Evoluutioteoria kristinuskon tukena

Eräs molekyylibiologi just löysi (sfnetissä kertoo) mielenkiintoisen artikkelin,
Scientific American October 2006,
sivu 18.

Siinä (kuulemma) käydään läpi kr-uskon keskeisiä teesejä koskien perhearvoja ja moraalia. Osoitetaan miten nämä ovat evoluution kuluessa muodostuneet ja ovat meille "järkeviä".

Artikkelissa myös katsotaan että kreationismi on pahu..pahaa teologiaa, kreationistit väheksyvät jumalaa ja pudottavat hänet "kellontekijä" tasolle, mikä on Herra Jumalan väheksyntää.

(Juttu on kuulemma vain yhden sivun mittainen ja helppolukuinen, joten sitä voi suositella laiskoillekin kreationisteille. )

3

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kiistatonta

      että maailman on luonut Raamatun vähämielinen joka verta janoaa.

    • a.käkätti

      Nyt on tämä mister katti oikealla asialla ja
      antoi hyvän kehyksenkin : kyllä kreationismi
      alastomuudessaan tekee Jumalasta ainoastaan
      kellosepän, eipä paljon muuta. Hyvin poimittu
      juttu. Ei muuta kuin kiitokset, ajattelemisen
      aihettaa kreationisteillekin !

    • Hapkidod

      Pitääpä käydä katsomassa kyseinen artikkeli. Olen itse myös melko laiska lukemaan mitä tahansa uskoa jollakin tavalla puolustelevaa tai evoluution kanssa sekoittavaa materiaalia, mutta jos itsensä sivistäminen on noin helppoa niin päätänpä olla reipas ja lukea sen.

      (mainospuhetta kressuille)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe