Lv-elämä ei pohjaudu materian tavoitteluun, tosin monet vl-perheet menestyvät hyvin myös ajallisessa elämässä, koska Jumala siunaa myös ajallista elämää.On hyvä tehdä työnsä esim. niin hyvin kuin osaa,avoimin ja kiitollisellakin mielellä.Jokainen ihminen saa sen,minkä Jumala on hyväksi nähnyt.
Ajallinen tarkoittaa vähän niinkuin kaikkea muuta kuin elämää taivaassa.:)
Ajallinen tarkoittaa vähän niinkuin kaikkea muuta kuin elämää taivaassa.:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oikeassa oot!
Ai, sinä heräsit talviunilta! Miksi? Olet hiukan horroksessa ilmeisesti vielä, kun kirjaimet ei oikein osunut kohdalleen? Vai onko LV-elämä jokin extra-lisä VL-elämään? Aloitatko taas sen kehumis,- ja erinomaistussarjan, mikä tällä palstalla oli muutama kuukausi sitten? Kai olet se sama 23v:as, joka ylläpiti silloin sitä "keskustelua"??
Kirjoitit:
"Jokainen ihminen saa sen,minkä Jumala on hyväksi nähnyt."
Lähisukulaiseni, aina lapsuususkonsa säilyttänyt nainen, joka oli ikänsä käynyt viikoittain seuroissa ja ahkeroinut uskoa syntinsä anteeksi, sairastui ankaraan rintasyöpään. Hän oli melko nuori sairastuessaan, mutte ei ollut vielä löytänyt elämänkumppania. Nyt, keski-iässä, hän on hyvin yksinäinen, sillä perheellistyneet uskovaiset eivät pidä lainkaan yhteyttä ei-perheelliseen, varsinkaan sairastuneeseen. Ei ole helppoa elää suurperheitä idealisoivassa yhteisössä perheettömänä, eritoten kun naiseus siinä yhteisössä mitataan synnyttämisenä ja hedelmällisyytenä. Missä on ihmisarvo ja naiseuden erilaisten toteutusten hyväksyminen vanhoillislestadiolaisessa miesten hallitsemassa yhteisössä. Samoin siinä yhteisössä arvostetaan ajallista menestystä yli kaiken.
Tämä sinun ajatuksesi:
"Jokainen ihminen saa sen,minkä Jumala on hyväksi nähnyt." - mahdollistaa välinpitämättömyyden ja suoranaisen julmuuden lähimmäistä kohtaan. Monet vanhoillislestadiolaiset torjuvat sairastuneen lähimmäisen, erilaisen, kärsimään joutuneen. Mieluiten seurustellaan juuri mainitsemiesi ajallisesti menestyneiden kanssa, sillä heitähän "jumala on siunannut".
On törkeää pöyhkeyttä pukea jumala noin pieneksi kuin te vanhoillislestadiolaiset teette. Oikean Jumalan rakkaus ulottuu kaikkiin, ja siksi myös meidän kristittyjen rakkaus ja hyväksyntä kuuluu kaikille ihmisille. Se kärsimys, jota kohtaamme, kuka mitenkin, sairauden muodossa tai muuten, ei ole yksinkertaistavilla selityksillänne ymmärrettävissä.
Nöyryyttä, sitä meiltä kysytään tuntemattoman ja kärsimyksen edessä. Nöyryttää ja rakastavaa, hyväksyvää lähimmäisen kohtaamista.
Paula
"On törkeää pöyhkeyttä"
lyhyesti kiteytettynä vl-opin ydin.
Jos elää täysin vapaasti, voi tienata paljon enemmän rahaa ja hankkia paljon enemmän omaisuutta. Pitää vain hiukan muuttaa oikean ja väärän rajaa omassa päässä :)
"Jos elää täysin vapaasti, voi tienata paljon enemmän rahaa ja hankkia paljon enemmän omaisuutta."
----Rahahan se pääasia on? Ja tärkein? Ts. maallinen mammona.
"Pitää vain hiukan muuttaa oikean ja väärän rajaa omassa päässä :)"
----Olla tottelematon Jumalan sanalle. Ts. alkaa järkeilemään.
Mahdatkohan olla sisimmässäsi onnellinen? Vai onko raha vain välinearvo onnen, itseisarvon saavuttamiseksi? Sitä uskomisen onnea kun on mahdoton rahalla saavuttaa.