kyllä joutuu kirjottamaan kun ei näin isossa kaupungissa osata edes aurata ? eli viikon oli tiedossa että etelä suomeen tulee lumi myräkkä niin ei osata varautua ,eli heti koko kalusto peliin ja nopeesti, niin ei tulis valituksia ,vai loppuuko määrä rahat?suuri osa ihmiset menevät 7-8 töihin niin luulis huoltofirmoilla olla tietoo asiasta? ihmiset myöhästelevät noin tunnilla kun ei aura kalustoa näy missään !turha sanoa että talvi yllätti!!ps:vihanen asukas
tampereen aurauksista
näin treellä toimitaan
4678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
POis tarpeettomina mutta onhan meillä pormestari onhan sekin jotakin.
jÄNNIÄ lauserakenteita aloittajalla. Hih, hih! Muuten asiaa.
eli viikon oli tiedossa että etelä suomeen tulee lumi myräkkä niin ei osata varautua ,eli heti koko kalusto peliin ja nopeesti, niin ei tulis valituksia ,vai loppuuko määrä rahat?suuri osa ihmiset menevät 7-8 töihin niin luulis huoltofirmoilla olla tietoo asiasta? ihmiset myöhästelevät noin tunnilla kun ei aura kalustoa näy missään !turha sanoa että talvi yllätti!!ps:vihanen asukas
Siellä oli yksi yhdyssana oikein kirjoitettu, olen otettu mansen duunareiden lahjoista :)
Vieläkin on taloyhtiöiden kohdalla katuosuuksia puhdistamatta lumesta. Nyt se sulaa ja parin päivän päästä jäätyy - mahdollisesti koko talveksi.
Jos olette asunnonostoaikeissa niin älkää menkö sellaiseen taloyhtiöön, joka ei saa siivottua nurkkiaan. Siellä on jotain vialla.
Kerran vuodessa tamperelaiset saavat nostaa sen perseensä sängystä tuntia aikaisemmin aamulla, jotta ehtivät myräkänkin aikana ajoissa töihin. Varsinkin kun huono sää oli kuulema jo viikkoa ennen tiedossa.
Ihmiset myös oppivat kokemuksesta nopeasti vaikka ennakointikyky olisikin nolla. Ne oli lähinnä parikymppisiä autoilijoita, jotka olivat parkanneet autonsa sellaiseen paikkaan, josta sitä ei saanut enää myräkän jälkeen liikkeelle.
Alueiden asukkaat myös tietävät mikä on katujen aurausjärjestys.