Kertokaa minulle, miksi jehovantodistajat säännöllisesti kielloista huolimatta terrorisoivat kotiamme soittelemalla ovikelloa? Luulisi terveen järjen jo kertovan, että ei on EI!
Miksi soittelette
ovikelloamme
17577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
jos joku pommittaisi ja tuhoaisi kotisi, olisitko iloinen siitä että joku varoittaa siitä sinua?
Aivan kuten Nooa varoitti ihmisiä vedenpaisumuksesta, samalla tavoin Jt-väki varoittaa jostakin.??
oletko 100% varmuudella varma siitä että heidän varoituksensa on turha? vai vaivautuisitko ottamaan kunnolla selvää saadaksesi varmuuden heidän varoituksensa merkityksen? ettei kävisi niinkuin Nooan ajan väelle?
Jos näet sen ylitsepääsemättömäksi ottaa kunnolla selvää niin se on sinun valintasi ja ehkäpä käy niinkuin Nooan aikalaisille.... ehkä ei....
ehkä kuitenkin kannattaisi tsekata juttu niin ei tarvitsisi miettiä... kun ei se kuitenkaan mitään maksa...
Katsos, kun minulla on oma uskontoni, enkä kaipaa kaltaisianne oveni taakse höpisemään joutavia. Haaskaatte vain kallista aikaani, sillä minusta ette koskaan tule saamaan lammasta joukkoonne.
Niin, totta. varmaan noin moni sanoi Nooallekkin.
Raamattu sanoo kuitenkin :
"niin kuin nooan päivinä kävi, niin tuleee käymään..jne jne"
Ajattelin vain että ainahan tuplatarkistus kannattaa siinä, että onko oikealla puolella.... kai??
Osaatko vastata omana itsenäsi ajatellen omilla aivoillasi, vai onko se kielletty? Etkö kenties osaa? Onko pakko siteerata valmiiksi painettua kirjaa?
Kuulehan, minä en rakenna elämääni enkä ystäväpiiriäni jonkin 2000 vuotta vanhan kirjan mukaan. Elän siten, kuten minusta itsestäni parhaalta tuntuu. Te jehovantodistajat ette ole ystäviäni, vaan vihollisiani. En kaipaa joutavia höpinöitänne, enkä varsinkaan säännöllistä ovikelloni soittelua.
Se on sinun päätöksesi? mutta kysymyksesi oli , miksi Jt:t käy ovella. Kerroin heillä olevan sanoma jota Raamattu esittää. itse päätät haluatko kuunnella vai et.
No sehän kiva, Jt:t on todellinen uhka tässä yhteiskunnassa ja raamattukin tukee ajatusta vihollisista :D ihan miten vain.
Ei kaikki välitä raamatusta, vaikka kuinka haluaisi kertoa.
Se nyt vain sattuu olemaan työ jota raamatun mukaan tulisi tehdä.. kertoa ja varoittaa ihmisiä.
Ajattelehan asiaa:
Jt:n tullessa ovellesi, ellet ole kiinnostunut, riittää varmasti sanat : "Ei kiitos" ja tämän jälkeen oven sulkeminen.välittämättä siitä, että tämä toistuu kerran kuukaudessa. vaivana tämä ei voi olla suuri ?? olethan vaivautunut tästäkin typerästä asiasta tännekkin kirjoittelemaan ja olet asiaan käyttänyt jo enemmän aikaa kuin kymmeneen ["ei kiitos",ovensulkemiseen]
Osaatteko varoittaa kanssaveljiänne ja sisarianne myös? Takaan, että seuraavan kerran, kun ovikelloni soi ja siellä on joku jehovantodistaja... sitten pamahtaa.
joo otetaan huomioon.. :D
kas' jos kunnon jahvetti ei soita taukoamatta ihmisten ovikelloa, niin hän ITSE on tuhoontuomittu harmagedonin verilöylyssä. Joten ymmärrä ja sääli häntä, aivopestyä ressukkaa.
Niin kun Nooakin oli hullu ja aivopesty?
Varmistakaa asia niin tiedätte...
NOOA! Uskotko myös joulupukkiin? Selitä miten mahtuu kaksi kappaletta jokaista eläinlajia yhteen ainoaan paattiin. Ja jos, niin miten leijonat ei syöneetkään niitä antilooppeja eikä kissat hiiriä... Kaikki oli kavereita keskenään, niinkö?
Uskotko kaiken mitä sanotaan? Jos, niin ihan rauhassa sitten vaan mutta ei todellakaan tarvi muitten kotirauhaa tulla häirittemään sen takia että ittelläs ei ole ihan kaikki ruuvit paikallaan. Tuo ovella kiertely on naurettavaa!
Uskon raamattuun, jopa alkusanoihin : Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
Itselläni ei ole syytä epäillä Raamattuun kirjoitettua.. suurempiakin ihmeitä on tapahtunut.
mutta kutakuinkin... uskon asia... mielestäni parempi kuin olla uskomatta yhtään mihinkään koska silloin elämä ja tulevaisuus näyttäisi tosi synkältä eikä oikeastaan olisi minkäänlaista syytä enää elää...
siis, jos kuollaan ja thäts it , kun ollaan 80v , niin miksi edes elää niin kauan kivuissa ja säryissä jos ei olisi mitään toivoa?
Usko auttaa jaksamaan..
jeppulien ovikelloja rimputtamassa...
Porukalla sisään vänkäämään ettei kannata uskoa mihinkään,eikä lähdetä pois ennenkuin saadaan jeppuliinit hermostumaan.
Tätä jatketaan viikoittain.
Nimenomaan! Ja vielä joka kerralla huomauttaa, että heillä on väärä usko. Jos eivät päästä sisälle, niin tiputetaan postiluukusta hetken kuluttua vaivihkaa lehtinen, mikä kertoo ateismista ja siitä, miksi kaikki muu on väärin. Tämä toistuisi joka viikko.
Koko ajatus on absurdi.Kiertävät ovelta ovelle ihmisiä käännyttämässä omaan uskoonsa jonka mukaan pelastuvien määrä oli joku mitättömän pieni luku,olisiko ollut 144000(tarkkaan laskettu).
Tarkoitus onkin saada lahkoon uusia maksavia jäseniä.
Tämä oli niin absurdi viesti itsessään, että pisti ihan naurattamaan :D
Ensinnäkin, todistajat eivät katso yhteiskuntaluokkaan tai varallisuuteen tai asemaan tai ikään kertoessaan uutistaan. Eli vaikka suomen köyhin yksilö voi tulla todistajaksi.
Tämä vie jo lähes täydellisesti pohjan tältä maksavalta jäsenyydeltä. Jos todistajat tekisivät tätä työtä rahan takia, kohteena olisivat ensisijaisesti rikkaat asuinalueet, julkisuuden henkilöt ym. Mutta tilanne on juuri päinvastoin. Todistajat kiertävät niilläKIN asuinalueilla, joita muut suomalaiset karttavat, vaikka siellä asuu vähemmistöryhmiä tai yhteiskunnasta syrjäytyneitä.
Eikä kokouksissamme kerätä kolehtia, eikä ole "kirkollisveroa", eikä muita jäsenmaksuja. Ketään ei velvoiteta antamaan rahaa missään muodossa. "Jumala rakastaa iloista antajaa" on motto, eli jos joku haluaa antaa jotain, niin on toivottavaa, että se tapahtuu omasta halusta ja ilolla, ei pakosta, ja siksi todistajat eivät vaadi ketään antamaan mitään. Tietenkin kustannuksia on kaikesta, ei pelkällä pyhällä hengellä laskuja makseta, mutta pakko ei ole antaa mitään. Eikä edes katsota pahalla jos et anna, koska kukaan ei tiedä kuinka paljonko joku ihminen laittaa lahjalaatikkoon. Lahjoituksiin ei laiteta nimeä.
Hyvä uutinen on kerrottava KAIKILLE, koska Jumala haluaa kaikkien pelastuvan.
Tämä vie taas pohjan tuolta pelastuvien määrältä. On totta, että todistajat uskovat 144 000:een, mutta tämä joukko pääsee taivaaseen. Kaikilla muilla ihmisillä on toivo elää ikuisesti maan päällä, terveenä, ilman pelkoa sodista, sairauksista, köyhyydestä jne. Ja kaikilla ihmisillä on mahdollisuus päästä tästä osalliseksi, myös sinulla. Siksi todistajat kiertävät ovelta ovelle.
"Hyvä uutinen on kerrottava KAIKILLE, koska Jumala haluaa kaikkien pelastuvan."
Jos minä oikein uskomalla uskon, että kahvikupillinen aamulla antaa teräsmiehen voimat, sen avulla elää ikuisesti ja alan kiertämään kertoen "hyvästä uutisesta" ihmisten oven takana, mitä tapahtuisi?
Kaikkien olisi MINUN mielestäni saatava tietää kahvin voimasta, jotta KAIKKI saisivat ne.
Kysymys: Kauanko jatkaisin toimintaani, ennenkuin minut vietäisiin hullujenhuoneelle?
sillä mielestäni jeppulit ovat luotu siksi me normaalit saisimme hyvät naurut seuratessamme toimintaanne.
Ai niin,meinasi unohtua,hyvää myöhästynyttä syntymäpäivää,sori etten päässyt juhliin.
Varo myös ettei joku käännytetty vie taivaspaikkaasi:D