Eli kuolemantuomiot tulisi poistaa jokaisesta maasta. Sotavankien teloitus on tietääkseni kiellettykin, mutta mielestäni millään valtiolla ei ole oikeutta teloittaa ihmistä. En tiedä missä kaikissa maissa kuolemantuomio rangaistuksena on käytössä, mutta aiakin suurista maista Venäjä, Kiina, USA. Islamilaisissa valtioissa se on varmaan käytössä.
Vangitun teloitus kiellettävä!
rane-01
9396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
päivässä, oletkohan sinä puoluellinen, mikes?
Miksi????
Hän on tähänkin mennessä tehnyt NIIN loistavaa työtä amerikan musertamiseksi. Heil Bush! Rakastettu ylilordimme!
Mutta ei käytössä tällä hetkellä.
ole toteuttaneet siviilioikeudessa enään. EU-maissa kaiketi kielletty.
Kyllä sitä hirtettiin Saksan johtoa muiden maiden toimesta 1945 niin kun ei mitään. Ja kaikki vaan nyökyttelivät.
Ja nyt kun irakilaiset tuomitsivat itse oman johtajansa, niin nyt pitäisi sitten kuolemantuomio joukkomurhista ja rikoksista ihmiskuntaa vastaan poistaa? Älä hurskastele!
Mutta en ole tarvinnut tätä mielipidettäni muuttaa miksikään. En ole koskaan hyväksynyt kuolemantuomioita. Paljon helpompi on hyväksyä jonkun yiksittäisen ihmisen teko, kuin yhteiskunnan suorittama laillinen murha. Asia on tietenkin nyt ajankohtainen, mutta en aijo tulevaisuudessakaan hyväksyä teloituksia. Saanen kuitenkin pitää mielipiteeni.
Toki saat. Eli sain sen käsityksen, että et myös hyväskynyt natsijohtajien teloituksia. Käsitinkö oikein?
Ei ketään saa teloittaa, ei edes Stalinia tai Hitleriä, jos olisivat tuomiolle joutuneet. En myöskään hyväksy itsemurhaa.