Miten onnistuu....

aloittelija...

Minulla on sivulla xxxx joka on 600pix leveä ja on keskellä sivua, siinä on koko sivun sisältö.

Nyt haluaisin laittaa bannerit sivulle (kapeat mutta korkeat) jotka olisivat sivun oikealla reunalla. Mutta kuitenkin niin, että itse sivu pysyisi edelleen keskellä ikkunaa.

Eli jotenkin näin
{tyhjää tilaa 300} {sivu 600pix} {banneri 100pix} {tyhjä tilaa 200 pix}


Mutta tyhjän tilan pitäisi olla dynaaminen, jos käyttäjä päättää muutta ikkunan kokoa.

Ainoastaan sivun leveys (600pix) ja bannerin (100 pix) on tiedossa.

Miten tämä onnistuu?

2

364

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru_

      kun se vain saa. Ei siis ole mitään ongelmaa.



      Kun pistä tyylillä 600px mainille ja 100px bannerille niin nuo laidat vievät aina kaiken lopun tilan. Kun niille ei määrittele mitään leveyttä, niin ne jakavat sen vaaa tilan ikkunan koosta riipumatta

    • Yucca

      600 pikseliä (kiinteänä leveytenä) on jo liikaa, joten älä enää rakenna lisää ongelmia ylimääräisellä leveilyllä.

      Suunnittelemasi 1200 pikseliä on suorastaan tolkuton. Siitähän leikkautuu puolet pois tyypillisessä paperitulostuksessa.

      Jos sinulla pitää olla oikealla banneri (siis jos siitä saatavat rahat _aikuisten oikeesti_ korvaavat sen haitan, joka siitä on), niin tee sivusta muuten mukautuvainen. Vaikka niin, että banneri on , joka on koodissa ekana ja jolle asetetaan float: right. Ja muu sitten on ilman mitään yritystä asettaa määrättyjä leveyksiä. Marginaaliksi riittää noin 1em vasemmalla ja oikealla. Tiukan paikan tullen pienempikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      344
      2764
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1794
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe