Olen löytänyt oleellisen eron Vanhoillisten ja Esikoisten välillä. Se on Vanhoillisiin synnytään suureen perheeseen. Kun taas Esikoisiin Tullaan uudestisyntymän kautta. Onko näin?
Ratkaiseva ero.
Velmu
9427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tietääkseni molemmat ryhmät painottavat omakohtaisen uskon tärkeyttä. Tässä asiassa ei pitäisi ryhmien välillä olla eroja.
Vanhoillislestadiolaisuus ydin, josta jakautunut viisi hieman toisiaan eriuskoisempia ryhmiä. mm. esikoiset, pikkuesikoiset, viidesläiset.. 60-luvulla oli suuret mainingit eriseuroihin,paljon vanhoillislestadiolaiset saarnamiehetkin menivät harhaoppeihin.
Ero on vain se,että esikoiset lähtivät vanhoillisista halusivat väljyyttä ,koska usko oli käynyt heille ahtaaksi,vanhoillisten porukassa.
Vanhoilliset ajattelevat seurakuntansa yhdeksi suureksi perheeksi, ovat sisaria ja veljiä toisilleen.
...vaikkakin suurin. Ydintä ei lestadiolaisuudessa enää ole ollut yli 100 vuoteen, se hajosi rakkaudettomuuteen ja omaan vanhurskauteen siksi on 18 eri lohkoa ja lahkoa.
Oikea Ydin on Kristus ja tämän ytimen ympärillä miljardeja satelliitteja, joista etujoukko on jo tonelassa. Lestadiolaisuuden ydintä on turha haakotella maan mullasta, mutta kilvoitelkaamme uskossa Oikean Ytimen Kristuksen ympärillä. Hänessä kiinni pysyen. Tämä on kyllä todella järkyttävä tämä lestadiolainen seurautaoppi.
Olen kuullut ja lukenutkin, että lähes yhtä järkyttävä sen on monessa muussakin lahkossa.
"katso täällä on Kristus tulkaa tänne". Kristus ei kuitenkaan ole siellä eikä täällä. Sen saatte varmaan uskoa.
Jes. 28:8 Sillä täynnä oksennusta ja saastaa ovat kaikki pöydät - ei puhdasta paikkaa!
Jes. 28:9 "Keitähän tuokin luulee taitoon neuvovansa, keitä saarnalla opettavansa? Olemmeko me vasta maidolta vieroitettuja, äidin rinnoilta otettuja?
Jes. 28:10 Käsky käskyn päälle, käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle, läksy läksyn päälle, milloin siellä, milloin täällä!" -
Jes. 28:11 Niin, sopertavin huulin ja vieraalla kielellä hän on puhuva tälle kansalle,
Jes. 28:12 hän, joka on sanonut heille: "Tässä on lepo; antakaa väsyneen levätä, tässä on levähdyspaikka." Mutta he eivät tahtoneet kuulla.
Jes. 28:13 Niinpä on Herran sana oleva heille: "Käsky käskyn päälle, käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle, läksy läksyn päälle, milloin siellä, milloin täällä", niin että he kulkiessaan kaatuvat selälleen ja ruhjoutuvat, että heidät kiedotaan ja vangitaan.
"Vanhoilliset ajattelevat seurakuntansa yhdeksi suureksi perheeksi, ovat sisaria ja veljiä toisilleen."
Edelleen he ajattelevat, että muut elävässä uskossa olevat ihmiset ympäri maailmaa ovat menossa helvettiin.
Järkyttävää valhetta!
Kaikki elävässä uskossa olevat pääsevät taivaaseen,ja niitä uskovaisia on ympäri maailmaan.(afrikka, amerikka ,unkari,englanti,venäjä,ruotsi ym.ym..)
Elävä usko ei ole paikkaan sidottu, eikä voi sanoa tulkaa tänne täällä on kristus, se on aina siellä missä on uskovainen,uskovaisia.
Jumala on luonut meidät kaikki omaksi kuvakseen ja uskovaisessa asuu kristus.
Lainattu kohta kertoi juopuneista papeista, jotka olivat tehneet liiton helvetin kanssa(väärä luulo, ettei syntiä ole, eikä helvetiin joudu).
Koko luvussa kerrotaan mm. pilkkakirveistä, Siion kulmakivestä, joka on loukkauskiveksi tullut ja kehotus kuulliaistuuten.
Jesaja 28. Luku
I Uhataan Israelin valtakunnalle kukistusta ylpeyden tähden;
II. Juudan valtakunnalle rangaistusta. III. Puhutaan Kristuksen valtakunnasta, ja neuvotaan Jumalan hallituksesta vaaria ottamaan.
I Voi ylpiää Ephraimin juopuneiden kruunun! jonka kaunis kunnia on pudonnut kukkanen. Joka on ylemmäisellä puolella lihavaa laaksoa, jossa he viinasta hoipertelevat.
2. Katso, väkevä ja voimallinen Herralta, niinkuin raesade, niinkuin vahingollinen tuuli, niinkuin vesimyrsky, joka väkevästi lankee, pitää väkivallalla maahan päästettämän; 2. Kun. K. 17: 3, 6.
3. Että Ephraimin juopuneiden ylpiä kruunu jaloilla tallataan.
4. Ja hänen kunniansa kaunistuksen pudonneet kukkaset. Jotka lihavilta laaksoa ylemmälsellä puolella ovat, pitää tuleman niinknin se, joka varhain suvella kypsyy, jonka joku nähtyänsä ja käsillä pldellessänsä syö.
5. Silloin Herra Zebaot on jääneelle kansallensa kunnian kruunu ja kaunis seppele,
6. Ja tuomion henki hänelle, joka oikeudessa istuu, ja väkevyys niille., jotka sodasta palaavat portin tykö.
II. 7. Siihen myös ovat nämät hulluksi tulleet viinasta, ja hoipertelevat papit ja prohpetat ovat hullut väkevästä juomista, he ovat uponneet viinaan, ja hoipertelevat väkevästä juomasta, he ovat erhettyneet ennustuksessa, ja ei osanneet oikeutta tuomiossa.
8. Sillä kaikki pöydät ovat täynnä oksennusta ja riettautta joka paikassa.
9. Kenelle hän siis opettaa viisautta? kenenkä hän antaa ymmärtää saarnaa? Vieroitettuin rieskasta, eroitetuttuin nisistä.
10. Sillä (he sanovat:) käske, käske vielä, käske, käske vielä, odota, odota vielä, odota, odota vielä, tässä vähä, siellä vähä.
11. Sillä hän on vihdoin pllkkaavaisllla huulilla Ja toisella kielellä* puhuva kansalle. jolle nyt näitä saarnataan. * l Kor. 14:21.
12. Niin saadaan lepo, näin virvoitetaan väsyneet, niin ollaan alallansa; Ja ei kuitenkaan tahdota kuulla (tätä saarnaa).
13. Sentähden pitää myös Herran sana heille juuri niin oleman: käske, käske vielä, käske, kiiske vielä, odota, odota vielä, odota, odota vielä, tässä vähä, siellä vähä, että heidän pitää menemän pois ja kaatuman takaperin, musertuman, kiedottaman ja vangiksi tuleman.
14. Kuulkaat siis Herran sanaa, te pilkkakirveet, jotka vallitsette tätä kansaa, Joka on Jerusalemissa.
15. Sillä te sanotte olemme tehneet liiton kuoleman kanssa ja sovinnon helvetin kanssa. Kuin rangaistuksen virta tulee, ei hänen pidä meitä kohtaaman; sillä me olemme tehneet valheen turvaksemme, Ja petoksen varjelukseksemme,
III 16. Sentähden sanoo Herra, Herra: katso, minä lasken Zioniin perustusklven, koetellun kiven, kalliin kulmakiven*, joka hyvin on perustettu: joka uskoo, ei hänen pidä peljästymänt.
* Ps. 118: 22. Matt. 21: 42. Ap T
4:11. Rom. 9:33. Eph. 2:20,
l Piet. 2:6. t Rom. 10:11.
17. Ja minä teen tuomion ojennusnuoraksi ja vanhurskauden mitaksi, niin pitää rakeet karkoittaman tämän pois väärän turvan, ja veden pitää viemän tulen pois;
18. Että teidän liittonne kuoleman kanssa pitää tyhjäksi tuleman, ja teidän sovintonne helvetin kanssa ei pidä vahva oleman; ja koska rangaistuksen virta tulee pitää sen tallaaman teitä.
19. Niin pian kuin se tulee, niin sen pitää teitä viemän pois? jos se tulee aamulla, niin tapahtuu se aamulla, niin myös päivällä ja yöllä, silla ainoastaan rangaistus opettaa sanoista vaarin. Ps. 119:71, Jer. 31:19, 1 Piet. 4:12
20. Sillä vyode on niin lyhyt, ettei saa itsiansä ojentaa. Ja peite niin soukka, ettei sen alla taida mykärässä olla.
21. Sillä Herra on nouseva niinkuin Peratslmin vuorella*, ja vihastuva niinkuin Gibeonin laaksossa , että hän tekis työnsä, muukalaisen työnsä, ja että hän toimittais tekonsa, oudon tekonsa.
* 2 Sam. 5; 20. l Aika K. 14:11
t Jos. 10:10.
22.Te pankaat slls pilkkanne pois, ettei siteenne kovemmaksi tulisi; sillä minä olen kuullut hävityksen ja teloistuksen*. joka Herralta. Herralta Zebaotilta on tapahtuva kaikessa maailmassa.
* 10: 23, Rom 9: 28.
23. Ottakaat korviinne ja kuulkaat minun ääneni, ymmärtäkäät ja kuukkaat minun puheeni.
24. Kyntääkö. eli jyrästääkö taikka viljeleekö peltomies peltonne aina jyviksi.
25. Eikö niin ole? koska hän on sen tasolttannt, niin hän kylvää siihen herneitä ja heittää kuminoita, ja kylvää nisuja, ohria, jokaista kuhunka hän tahtoo, ja kaurat palkkaansa.
26. Juuri niin kurittaa myös heidän Jumalansa heitä rangaistuksella, ja opettaa heitä.
27. Sillä ei herneitä tapeta varstalla, eikä vaunuratas anneta kuminain päällä käydä, vaan herneet varistetaan sauvalla Ja kuminat vitsalla.
28. Se jauhetaan Ja leivotaan, eikä peräti tyhjäksi tapeta, koska se vaunurattaalla Ja hevosilla tapetaan.
29. Näin tekee myös Herra Zebaot, silla hänen neuvonsa on Ihmeellinen, ja sen jalosti toimittaa.
" josta jakautunut viisi hieman toisiaan eriuskoisempia ryhmiä. mm. esikoiset, pikkuesikoiset, viidesläiset.. "
Taisi tulla kirjoitusvirhe. Viidesläisyys ei ole erkaantunut lestadiolaisuudesta. Se on ihan oma itsenäinen ryhmänsä.
Kannattaisi ehkä tutustua lestadiolaisuuden historiaan ennen kuin alkaa kommentoida... Lyhyt teksti, mutta siihen oli silti saatu mahdutettua muutama kiistaton asiavirhe.
Suuressa lestadiolaisuuden hajaannuksessa oli kysymys siitä, että vanhoillislestadiolaiset hyväksyivät joitan asioita, joita esikoislestadiolaiset eivät hyväksyneet (ei siis päinvastoin), ja lisäksi syntyi uusheräys, joka vastusti liian vapaata evankeliumin saarnaamista. Tämä on objektiivista faktaa.
Subjektiivisesti esikoisten näkökulmasta katsoen, vanhoilliset olivat siis kaatumassa lihalliseen vapauteen ja uusheräys taas oli kaatumassa omaanvanhurskauteen ja lakioppiin. Nykyään taas tilannen näyttää esikoislestadiolaisteh näkökulmasta katsoen lähinnä päinvastaiselta, eli vanhoillislestadiolaisuus on lakioppisempi ja uusheräys taas liberaalimpi.
Niin ja sen viidesläisyys-jutun joku täällä jo oikaisikin...
Kannattaisi ehkä tutustua lestadiolaisuuden historiaan ennen kuin alkaa kommentoida... Lyhyt teksti, mutta siihen oli silti saatu mahdutettua muutama kiistaton asiavirhe.
Suuressa lestadiolaisuuden hajaannuksessa oli kysymys siitä, että vanhoillislestadiolaiset hyväksyivät joitan asioita, joita esikoislestadiolaiset eivät hyväksyneet (ei siis päinvastoin), ja lisäksi syntyi uusheräys, joka vastusti liian vapaata evankeliumin saarnaamista. Tämä on objektiivista faktaa.
Subjektiivisesti esikoisten näkökulmasta katsoen, vanhoilliset olivat siis kaatumassa lihalliseen vapauteen ja uusheräys taas oli kaatumassa omaanvanhurskauteen ja lakioppiin. Nykyään taas tilannen näyttää esikoislestadiolaisteh näkökulmasta katsoen lähinnä päinvastaiselta, eli vanhoillislestadiolaisuus on lakioppisempi ja uusheräys taas liberaalimpi.
Niin ja sen viidesläisyys-jutun joku täällä jo oikaisikin...