Vangitun teloitus kiellettävä!

Eli kuolemantuomiot tulisi poistaa jokaisesta maasta. Sotavankien teloitus on tietääkseni kiellettykin, mutta mielestäni millään valtiolla ei ole oikeutta teloittaa ihmistä. En tiedä missä kaikissa maissa kuolemantuomio rangaistuksena on käytössä, mutta aiakin suurista maista Venäjä, Kiina, USA. Islamilaisissa valtioissa se on varmaan käytössä.
9396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

päivässä, oletkohan sinä puoluellinen, mikes?

Äänestä
  • Miksi????

    Äänestä

  • Hän on tähänkin mennessä tehnyt NIIN loistavaa työtä amerikan musertamiseksi. Heil Bush! Rakastettu ylilordimme!

    Äänestä

Mutta ei käytössä tällä hetkellä.

Äänestä
  • ole toteuttaneet siviilioikeudessa enään. EU-maissa kaiketi kielletty.

    Äänestä

Kyllä sitä hirtettiin Saksan johtoa muiden maiden toimesta 1945 niin kun ei mitään. Ja kaikki vaan nyökyttelivät.

Ja nyt kun irakilaiset tuomitsivat itse oman johtajansa, niin nyt pitäisi sitten kuolemantuomio joukkomurhista ja rikoksista ihmiskuntaa vastaan poistaa? Älä hurskastele!

Äänestä
  • Mutta en ole tarvinnut tätä mielipidettäni muuttaa miksikään. En ole koskaan hyväksynyt kuolemantuomioita. Paljon helpompi on hyväksyä jonkun yiksittäisen ihmisen teko, kuin yhteiskunnan suorittama laillinen murha. Asia on tietenkin nyt ajankohtainen, mutta en aijo tulevaisuudessakaan hyväksyä teloituksia. Saanen kuitenkin pitää mielipiteeni.

    Äänestä

  • rane-01 kirjoitti:

    Mutta en ole tarvinnut tätä mielipidettäni muuttaa miksikään. En ole koskaan hyväksynyt kuolemantuomioita. Paljon helpompi on hyväksyä jonkun yiksittäisen ihmisen teko, kuin yhteiskunnan suorittama laillinen murha. Asia on tietenkin nyt ajankohtainen, mutta en aijo tulevaisuudessakaan hyväksyä teloituksia. Saanen kuitenkin pitää mielipiteeni.

    Toki saat. Eli sain sen käsityksen, että et myös hyväskynyt natsijohtajien teloituksia. Käsitinkö oikein?

    Äänestä

  • eli... kirjoitti:

    Toki saat. Eli sain sen käsityksen, että et myös hyväskynyt natsijohtajien teloituksia. Käsitinkö oikein?

    Ei ketään saa teloittaa, ei edes Stalinia tai Hitleriä, jos olisivat tuomiolle joutuneet. En myöskään hyväksy itsemurhaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rane-01 kirjoitti:

Eli kuolemantuomiot tulisi poistaa jokaisesta maasta. Sotavankien teloitus on tietääkseni kiellettykin, mutta mielestäni millään valtiolla ei ole oikeutta teloittaa ihmistä. En tiedä missä kaikissa maissa kuolemantuomio rangaistuksena on käytössä, mutta aiakin suurista maista Venäjä, Kiina, USA. Islamilaisissa valtioissa se on varmaan käytössä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu