ilmoittaakohan kukaan näistä kirpparin vakituisista myyjistä tulojaan verottajalle?Joillakin saattaa olla myyntipöytä monella kirpparilla ja tulot varmaan myös sen mukaiset,vaikka makseleekin paikkavuokrat.Olisi ihan kiva tietää.
veroton vai veroton tulo
Karhu,muttei vero sellainen
143441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kun on niin monella kirppiksellä roinat myytävinä.
Joka kuukausi 15. päivä kiltisti makselen viisi alvia ja odottelen sitten aina loppuvuotta virtsat pöksyissä, että minkä kokoiset mätkyt se otso tällä kertaa mätkäyttää.
Näin on meikäläisellä hommat rehellisesti näppylöissä ja pysyy. Ottakaa oppia harmaat hyypiöt.
kaikki kirjanpitos näyttää persnettoo?
voi ilmoittaa sellaisesta tyypistä, jolla on ainakin kuudella kirppiksellä myynnissä tavaraa, ollut jo monta vuotta? Onko verottajalla jotain numeroa/osoitetta, johon voi nimettömänä tehdä ilmoituksen?
kummassa nimettömänä? Oikea asia, kerro ylpeästi nimesi, olet oikealla asialla. Mene henkilökohtaisesti verottajan juttusille, voit saada rehdin kädenpuristuksenkin kiitokseksi hyvästä työstäsi.
kirpparinmyynti ole verotonta myyjille, jos he myyvät vanhaa tavaraa. Olen ymmärtänyt asian niin, että vanhan tavaran myynnistä ei veroa tarvitse maksaa.
kun ei joka viikko tule edes tuota 23euron hyllyvuokraa, pitkälti menee miinukselle, jos laskee ,mitä itse on tavaroistaan maksanut.
kyllä varmaan vanhaa tavaraa saa myydä verottomasti,mutta jos kaupittelu saa osto-ja myyntiliikkeen piirteitä,eikö silloin pitäisi verot maksaa?Mitenkähän ne ihmiset, joilla saattaa olla tosiaan myyntipaikka usealla kirpparilla yhtä aikaa ja jotka ostavat näihin "liikkeisiinsä"tavaraa täys"päiväsesti,huolehtivat velvoitteensa?
siinä sulle homma.
Suosittelisin kuitenkin hoitoo.
mikä palkka??Minä ainakin alan heti!!
Jännä juttu,kun aihe liippaa liian läheltä,aletaan puhumaan lääkityksen oikeellisuudesta tai oletetuista sairauksista.Mutta niinhän sanotaan että hyökkäys on paras puolustus...
että esim. työttömyys mukanaantuo ylimääräiistä aikaa ja mielikin pysyy virkeänä,kun on puuhaa ja voi rauhassa dyykata ja laittaa aarteitaan esiin. Jos siitä vielä jää kiliseväistäkin, sitä parempi, sillä eihän pelkällä perusturvallakaan elä.
sinulle sitten tulisi vai lisääntyisivätkö eurot ja sentit lompakossasi?
Oletko jotenkin kateellinen vai?
koko kirpputorit.
jo sulla on elämä köyhää,kun työnnät nokkasi joka pesään,antakaa hyvät ihmiset,toisten asioiden pohtiminen olla.jokainen tekee mitä tekee niin kauan kunhan ei tee sitä minun seinien sisäpuolella