nigaragua järjestetään/tiin vapaat presidentinvaalit.
Voittaja vasemmistolainen Daniel Ortega.
Johto äänissä tällä hetkellä noin 8 prosenttia.
Asiassa ei pitäisi olla mitään muttia,mutta.
Yhdysvallat uhkaa leikata kehitysapuaan "väärän" ehdokkaan voittaessa.
Sinänsä outoa.Koska joka käänteessä he kannattavat länsimaista demokratiaa.Vapaat vaalit lienee sen merkittävin piirre.
Vai tarkoittaako se sitä että niin äänestätte kuin me määräämme ja niin demokratia toteutuu?
Millainen demokratian mallimaa usa todellakin on?
Vaaleissa voittaa vähemmän ääniä saanut ehdokas,
äänestys ei kaikille ole yleinen ja yhtäläinen,
puutuminen toisenmaan politiikkaan niin sotilaallisesti kuin taloudellisesti.
Toivottavasti seuraava kyseisenmaan presidentti toimisi niinkuin opettaa.Koska mielestäni nykyisenpresidentin mahdollisuudet paikata kaikkea sitä mitä on hajoittanut ovat olemattomat.
Kaikki toivo demokraateille jenkkien kongressivaaleissa ja muutokselle siellä.
Voittaja vasemmistolainen Daniel Ortega.
Johto äänissä tällä hetkellä noin 8 prosenttia.
Asiassa ei pitäisi olla mitään muttia,mutta.
Yhdysvallat uhkaa leikata kehitysapuaan "väärän" ehdokkaan voittaessa.
Sinänsä outoa.Koska joka käänteessä he kannattavat länsimaista demokratiaa.Vapaat vaalit lienee sen merkittävin piirre.
Vai tarkoittaako se sitä että niin äänestätte kuin me määräämme ja niin demokratia toteutuu?
Millainen demokratian mallimaa usa todellakin on?
Vaaleissa voittaa vähemmän ääniä saanut ehdokas,
äänestys ei kaikille ole yleinen ja yhtäläinen,
puutuminen toisenmaan politiikkaan niin sotilaallisesti kuin taloudellisesti.
Toivottavasti seuraava kyseisenmaan presidentti toimisi niinkuin opettaa.Koska mielestäni nykyisenpresidentin mahdollisuudet paikata kaikkea sitä mitä on hajoittanut ovat olemattomat.
Kaikki toivo demokraateille jenkkien kongressivaaleissa ja muutokselle siellä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ortega.
Nigaragua ei tarvitsisi kehitysapua ellei Ortegan edellisellä kaudella olisi taloutta tuhottu niin perusteellisesti typerillä sosialistisilla kokeiluilla.
Herra ortega lienee syyllinen koko väliamerikan kriisiin.Tokkopa romahtaneella raaka kahvin hinnalla ole mitään tekemistä pulan kanssa.
El ninon aiheuttamat mutavyörytkin lienee vain vasemmistolainen salajuoni?
Mutta kyllähän Bush tietää mitä tekee jäämme odottamaan..
".Tokkopa romahtaneella raaka kahvin hinnalla ole mitään tekemistä pulan kanssa.
El ninon a"
Ortega oli vallassa kauan ennen noita juttuja.
Huvittavinta vasemmistolaisten propagandassa on ainainen USAn syyttäminen, milloin taloussaartoihin etc vedoten. Kaikista huvittavinta mitä olen kuulluut on se, että Kuuba olisi jonkinlainen menestystarina ilman USAn kauppasaartoa. Oliko DDR, Albania, Bulgaria etc memstystarinoita aikoinaan?
Sosialismi ei vain toimi...
Niinhän se oli..Joten kehitysavulle on muitakin syitä kuin hra Ortega.
Kuubahan olisi/on menestystarina jos maailmanpoliisi antaisi kaikkien kukkien kukkia.
Demokraattista sosialismiahan jenkit yrittää ajaa alas.
Lue aloitus..
Toisaalta jos vuosikymmeniä esim.suomi ei voisi käydä kauppaa ruotsin,saksan,venäjän,ranskan,englannin ja jenkkien kanssa.Miten luulisit meidän hyvinvoinnin jaksavan?
"Demokraattista sosialismiahan "
Niin, sehän on sellaista että kun diktaattori sairastuu, valta siirretää veljelle.
Kyllä sinä olet sitten hauska naivi reppana...
Onko Brasilian,venezuelan,nigaraguan,chilen,bolivian vaaleissa jotain epäselvyyttä?En ollut kuullutkaan.
Tietääkseni eu:n vaalitarkkailijat ovat todenneet vaalit vapaiksi.
Mutta jenkkien pressanvaalit aiheuttivat aikamoisen polemiikin tasa-arvosta ja demokratiasta.
Hauska ja naivi ehkäpä..
Mutta tosiasioiden kieltäminen ei muuta alussa mainittujen maiden demokraattisesta sosialismista.
Sosialismista ei noista maista ainoassakaan ole tietoakaan. Minä olen nähnyt Neuvostoliiton ajan, u know. Markkinat jyräävät hyvinkin vapaina, Venezuela ja Bolivia yrittävät hallita luonnonvaroja joten kuten, mutta varsinaista kansallistamista ei ole ainakaan minun tietooni tullut.
Jokainen joka jotain tajuaa, ymmärtää, että Hugo Schavez ei ikinä luovu vallasta laillisesti. Enkä olisi niin varma Bolivian inkkaristakaan, joten se siitä demokratiasta...
Bolivian inkkari?Suhteellisen outo ilmaisu.
Alkuperäiskansaa edustava mielestäni mutta saivartelu sikseen.
Ei sosialismi mielestäni olekkaan riistoa ja puutetta, demokratioissa.
Toistaiseksi kaikilla näillä sosialistijohtajilla on vankkumaton kansan suosio.
Annetaan heidän edes yrittää parantaa maidensa köyhälistön,proletariaatin ja keskiluokan oloja.
Siihen ei aiemmin jenkkien ja kenraalien mielenkiinto riittänyt.
Tilausta olisi meilläkin...
Koko Etelä-Amerikka on vapautumassa Yhdysvaltain kahleista. Demokratia ja vapaus vyöryy läpi mantereen. Etelä-Amerikan ja sosialismin nousua ei voi enään mikään pysäyttää.
" Etelä-Amerikan ja sosialismin nousua "
Valitettavasti nousu ja sosialismi ovat toisensa poissulkevia asioita.
Se joka elää, näkee...
Miksei Nigaragua tue Amerikkaa,onhan Amerikassakin köyhiä ?
Kuolkoon saatanat nälkään,tai tulkoon toimeen omillaan.
Kuuba lähetti joskus taloudellista apua USA:n köyhille. USA:ssa on edelleen sellaisia osavaltioita, joissa mm. lapsikuolleisuus on lähellä kehitysmaiden tasoa. Tämän lisäksi Venezuelan presidentti Hugo Chavez on lähettänyt taloudellista apua USA:han. Kummankaan apu ei yllättäen kelvannut, vaikka USA:ssa arvioidaan 13% väestöstä näkevän päivittäin suoranaista nälkää ja kyseessähän ei ole edes mikään kehitysmaa. Varaa olisi ruokkia ja vaatettaa köyhätkin, mutta tahtoa ei löydy. "Kuolkoot saatanat nälkään" pitänee siis paikkansa USA:n ja Suomen porvareiden leireissä.
USA:ssa vaalien äänestys% on joskus jäänyt jopa 40%:iin, joka on sen verran alhainen, että sitä ei pidettäisi Euroopassa lainvoimaisena. Kyseisessä demokratiassa iholtaan eri väriset ihmiset, orjien jälkeläiset, saivat äänestysoikeuden vasta 60-luvulla. Melkoinen esimerkki demokratiasta, mutta toisaalta, eikös muinaisessa Kreikassa, demokratian kehdossa, ollut iso näkymätön orjaluokka, joka huolehti eliitin hyvinvoinnista ja sitten ne "vapaat miehet", jotka harrastivat politiikkaa? Ehkäpä tämä onkin se demokratian mallityyppi, mitä USA edustaa ja markkinoi myös muualle maailmaan?