ja maaosat syyllistyvät törkeästi sikiön tappamiseen; eli pienen ihmisen alun murhiin?!
Tätä ei Jumala salli; rangasitukset odottavat länsimaita ja muita?!
Katso TV 1. MOT klo 20.00...
Tätä ei Jumala salli; rangasitukset odottavat länsimaita ja muita?!
Katso TV 1. MOT klo 20.00...
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pitäisikö mieluummin lopettaa paljaalla paneskelu.
Kumpi parempi jumalan kannalta?
Kortsutko Taivaanlahja kulullemme tänne pimeään?
Onko oikein pakottaa sitten raiskattu nainen synnyttämään äpärä joka on saanut alkunsa kauniilla tavalla? Kasvattamaan se omana lapsena jolla raiskaajan geenit..voi hellandyydelis.
Voi ylpeytesi määrää. Halveksien kutsut toista ihmistä äpäräksi, raiskaajan geenikseksi, rumalla tavalla alkunsa saaneeksi, jolla ei ole oikeutta omaan ainutkertaiseen elämäänsä.
Sinä elät rumalla tavalla, mitkähän geenit sinä olet saanut...
...alkunsa ..
Syntyneitä lapsukaisia: Tämä on vain kysymys.
koska hän tuntee tilanteen noin erikoisen hyvin?
Jos hänellä itsellään on noita raiskattuja lapsia, niin tässä tapauksessa hän on asian tuntia. Outsider
kun menin avioliittoon.Vai 18v.Sain ensin kaksi lasta 1 1/2 vuoden väliajalla.T
oistalasta odottaessani olin kuolla raskausmyrkytykseen.
Lapseni syntyi heiveröisenä ja alipainoisena.Olin äärettömän väsynyt ja heikko,kun huomasin olevani taas raskaana.
Raskausmyrkytykseni jatkui munuaisten vajaa toimintana,en saanut syödä mitään ruokaa joka sisälsi yhtään suolaa.
Voikin piti tilata meijeriltä suolaamatta ja leivän teki äitini ilman suolaa.
Lääkärikään ei antanut paljon toiveita raskauteni suhteen.
Minä em ollut vielä uskossa,enkä osannut ajatella asian eettistä puolta.
Teetin siis abortin.Jota olen koko elämäni katunut.
Älkää siis teettäkö aborttia,se jättää pysyvät jäljet naisen psyykeen.
Tehtyä et saa tekemättömäksi, mutta nyt sinun on päästävä tuosta jatkuvasta syyllisyydestä ja katumisesta.
Oletko uskossa? Jos olet, niin vie tuo tekosi Jeesuksen päälle ristille, pyydä sitä anteeksi ja pyydä Jeesusta pesemään sinut verellään puhtaaksi ja täyttämään Pyhällä Hengellään. Sitten mikä tärkeintä: USKO ITSESI PUHTAAKSI!
Minkä Jumala on puhdistanut, sitä ei enää saa pitää likaisena. Jumala ei syntiäsi enää muista, ei sinullakaan ole enää sitä oikeus märehtiä.
Voit ottaa tuon tapauksen ja sen seuraukset esiin muita varoittaaksesi, mutta kertoessasi pysy itse irti siitä asiasta. Älä kerro syyllisenä.
sillä taakkani on ollut välillä melkein raskaampi,kuin on kantaa jaksanut.Mutta noin minä juuri olen tehnytkin.
Olen tänäpäivänä uskossa oleva ihminen ja Herran armahtama,mutta mielestäni se asia ei kuitenkaan lähde,vaikka olen sen itselleni Jumalan avulla anteeksi antanutkin.
Joten sanon kaikille ,miettikää hyvin tarkoin,ennenkuin suostutte abortiin,vaikkakin sairauskin olisi kysymyksessä.
Jumala voi antaa silti voimaa kestää ja selviytyä.
Katsoin ohjelman ja siinäkin yksi kätilö puhui elossa olevista sikiöistä.
Kerran yksi vanhempi kätilö kertoi, miten abortoitu sikiö ei millään alkanut kuolemaan, vaan itki ja itki huuhteluhuoneen pöydällä. Hän ei pystynyt heittämään lasta roskiin, vaan lähti sitten kahville ja viivytteli muissa töissä, kunnes tuntien kuluttua uskalsi mennä katsomaan, jolloin lapsi sitten oli heitteillejätettynä kuollut ja eikun roskiin. Kuitenkin samassa talossa syntyi paljon nuorempiakin lapsia, jotka saivat elää vanhuuteen asti.
Jumalan pienimpien ihmisten murhaaminen on synti.
Jun sinä uskova olet noiden pahojen henkien parissa, niin oletko sinäkin tehnyt abortin? ja nyt sinun omatuntosi soimaa sinua?
Etkö sinä ikinä lue Raamattua. Oletko opetellut vain Ellen Whiten taruja?
lapsi sinun omasi, josta nyt oma tuntosi sinua syyttää. Voisit vastata rehellisesti kysymykseen.
Abortithan ovat omantunnon asioita Ja jokainen
raiskattu nainen voi päättää ottaako hän vai jättääkö hän lapsen jollekin?
Ei minulle ole koskaan mitään abortteja tehty. Uskomattomana ihmisenä viet asiat koko ajan ihmisiin. Ei uskova ihminen varoita ja nuhtele sitä tai tätä oman itsensä takia, kuten uskomattomat, vaan puhuu sitä, minkä löytää Raamatusta ja minkä ymmärryksen saa Jumalalta.
Raamattu kieltää vaanimasta syytöntä ja mitään kuoleman tuomion ansaitsevaa rikostahan ei äidin vatsassa kellivä ihminen ole vielä tehnyt. Ei ole hiipinyt yönselkään tekemään ryöstömurhia tms:
"Poikani, jos synnintekijät sinua viekoittelevat älä suostu. Jos he sanovat: "Lähde mukaamme! Väijykäämme verta, vaanikaamme viatonta syyttömästi, nielaiskaamme niin kuin tuonela heidät elävältä, ehyeltään, niin kuin hautaan vaipuvaiset." (San 1:11-12) Jos siis olet hoitaja, lääkäri, äiti, isä tai kuka hyvänsä, älä vaani syntymättömien lasten henkeä, äläkä sano hyväksyntääsi niille, jotka niin tekevät, vaan "Avaa suusi mykän hyväksi, oikeuden hankkimiseksi kaikille sortuville. Avaa suusi, tuomitse oikein, hanki kurjalle ja köyhälle oikeus." (San 31:8-9)
Hei
Asia on kovin vaikea.
Saanko ilmaista mielipiteeni:
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli/15d.html
Siunausta
jari laurila
Kuinka paljon adventistisairaaloissa tehdään abortteja?
En tiedä.
Voithan kirjoittaa sinne ja kysyä.
Laitoin kirjeeni abortista. Joskus on perustellut syyt aborttiin, kun arvioidaan kärsimysten suhteellisuutta. Sairaala ei varmasti toimi ehkäisykeinona ao. kysymyksessä.
On selvää kuitenkin etteivät kaikki sairaaloiden tai muidenkaan laitosten henkilökunat voi koostua pelkästään uskovista lääkäreistä ja kirurgeista.
On ajateltava yleishyödyllisyyttä.
Aborttikieltoja ei voi tehdä, eikä muitakaan ihmiskäskyjä.
Luotamme ihmisten omaantuntoon uskovien kohdalla.
Jumalan siveyslaki jota opetamme kattaa kaiken synnin. Ilm 14:12.
Siunausta
jari laurila
Kyllä olet kaikinpuolin pahan vallassa.
Aikaisemmin kehotit pariskuntaa avoliittoon ja nyt puolustelet ihmisten tappamista. ( ihmisten eksytys ellenismiin)
Sanot: "Aborttikieltoja ei voi tehdä, eikä muitakaan ihmiskäskyjä."
Eiköhän se abortin salliminen, suositteleminen ja tekeminen ole se ihmiskäsky sentään, ja niitten kieltäminen Jumalan käsky!
Sanot: "On ajateltava yleishyödyllisyyttä."
Rahako ja ihmisten suosioko on sinun epäjumalasi, jonka korotat Jumalan ja Hänen lakinsa yläpuolelle.
Kyllä on hatara adventistin moraali jo ihan maallisestikin katsottuna.
Kaikkea hyvää Sinulle, mutta et millään taida ymmärtää etten lue ainuttakaan sanaa viesteistäsi.
Ilmoita palstalla sitten, kun omaat kristilliset käytöstavat suhteessa lähimmäisiin, niin katsotaan uudelleen asiaa sitten.
Siunausta
jari laurila
Minulla on ollut kristilliset tavat koko ajan, mutta kun et ole kristitty, et niitä tapoja tunne etkä hyväksy. Omat tapasi ovat vain eksyneen lihallisen ihmisen tapoja Ellen Whiten pahoilla hengillä höystettynä.
Annas kun jari setä neuvoo;
Sinun on opeteltava kohtelemaan ihmisiä kunnioittavasti, (Joh 13:34-35) heidän uskoaan arvostaen kun et voi olla tuomari, ja rakastavasti.
Sen kun opit, niin hyvä.
Älä syytä ja tuomitse ihmisiä harhaoppisudesta itseäsi ylentäen.
Minulle ei yksikään Jeesukseen usova ole harhaoppinen oli missä seurakunnassa hyvänsä.
Usko on omantunnon kysymys vilpittömyydessä ja rakkaudessa. Sitä oikeudenmukainen tuomari katsoo.
Ja armahtaa heikkoa, mutta ei tuomaria -niinkään helposti.
Pistä sormet ristiin ja rukoile Jeesusta ja pyydä mallia ja oppia Häneltä.
Siunaten Sinua
jari laurila