tampereen aurauksista

kyllä joutuu kirjottamaan kun ei näin isossa kaupungissa osata edes aurata ? eli viikon oli tiedossa että etelä suomeen tulee lumi myräkkä niin ei osata varautua ,eli heti koko kalusto peliin ja nopeesti, niin ei tulis valituksia ,vai loppuuko määrä rahat?suuri osa ihmiset menevät 7-8 töihin niin luulis huoltofirmoilla olla tietoo asiasta? ihmiset myöhästelevät noin tunnilla kun ei aura kalustoa näy missään !turha sanoa että talvi yllätti!!ps:vihanen asukas
4678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

POis tarpeettomina mutta onhan meillä pormestari onhan sekin jotakin.

Äänestä

jÄNNIÄ lauserakenteita aloittajalla. Hih, hih! Muuten asiaa.

eli viikon oli tiedossa että etelä suomeen tulee lumi myräkkä niin ei osata varautua ,eli heti koko kalusto peliin ja nopeesti, niin ei tulis valituksia ,vai loppuuko määrä rahat?suuri osa ihmiset menevät 7-8 töihin niin luulis huoltofirmoilla olla tietoo asiasta? ihmiset myöhästelevät noin tunnilla kun ei aura kalustoa näy missään !turha sanoa että talvi yllätti!!ps:vihanen asukas

Äänestä
  • Siellä oli yksi yhdyssana oikein kirjoitettu, olen otettu mansen duunareiden lahjoista :)

    Äänestä

Vieläkin on taloyhtiöiden kohdalla katuosuuksia puhdistamatta lumesta. Nyt se sulaa ja parin päivän päästä jäätyy - mahdollisesti koko talveksi.

Jos olette asunnonostoaikeissa niin älkää menkö sellaiseen taloyhtiöön, joka ei saa siivottua nurkkiaan. Siellä on jotain vialla.

Kerran vuodessa tamperelaiset saavat nostaa sen perseensä sängystä tuntia aikaisemmin aamulla, jotta ehtivät myräkänkin aikana ajoissa töihin. Varsinkin kun huono sää oli kuulema jo viikkoa ennen tiedossa.

Ihmiset myös oppivat kokemuksesta nopeasti vaikka ennakointikyky olisikin nolla. Ne oli lähinnä parikymppisiä autoilijoita, jotka olivat parkanneet autonsa sellaiseen paikkaan, josta sitä ei saanut enää myräkän jälkeen liikkeelle.

Alueiden asukkaat myös tietävät mikä on katujen aurausjärjestys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin treellä toimitaan kirjoitti:

kyllä joutuu kirjottamaan kun ei näin isossa kaupungissa osata edes aurata ? eli viikon oli tiedossa että etelä suomeen tulee lumi myräkkä niin ei osata varautua ,eli heti koko kalusto peliin ja nopeesti, niin ei tulis valituksia ,vai loppuuko määrä rahat?suuri osa ihmiset menevät 7-8 töihin niin luulis huoltofirmoilla olla tietoo asiasta? ihmiset myöhästelevät noin tunnilla kun ei aura kalustoa näy missään !turha sanoa että talvi yllätti!!ps:vihanen asukas

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu