Vaasankatu asuinpaikkana?

Nököniina

Tällä palstalla usein käsitelty Kalliota asuinpaikkana ja lueskellut olenkin keskusteluja,mutta nyt tahtoisin ihan mielipiteitä Vaasankadusta asuinpaikkana. Olen luultavasti muuttamassa sinne ainakin vähäksi aikaa ja asunto sinällään on siisti ja rempattu, mutta eiköstä juuri tuo Vaasankadun alue ole ainakin ollut niitä hurjimpia alueita Kalliossa? Haluaisin nyt ihan asiallisia kommentteja, kannattaako nuorehkon naisihmisen edes harkita kämppää ko. alueelta ja onko siellä turvallista liikkua esim.illalla ja yöllä? Toki joka paikassa Stadia kaikenlaisia hörhöjä liikkuu, mutta onhan Vaasankadun maine ollut melkoisen hurja....

19

20983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus asunut

      Vaasankadun paha maine on niiltä vuosilta kun sinne keskittyi Helsingin lestinheitto- ja huorabisnes. Kun Vasis ja Aleksis Kiven katu siivottiin, meno on rauhoittunut selvästi, eikä nuorille naisille ehdotella enää kaikenlaista. Strippipaikkoja, pornokauppoja ja halpoja räkälöitä riittää toki edelleenkin, juoppoja ja hulluja hortoilee kadulla aamusta yöhön ja huumeita ei ole vaikeaa saada. Jos sietää tuollaista ympäristöä niin mikäs siinä. Monet nuoret viihtyvät, mutta harva perheellinen. Sinänsä Vaasankatu ei varmaan ole naiselle erityisen vaarallinen paikka, koska siellä liikkuu porukkaa koko ajan. Jos hörhö hyökkää, apukin on lähellä.

      • Vaasankatu on

        tosiaan muuttunut entisiltä ajoilta. Ja pareempaan, ihan hyvin pärjäät siellä.


    • Mielummin Töölö-Meilahti-Mu...

      En kyllä suosittelisi Vaasankatua. Aina kun sielläpäin liikkuu, niin pistää silmään juopot yms. hörhöt mitä siellä notkuu. Muutenkin vaikuttaa epäsiistiltä alueelta. Varsinkin iltaisin/öisin turvatonta seutua - toisaalta niin se taitaa nykyään olla joka puolella Helsinkiä.

      • slash30

        että en muuttas vaikka maksettas....


      • Mets Senden

        Mistä päin olet itse? Yleensä kaupungin ulkopuolella asuvilla on jostain syystä sellainen kuva, että Kallio kauhee slummi. Itse olen Kalliossa asunut jo pidempään ja en ole koskaan kokenut oloani uhatuksi. Muualla kaupungissa olen tuntenut oloni uhatuksi useasti. Vaasankatu ei ole kaikista rauhallisimpia katuja Kalliossa, mutta on se minusta silti paljon parempi kuin monet lähiöt Helsingissä. Niissä saa pelätä, Kalliossa pärjää hyvin kun on Kalliolainen.


      • Vaasis

        Nykyään Vaasankatu on oikein kiva asuinkatu. Mahtavia kahviloita, joogapaikka, ruokakauppa...kaikki nämä ja muukin elämä löytyy lähietäisyydeltä. Vaikka baarejakin löytyy, en yöllä heräile meluun. Nyt olen tosin muuttamassa kauemmas, koska on luontoa ikävä.


      • Anonyymi
        Mets Senden kirjoitti:

        Mistä päin olet itse? Yleensä kaupungin ulkopuolella asuvilla on jostain syystä sellainen kuva, että Kallio kauhee slummi. Itse olen Kalliossa asunut jo pidempään ja en ole koskaan kokenut oloani uhatuksi. Muualla kaupungissa olen tuntenut oloni uhatuksi useasti. Vaasankatu ei ole kaikista rauhallisimpia katuja Kalliossa, mutta on se minusta silti paljon parempi kuin monet lähiöt Helsingissä. Niissä saa pelätä, Kalliossa pärjää hyvin kun on Kalliolainen.

        v.2023 . Vastaan.Nimenomaan luullaan kuvitelaan Kalio tai itäHelsinki on pahuuden kehto.Asumatta elämättä kumassakaan. Luetan löpit, joku tuttu kertoo jonkun tarinan ja uksotaan siihen kuin jumalaan.Missä väestöä paljon,siellä tapahtuu väestön mukaan enemmän.Eikö Helsinki eniten asu väestöä? Vai onko Rovaniemi isompi väestöltä kuin Helsinki? Kallio tai itäHelsinki? Kaiki negativinen kirjoitus kaupungeista ta alueista pitäisi suhteutaa prosentuallisesti asukaslukuun.Kalio on hieno mesta kuin Vaasan katu. Sanon minä itä Helsingiläisenä. 1 kerta viikossa käyn Kylässä Vaasankadulla. Lisäksi kävelmme paljon kesät silloin kalliossa. Vanhoina naisina nyt. Pelot lulot kuvitelmat ihmisten oma pää.Teke mörköjä ei alueet.


    • luigi

      vuasankatu on alppiharjua, näin meille alkoholinkäyttöön taipuvainen legostiina (o.s. raninen) opetti ylämyllyn peruskoulussa jojensuussa.
      mutta sinänsä kivaa seutua, ratikka kulkee läheltä ja metrokin on kivenheiton päässä. ja kolme kaisaa!!!

      • hk-i98y

        Hyvää perustietoa Alppiharjusta, mutta Pohjois-Karjalan tuntemisesi on hataraa. Ylämylly on kuulunut ja kuuluu yhä Liperin kuntaan.

        Sinänsä näin pohjoiskarjalaisena on ollut kiva havaita, että akselilla Kallio-Alppiharju on paljon entisiä lupsakoita pohjoiskarjalaisia.


    • Harjukatu

      Olet varmaa itsekkin jo hieman miettinyt kadun hyviä ja ns huonoja puolia ?

      Listaan hyviä puolia

      # hyvät kulkuyhteydet

      # kaupunki´mainen tunnelma

      # paljon nuoria

      # hyviä juhlia

      # aina saa seuraa

      # toisille se ainut koti

      # opit tuntemaan muualta muuttaneita

      # voit myöhemmin kertoa asuneesi

      ja bonus

      # ollut monessa kotimaisessa elokuvassa

    • ex-kalliolainen

      Hei, muutin alkusyksyllä pois ihan Vaasankadun kulmilta. Eipä alue minua liiemmin säikäyttänyt, vaikka olinkin tottunut aiemmin rauhallisten pikkukaupunkin eloon. Sijainti on kulkuyhteyksien puolesta loistava ja tosiaan mitään kauheuksia ei oikein voi tapahtua, kun koko ajan on silminnäkijöitä (myös niitä ns. tavan ihmisiä). Itse sain liikkua ihan rauhassa aina niin päivällä kuin yöllä, eikä mitään edes lähelläpititilanteita sattunut, vaikka olenkin myös nuori naisihminen. Joten muuta vaan rauhassa! Ei ne pikkuputiikit ja monenkirjavat kulkijat liiemmin ohikulkijoita häiritse - hyvähän se on nähdä vähän elämää. Jos kaupunkimainen asuinympäristö sopii sinulle ja kämppä on hyvä, niin varmasti siellä ei ole hassumpaa asua - mistään maineesta huolimatta.

    • Kallio is Rock

      Vaasankatu on kuin Suomen Rock Roll !

      Se on monelle ensimmäinen koti Helsingissä, mutta siten antaa hyvät mahdollisuudet selvityä koko Stadissa.

      Monet ystävyyssuhteet auttavat löytämään uusia ihmisiä sekä asuntoja !

      • slummin elämää

    • Leppoisia hörhöjä

      Jos opiskelee tai käy töissä, niin huomaa että ala-kerroksiin kuuluu öisin meteliä. Muuten on moni tykännyt. Parempi vaihtoehto kuin kurvin kadut.

    • Kesäfiilis on hieno!

      Vaikeuksia kyllä tulee jos hakemalla hakee,Kallio on mainettaan paljon parempi mistä puhutaan.
      Tunnen naispuolisia ihmisiä useitakin jotka asuvat tai työnsä puolesta liikkuvat hyvin myöhäänkin kaupunginosassa enkä tiedä yhdellekään tapahtuneen mitään.
      Tunnen oloni Kalliossa paljon turvallisemmaksi kuin esim keskustassa tai itiksessä muista lähiöistä puhumattakaan.
      Tee kierroksia Kalliossa katsellen menoa ennen päätöstäsi.
      Piritorille menoa en suosittele yöaikaan,muuta kerrottavaa ei tällä kertaa.

    • ostako nappei myynti

      Eikös jää hinkaamot anna asukasalennusta?

      Alueen saisi RAUHOTTUMAAN, jos siellä olis niit sinikettuja valot vilkkumassa. NYT EI OO RAHAA horottelu sujuu hyvin ilman ongelmia.

      EI tarttis montaa maijaa olla passissa ja muutama jalkapartio, muuttas hinkkaamot nopeesti POIS. Asukasyhdistykset vois toki ITSE HOITAA VALVONTAA, mut kun osa asukkaista käyttää palveluita ja sehän ei kävis, et shainatar muuttaa pidemmälle. Onhan näit ongelmii ennenkin maassa hoidettu.

      EN silti muuttas, paska ilmanlaatu, meteliä. Muutama hassu kauppa, jonne KAUEMPAA TULEVA pääsee nopeemmin. Mää käyn junalla sitys nopeemmin, kun paikalliset, jotka joutuu menee jollain tuleeko se nyt vai raiskataanko mut ensin.

      Jos muualta ei kämppää saa, on valinta sillon helppo.

      Hesa on pikku kylä vielä!

    • kuularuisku

      Kadulla on ikävä asua ,ainakin talvella.

    • Anonyymi

      HYVÄ LEFFAKAUPPA AINAKI VOISIN HYVIN KUVITELLA ASUVANI TUOLLA

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      43
      8626
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      300
      6500
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6412
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5877
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5543
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4894
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4234
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4001
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3736
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3282
    Aihe