niiden mukana tulevat kartanot ja maat ovat lahjoituksia uusille aatelisille, ja lisäksi nämä saavat sitten vuosittain elätyksen kuningaskunnaltaan.

      Englannin kuningas tai kuningatar ei saa poistua maasta ilman hallituksen tai pääministerin lupaa. Pohjoismaissa kuninkaallisilla ei ole enää valtaa yhtään, ovat vain tilaisuudesta toiseen kulkevia ihmisiä joita yhteiskunta elättää.

      • Suomesta kuningaskunta

        Myös Suomessa presidentin puoliso ja entiset puolue- ja aatetoverit ovat julkisen vallan elätteinä! Presidentin kanslia kytkyineen vastaa hovia ja linnan juhlat ovat kuin joka vuotiset kruunajaiset.


      • Halosen nimitykset.
        Suomesta kuningaskunta kirjoitti:

        Myös Suomessa presidentin puoliso ja entiset puolue- ja aatetoverit ovat julkisen vallan elätteinä! Presidentin kanslia kytkyineen vastaa hovia ja linnan juhlat ovat kuin joka vuotiset kruunajaiset.

        Presidentiltä otettava kaikki valta - myös ja varsinkin nimitysvalta pois.


      • kun joutuu maata edustamaan
        Halosen nimitykset. kirjoitti:

        Presidentiltä otettava kaikki valta - myös ja varsinkin nimitysvalta pois.

        .mutta ei.....käytökseltään ja ulkonäöltään hävettävä moukkamuumi!http://static.flickr.com/16/93532344_de74c92b14.jpg?v=0
        Halosella ei ole mitään virkaa aivan turha elätti!


      • niin aina
        Suomesta kuningaskunta kirjoitti:

        Myös Suomessa presidentin puoliso ja entiset puolue- ja aatetoverit ovat julkisen vallan elätteinä! Presidentin kanslia kytkyineen vastaa hovia ja linnan juhlat ovat kuin joka vuotiset kruunajaiset.

        Kuningaskunnissa kuten Ruotsissa, Norjassa tai Englannissa, tulevaa hallitsijaa aletaan kouluttamaan jo muutaman vuoden ikäisenä tuleviin tehtäviinsä. Hän siis syntyy hallitsijaksi eikä häntä valita avoimilla vaaleilla virkaansa.

        Kuinka paljon maksaa yhden kruununperillisen ylläpito koulutuksineen (yksityisopettajiakin on), turvamiehet, palvelijat ym.

        Tasavallassa kuten Suomessa presidentin perhe (puoliso ja lapset) asuvat valtion ylläpitämissä virka-asunnoissa, talvet Mäntyniemessä, kesällä Kultarannassa.

        Ainakin Urho Kekkosen, Mauno Koiviston, Martti Ahtisaaren ja Tarja Halosen aikuiset lapset elävät omaa elämäänsä. Ei heillä ole Ruotsin tai Englannin tapaan valtion kustantamaa henkilökuntaa.

        Entisille presidenteille Suomen ensimmäisestä presidentistä lähtien on kuuluneet samat valtion maksamat etuudet kaikille puoluekantaan katsomatta.

        PS. Englannin hovin laivaston ylläpito maksaa moninkerroin sen rahasumman mitä Suomi tällä hetkellä kustantaa Tasavallan Presidentille ja entisille presidenteille.


      • Anonyymi00010
        Suomesta kuningaskunta kirjoitti:

        Myös Suomessa presidentin puoliso ja entiset puolue- ja aatetoverit ovat julkisen vallan elätteinä! Presidentin kanslia kytkyineen vastaa hovia ja linnan juhlat ovat kuin joka vuotiset kruunajaiset.

        Entiset presidentit ja rouvat voisivat elää ihan omillaan. Miksi elätetään hamaan loppuun saakka yhteiskunnan rahoilla?


    • Anonyymi00009

      Idässä eri juttu Hulluja valita saa. Tosin kansa siellä Ei päätä. Eikä Nyky Suomessakaa koska ei täysi päiset vallalla. Kaikki köyhiltä Pois menttaaliteetilla. Ennen kuitenkin Ruotsia matkittiin vaan ei enää? Polttoaineidenkin hinnat ym. Naapurilla paremmat olot lännessä. Itä valtiaana vaan Täysiääliö!

    • Anonyymi00011

      Stubbin huvimatkat ne vasta maksavat .Miljoonia mennyt tarpettomiin reissuihin.

      • Anonyymi00013

        Maan johdon matkat eivät ole turhia.


    • Anonyymi00012

      Kuninkaalliset ovat monimiljonääreja ja jopa miljardöörejä.

      Mistähän se raha on tullut?

      No maan kansalaisten veroista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe