Saddam hirteen,

olisko Mannerheim saanut saman tuomion, jos olisi joutunut liittoutuneiden tuomioistuimeen?

(Varmaankin)

Vihollinen on oikeassa ja hävinnyt väärässä. ASIALLA ei ole merkitystä.
8368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos Saddam olisi johtanut joukkojaan yhtä hyvin kuin Mannerheim, niin hän voisi lähteä viettämään eläkepäiviä Sveitsiin Mannerheimin tavoin.

Mutta kun mies on tunari, saa hän tunarin kohtalon...

Äänestä
  • ...paennut raukkamaiseti kuten Mannerheim olisi hän välttynyt tuomiolta. Sveitsi tosin ei olisi ollut Saddamin tapauksessa viisas valinta.

    Äänestä

Mitä oikein hourit? Oliko Mannerheim mielestäsi oman kansansa joukkomurhaaja? Mannerheimi nimenomaan vapautettiin sotasyyllisyydestä voittajavaltioiden toimesta.

Äänestä
  • Mannerheim oli Suomen Saddam kyllä 1918. Mutta ei enää seuraavassa sodassa eikä sen alla. Eivät liittoutuneet jaksaneet vuoden 1918 asioita muistella enää 1940-luvulla. Ei ollut sellaisia ajankohtaisia syitä, joihin vedoten hänet olisi pitänyt tuomita.

    Suomen kansankin enemmistö oli talvi- ja jatkosodan aikana antanut Mannerheimille anteeksi kansalaissodan veriteot. Eikä Mannerheim siinäkään sodassa pahimpia tapattajia ollut. Paremminkin pyrki hillitsemään niitä.

    Äänestä

  • Kyllä historiallisessa perspektiivissä kaikki (valtio)johtajat ovat saaneet nimenomaa tuomion HÄVIÄMISESTÄ!

    Eli Mannerheimin siis pelasti Risto Ryti? Joka toimi kilpenä syyllisyysasioissa!??

    Äänestä

  • Sunnamuslimi Saddam Hussein murhautti shiioja, kurdeja ja suoarabeja. Venäläismielinen suomenruotsalainen Mannerheim murhautti suomalaisia niin vuonna 1918 kuin myös kesällä 1944. Eli kumpaakaan ei voi sanoa OMAN kansan joukkomurhaajaksi.

    Äänestä

  • syitä kirjoitti:

    Mannerheim oli Suomen Saddam kyllä 1918. Mutta ei enää seuraavassa sodassa eikä sen alla. Eivät liittoutuneet jaksaneet vuoden 1918 asioita muistella enää 1940-luvulla. Ei ollut sellaisia ajankohtaisia syitä, joihin vedoten hänet olisi pitänyt tuomita.

    Suomen kansankin enemmistö oli talvi- ja jatkosodan aikana antanut Mannerheimille anteeksi kansalaissodan veriteot. Eikä Mannerheim siinäkään sodassa pahimpia tapattajia ollut. Paremminkin pyrki hillitsemään niitä.

    "Mannerheim oli Suomen Saddam kyllä 1918"

    Höpöhöpö. Annapa todisteet Mannerheim joukkomurhista.

    Äänestä

  • Suomensuomalainen kirjoitti:

    Sunnamuslimi Saddam Hussein murhautti shiioja, kurdeja ja suoarabeja. Venäläismielinen suomenruotsalainen Mannerheim murhautti suomalaisia niin vuonna 1918 kuin myös kesällä 1944. Eli kumpaakaan ei voi sanoa OMAN kansan joukkomurhaajaksi.

    "Venäläismielinen suomenruotsalainen Mannerheim murhautti suomalaisia niin vuonna 1918 kuin myös kesällä 1944"

    Miten murhautti? Punaiset nousivat laillista hallituysta vastaan ja saivat vastata siitä, kun hävisivät sodan.

    Mites 1944 Mannerh "murhautti" suomalaisia? Valtaosa suomalaisista hyväksyi hyökkäyksen NL:oon Karjalan takaisin saamiseksi. Ja myös Suomen itsenäisyyden säilyttämsiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arvo Kunniassa kirjoitti:

olisko Mannerheim saanut saman tuomion, jos olisi joutunut liittoutuneiden tuomioistuimeen?

(Varmaankin)

Vihollinen on oikeassa ja hävinnyt väärässä. ASIALLA ei ole merkitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu