Keitä ovat he, jotka lukevat tätä palstaa..Kun juttelin yhden jehovan todistajan kanssa (joka yrittää saada minua takaisin ruotuun) hän sanoi, että rakas lapsi, nuo palstat ovat täynnä luopioita, jotka haluavat viedä uskon niiltä joilla se on...
Alright, so..onko täällä IHAN OIKEITA JT:i`?? Todistamassa? Sillä heidän ei pitäisi täällä uskontonsa mukaan olla, tällaista panettelijan puuhaa täällä harjoittavat suurin osa ihmisistä, ja todistavat jt oppeja vastaan, eikö??
Eli jt ystäväni mukaan täällä on luopioita, jotka on erotettu tai eronneet ja ovat nyt panettelijan ruodussa..
Tai sitten täällä on jotain kiinnostuneita vaan juttelemassa..
Minä itse olen joskus ollut mukana jt toiminnassa, tutkinut kirjat ja opiskellut..mutta en sitten mennyt kasteelle ja jätin puuhat sikseen...mutta aina vaan olisi tervetullut takaisin..Minä keskustelen, koska en pääse jt jutuista eroon huomaan ma. Aina on joku joka yrittää ja yrittää...Ehkä tää on jotain karmaa tai jotain..
Se on höpö höpö, että eronnutta ei moikata, mua ainakin moikataan...niin mutta en ollutkaan saanut kastetta..toisaalta minulla oli tieto, joka johtaa ikuiseen elämään jne..
Alright, so..onko täällä IHAN OIKEITA JT:i`?? Todistamassa? Sillä heidän ei pitäisi täällä uskontonsa mukaan olla, tällaista panettelijan puuhaa täällä harjoittavat suurin osa ihmisistä, ja todistavat jt oppeja vastaan, eikö??
Eli jt ystäväni mukaan täällä on luopioita, jotka on erotettu tai eronneet ja ovat nyt panettelijan ruodussa..
Tai sitten täällä on jotain kiinnostuneita vaan juttelemassa..
Minä itse olen joskus ollut mukana jt toiminnassa, tutkinut kirjat ja opiskellut..mutta en sitten mennyt kasteelle ja jätin puuhat sikseen...mutta aina vaan olisi tervetullut takaisin..Minä keskustelen, koska en pääse jt jutuista eroon huomaan ma. Aina on joku joka yrittää ja yrittää...Ehkä tää on jotain karmaa tai jotain..
Se on höpö höpö, että eronnutta ei moikata, mua ainakin moikataan...niin mutta en ollutkaan saanut kastetta..toisaalta minulla oli tieto, joka johtaa ikuiseen elämään jne..
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kyl tääl on jt väkeäkin muutama, tuskin kuitenkaan sellaisia joka on 100% säännöllinen kokouksissa kävijä.
Itse käyn sunnuntait kun ei ole ollut voimaa jaksaa jokaiseen.. harmillista on tosiaan se että minäkin sorrun tänne kuuntelemaan tätä turhaa paskanjauhamista ja syyttelyä.
itsekin tiedät että Jehovantodistajat eivät ole täydellisiä, mutta pyrkivät noudattamaan raamattua niin hyvin kuin suinkin osaavat.
Totuus on tai ei ole, mutta sen tiedän että ei totuus ainakaan täältä löydy...
KAURAPUUROSTA.
"tätä turhaa paskanjauhamista ja..."
Joudut varmasti rukoilemaan anteeksiantoa, sinä synnillinen, koska käytät voimasanoja. Häpeäisit!
etteikö teikäläisillä voi olla vilpitöntä uskoa. Mutta te ette itse tajua olevanne valheellisen Vt-seuran pelinappuloita.
oukei, syö sitä ;:DS
no ilman muuta... olen todella todella syntinen ja ansainnut kuoleman... jeejee
se on vähän miten sen tahtoo ottaa...
pelinappuloita tai ei, hyödyllisiä ohjeita olen elämäni koko ajan saanut.. en koskaan yhtäkään joka olisi ollut haitaksi....
Tämän palstan ovat valloittaneet Luopiot! Vilkaiseppa muita palstoja: esim Ortodoksi tai Helluntaipalstaa, siellä saman uskonnon edustajat keskustelevat omasta uskostaan keskenään ihan rauhassa ns. Luopioiden jutut poistetaan välittömästi!
Ehkäpä Ordodokseissa ja Helluntailaisissa ei yksinkertaisesti ole luopioita. Eikös luopiot ole juuri Jehovantodistajille tyypillinen ilmiö?
Jehovan todistajina on paljon muista uskonnoista tulleita jotka ovat löytäneet Totuuden,se on helppoa kun vertaa mitä oma uskonto opettaa ja mitä Raamattu asiasta sanoo.kokeile ja testaa!
Alkuaikoina teidän oppinne tosiaankin näytti olevan se ainoa oikea. Sääli vaan, että mitä enemmän siihen tutustuu, sen kauempana se näyttää olevan Raamatun opetuksesta. Eipä tuolla tietysti mitään merkitystä tämmöiselle pakanalle joka lukee Raamatun samaa sarjaan kalevalan kanssa. Tosin Raamatusta löytyy kyllä enemmän verta ja seksiä kuin tuosta kansalliseeppoksestamme. Sikäli se on varsin mielenkiintoista luettavaa.
öööööööööö...
eli siis kumpi on väärässä? oppi vai raamattu? eikö siis molemmat? hä?
sä vähän puhut hassusti, kun ei saa selvää missä se vika nyt on..
huomasin kumminkin että olet luopunut ilmeisesti uskosta täysin.. olet varmasti löytänyt jotain parempaa tilalle... esim jotain "toivoa" vai onko asia nyt taas niin että kun ollaan kuoltu ni ollaan kuopattu ja se siinä... oikea toivo.... mielummin uskon ainakin johonkin niin jaksaa edes huvikseen yrittää...
Siis mun näkemys on se että nimenomaan Jehovantodistajien Raamatuntulkinta ei perustu Raamattuun. Yritin joskus olla Adventistikin ja sama lopputulema myös tuon lahkon kanssa. Tuntuu vähän siltä, että kaikilla lahkoilla on melkoinen historian painolasti oppinsa ympärillä. Joskus hetkellisesti uskoin Raamatun olevan Jumalan sanaa, mutta nykyään taidan olla kallistumassa ateistiksi. Syynä tähän on varmaan on nuo edellä mainitut kokemukset omilta etsikkoajoilta, joita saattaa tietysti vieläkin olla edessäpäin.
Mitä tarkoitat,että kauempana Raamatun opetuksesta?
Lahko
Tällä vastineella käännetty kreikkalainen sana (hai′re·sis, josta juontuu sana heresia eli lahkolaisuus, kerettiläisyys) tarkoittaa ’valintaa’ (3Mo 22:18, LXX) tai ’valittua’ eli näin ollen ”muista erottautuvaa ihmisryhmää, joka noudattaa omia opinkappaleitaan [lahko tai puolue]” (Thayer, Greek-English Lexicon of the New Testament, 1889, s. 16). Tätä sanaa käytetään kahden huomattavan juutalaisuuden haaran kannattajista: fariseuksista ja saddukeuksista (Ap 5:17; 15:5; 26:5). Ei-kristityt sanoivat myös kristillisyyttä ”lahkoksi” tai ”nasaretilaisten lahkoksi” mahdollisesti siksi, että he katsoivat sen irrottautuneen juutalaisuudesta (Ap 24:5, 14; 28:22).
Kristillisyyden perustaja Jeesus Kristus rukoili, että hänen seuraajiensa keskuudessa vallitsisi ykseys (Joh 17:21), ja apostolit olivat erittäin kiinnostuneita yksimielisyyden säilyttämisestä kristillisessä seurakunnassa (1Ko 1:10; Ju 17–19). Eripuraisuus uskonasioissa voisi synnyttää raivoisia kiistoja, erimielisyyksiä ja jopa vihollisuuksia (vrt. Ap 23:7–10). Lahkoja tuli siis karttaa, koska ne kuuluivat lihan tekoihin (Ga 5:19–21). Kristittyjä varoitettiin edistämästä lahkoja tai antamasta väärien opettajien johtaa itseään harhaan (Ap 20:28; 2Ti 2:17, 18; 2Pi 2:1). Titukselle kirjoittamassaan kirjeessä apostoli Paavali kehotti hylkäämään ihmisen, joka kahden vakavan neuvon jälkeen yhä edisti lahkoa, ja tarkoitti tällä ilmeisesti sitä, että hänet piti erottaa seurakunnasta (Tit 3:10). Ne jotka eivät halunneet olla muodostamassa jakaumia seurakunnan sisäpuolelle tai tukemassa jotakin tiettyä ryhmäkuntaa, erottautuivat muista uskollisen menettelynsä vuoksi ja todistivat näin, että heillä oli Jumalan hyväksymys. Paavali tarkoitti ilmeisesti juuri tätä, kun hän sanoi korinttilaisille: ”Sillä täytyyhän keskuudessanne olla lahkojakin, jotta hyväksytyt tulisivat myös ilmeisiksi joukossanne.”
Mun kielenkäytössä sanalla lahko on ihan positiivinen merkitys. =)
Täälläpäässä on kaveri joka ei niele Jehovantodistajien oppia pureskelematta. Toki pitää vierailla myös luopioiden sivuilla ja haastatella entisiä Jehovantodistajia sekä tietysti kysellä mitä muiden lahkojen kirjanoppineet sekä fariseukset ovat mieltä Jehovantodistajista. Sama koskee tietysti muitakin lahkoja. Kirkostakin muuten erosin tutkittuani tämän valtionkirkon historiaa sekä oppia... Eipä hyvältä allekirjoittaneen silmissä näytä koko kristinuskon kirjo. Tarjontaa olisi lähes joka makuun, vaan meikäläiseltä taitaa olla makuaisti jo tässä vuosien varrella turtunu.
Muistankos nyt oikein, että olitkos sinäkin Luopio?
>>Jehovan todistajina on paljon muista uskonnoista tulleita>>
Siis jt-lahkossa on paljon Luopioita!
Just just eli näistä vastauksista voi kyllä tehdä aika selvän johtopäätöksen!
Eikä asiasta ole sen enempää sanottavaakaan..