AUDI A4 -95 2.6 ja pikku pikku juttu...

Mikä neuvoksi näin naiselle?!? Minulla on Audi A4 -95 ja 2.6, mutta sellainen "pikku" ongelma että se käy vain viidellä pytyllä ajoittain ja nykii ajossa. Nykiminen muistuttaa vanhanajan virranjakajaongelmaa mutta kun on tuo kärjetön sytytys niin ei se taida olla sitäkään... Kaikki tulpat ja tulpanjohdot on vaihdettu kahteen kertaan, suodattimet vaihdettu (bensa- ja öljy-) ja kaikki muukin lähestulkoon lentobensasta lähtien kokeiltu. MISSÄ VIKA? Autosähköstä sanottiin että vika ei oikeastaan voi olla puolissa (3kpltta) koska vika ilmenee ajoittain (toimi tuossa kolmisen viikkoa moitteetta ja yhtäkkiä taas palasi) eli toisaikaista. AUTTAKAAPA NYT TE AUTOALAN MIEHET. HYVÄSTÄ NEUVOSTA LENTOSUUKKO! :)
61420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vikamuistiin jää yleensä jälki viasta joka vain "käväisee". VAG-COM oiva apuväline tällaisissa tapauksissa. Muuten lähes mahdoton hakea vikaa...Menee osien vaihtamiseksi.

Äänestä
  • Tämä osien vaihtaminen on nykyajan tauti joka on ikävästi tarttunut ihmisten mieleen ja hiljaisesti hyväksytään.

    Totuus on kuitenkin se että yhtään osaa ei tarvitse vaihtaa turhaan, kaikki on mitattavissa. Ja kyllä, uusissakin autoissa.

    Vikamuistia on hyvä vilkaista, kannattaa muistaa että se ei ole totuudentorvi kuitenkaan vaan suuntaa-antava.

    Äänestä

Nykiminen tarkoittaa sitä että sylinterissä oleva ilma/polttoaineseos ei syty kunnolla/laisinkaan.

Jotta seos voisi syttyä, muutaman perusasian tulisi olla kohdallaan:

-riittävän voimakas sytytyskipinä, oikeaan aikaan
-oikea polttoaine
-riittävä puristus
-oikea seoksenvahvuus

Mikäli tuo havainto viidellä käynnistä, käyntiääänestä pääteltynä, on todellinen, se sulkisi pois elektronisen sytytysjärjestelmän siihen saakka missä yksittäisen sylinterin sytytystieto erotetaan muista. Eli, käytännössä tuo voisi tarkoittaa mahdollista viallista sytytystulppaa tai tulpanjohdinta, miksei myös sitä puolaa. Voi olla vaikea arvioida, käykö auto viidellä vaiko neljällä sylinterillä. Ehkä yhdessä puolista on ajoittainen toimintahäiriö. Tulpassa tai tulpanjohdossa vika tuskin on, jos ne on jo kahdesti vaihdettu. Vian ilmetessä, jos se kestää riittävän kauan, tulisi tulppia irroittaa puolakohtaisesti ja katsoa, tuleeko kaikille tulpille kunnollinen kipinä. Sytytyksen ajoituskin voi jostakin syystä olla virheellinen, moottorin sytytystä ajoittava anturi voi olla viallinen.

Polttoaine autossa lienee oikeanlainen. Huoltoasemien välillä on kuulemma eroja, itse en ole näitä havainnut. Todellisia eroja syntyy kun tankataan Venäjällä. Tuskin kuitenkaan vika tästä aiheutuu.

Puristuksen ajoittainen lasku yhdessä sylinterissä voi olla myös syynä. Vian aiheuttajaksi voisi osoittautua venttiili joka ei sulkeudu aina kunnolla. Tuo voisi selvitä tekemällä kaikille sylintereille puristusmittaukset/ohivuotomittaukset.

Seon voi myös mennä liian laihaksi imuilmavuodon vuoksi. Kun seos laihenee riittävän paljon, se ei pysty syttymään. Tuota vuotoa voi yrittää selvittää ruiskuttamalla KAIKKIIN imuilmaletkuihin, tiivistyspintoihin ja liitoksiin ns. starttipilottia (eetteriä). Kun vuotokohta tulee vastaan, alipaine imee tuota eetteriä moottorin imuilman mukana palotilaan ja moottorin kierrokset muuttuvat selvästi. Tietysti seos voi mennä laihaksi muistakin syistä, mutta tuo olisi yksinkertaisin selitys. Bensanpaine ruiskujärjestelmässä voi laskea liian alas, polttoainesuutin voi jumiutua ajoittain tai moottoriin kulkevaa ilmamäärää mittaava laite voi antaa virheellisiä lukemia.


Itse tekisin ensimmäisenä tuon alipainevuototestin, sen jälkeen selvittäisin kipinän laatua, joko silmämääräisesti tai ehkä jopa mittalaitteilla. Hyvissä korjaamoissa on laitteet sytytyskipinän laadun selvittämiseksi. Mikäli ei vieläkään mitään selviäisi olisi aika tehdä sylinterien puristusmittaus.

Mikään noista edellämainituista selvityksistä, kotikonstein, ei paljoa maksa. Starttipilottipullo maksaa noin 5 euroa ja sillä katsoo kaikki moottorin alipaineliitokset. Kipinän laatua voi tarkkailla silmämääräisestikin, kustannus 0 euroa. Puristusmittaukseen tarvitsee mittarin, se maksaa alle 10 euroa.

Toivottavasti tästä höpinästä oli jotakin apua, onnea matkaan! Ja malttia, nämä eivät aina selviä hetkessä, itse selvitin oman autoni nykimistä kuukauden päivät. Vioiksi paljastuivat likaiset polttoainesuuttimet sekä imupuolen ilmavuodot.

Äänestä
  • KIITOS Teille neuvoista, varsinkin "maltilla" oli aivan loistavat neuvot. Lisätarkennuksia ja hyviä neuvoja tai kokemuksia kaivataan lisää, toivottavasti ei kuitenkaan kellään olis tuommoista vikaa ;) Käy vähän hermoille... Vikaluku kaveriini on tehty, ilmaisi vain molemmat Lambda-anturit viaksi. En kuitenkaan niitä lähtenyt vaihtamaan (240e kpl...) vaan otin molemmat irti ja kas kun vika ei häipynyt joskin vikaluku ei enää herjannut antureitakaan.. tuota imuvuotoa on joku joskus ehdottanut, kiitos neuvosta miten sen saa katottua. Se pitää testata heti tänään. Tuo tulppien kipinähomma on tsekattu kahteen otteeseen, kaikille tulpille tulee kunnollinen kipinä. Polttoaineita on koitettu 95e ja 98e eri asemilla, ei muutosta. Enkä usko sen siitä johtuvankaan. Miten sitten mahdollinen imuvuoto korjataan?

    Aivan mielettömästi kiitos neuvoista, oon kyllä ihan otettu!! "Onnea matkaan" ota kiinni; *lentosuukko*

    Äänestä

  • kissa konepellin alla? kirjoitti:

    KIITOS Teille neuvoista, varsinkin "maltilla" oli aivan loistavat neuvot. Lisätarkennuksia ja hyviä neuvoja tai kokemuksia kaivataan lisää, toivottavasti ei kuitenkaan kellään olis tuommoista vikaa ;) Käy vähän hermoille... Vikaluku kaveriini on tehty, ilmaisi vain molemmat Lambda-anturit viaksi. En kuitenkaan niitä lähtenyt vaihtamaan (240e kpl...) vaan otin molemmat irti ja kas kun vika ei häipynyt joskin vikaluku ei enää herjannut antureitakaan.. tuota imuvuotoa on joku joskus ehdottanut, kiitos neuvosta miten sen saa katottua. Se pitää testata heti tänään. Tuo tulppien kipinähomma on tsekattu kahteen otteeseen, kaikille tulpille tulee kunnollinen kipinä. Polttoaineita on koitettu 95e ja 98e eri asemilla, ei muutosta. Enkä usko sen siitä johtuvankaan. Miten sitten mahdollinen imuvuoto korjataan?

    Aivan mielettömästi kiitos neuvoista, oon kyllä ihan otettu!! "Onnea matkaan" ota kiinni; *lentosuukko*

    "Vikaluku kaveriini on tehty, ilmaisi vain molemmat Lambda-anturit viaksi."

    Kun alkaa kyselemään epämääräisestä viasta, kannattaa kertoa heti kaikki mikä on tiedossa.

    Kyseistä lambda-anturia on mitä ilmeisimmin motonetissa saatavilla, hintaan 49,90.

    Tuo lambda-anturin vikakoodi voi tarkoittaa myös sitä että lambda-arvo on mennyt mittausalueen ulkopuolelle, eli seos on ollut joko reilusti rikas tai laiha. Nykiminen viittaisi laihaan seokseen. Myös molempien antureiden vikaantuminen samanaikaisesti on epätodennäköistä.

    "tuota imuvuotoa on joku joskus ehdottanut, kiitos neuvosta miten sen saa katottua. Se pitää testata heti tänään."

    Ostat ison pullon sitä starttipilottia (käynnistysspraytä eli eetteriä), käynnistät auton ja alat suihkuttamaan järjestelmällisesti kaikkiin imupuoleen liittyviin saumoihin, tiivisteisiin ja letkuihin. Jos haluat tietää miten auto reagoi kun ainetta joutuu imupuolelle, voita ruiskauttaa myös suoraan "imutorveen". Kannattaa muistaa että eetteri on erittäin paloherkkä ja räjähtävä aine jolla on myös huumaava vaikutus, eli kun alkaa päässä tuntua siellä pellin alla, kannattaa pitää pieni tauko. Vuotokohdan siis löytyessä, auton käynti muuttuu, omassani se sai kierrokset laskemaan vaikka olin saanut tiedon siitä että kierrosten pitäisi nousta. Lisäksi kannattaa muistaa että tuo vuoto voi olla sellaisessakin paikassa mihin ei pääse kunnolla ruiskuttamaan, esim. jarrutehostimessa.

    "Tuo tulppien kipinähomma on tsekattu kahteen otteeseen, kaikille tulpille tulee kunnollinen kipinä."

    Silmämääräinen tarkistus on vain suuntaa-antava, mutta kyllä sen pitäisi olla silti riittävä. Eli voitaneen uskoa että sytytyspuoli olisi kunnossa.

    "Miten sitten mahdollinen imuvuoto korjataan?"

    Riippuu paikasta missä mahdollinen vuoto on. Jos vuotaa esim. imusarjan tiivisteestä, korjauksena tiukkaus ja jos ei auta, uusi tiiviste. Viallinen letku tai löysä klemmari ovat varmaankin selviä tapauksia korjauksen osalta. Tuossa tarkastuksessa pitää muistaa katsoa myös kaasuläppä joka on hyvin otollinen paikka imuvuodolle.

    Tuo moottorin hetkittäinen (oletettavasti) laihalle meno voi johtua kyllä sitten likaisista suuttimista, bensanpainesäätimen asetuksen muuttumisesta (paine alentunut), bensapumpun vikaantumisesta jne.

    Aloittaisin kyllä tuolla helpoimmalla tarkastuksella, sen jälkeen voi alkaa tarkastamaan muita asioita, kuten bensan painetta polttoainetukissa ja mahdollisesti silmämääräisesti tarkastastamaan polttoainesuuttimista tulevan sumun laatua.

    Äänestä

matka vie ja setelit riviin ja homma hoituu nopeesti,ei murheita enään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissa konepellin alla? kirjoitti:

Mikä neuvoksi näin naiselle?!? Minulla on Audi A4 -95 ja 2.6, mutta sellainen "pikku" ongelma että se käy vain viidellä pytyllä ajoittain ja nykii ajossa. Nykiminen muistuttaa vanhanajan virranjakajaongelmaa mutta kun on tuo kärjetön sytytys niin ei se taida olla sitäkään... Kaikki tulpat ja tulpanjohdot on vaihdettu kahteen kertaan, suodattimet vaihdettu (bensa- ja öljy-) ja kaikki muukin lähestulkoon lentobensasta lähtien kokeiltu. MISSÄ VIKA? Autosähköstä sanottiin että vika ei oikeastaan voi olla puolissa (3kpltta) koska vika ilmenee ajoittain (toimi tuossa kolmisen viikkoa moitteetta ja yhtäkkiä taas palasi) eli toisaikaista. AUTTAKAAPA NYT TE AUTOALAN MIEHET. HYVÄSTÄ NEUVOSTA LENTOSUUKKO! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu