Punaisten sotilaiden tekemät murhat eivät perustuneet mihinkään ylempää annettuun määräykseen, vaan ne olivat yksittäisten sotilaiden omin luvin tekemiä rikoksia. Taustalla saattoi olla esim. henkilökohtainen kauna. Tai sitten kyseessä olivat känniset sotilaat, jotka lähtivät ryöstämään kartanoa, joutuivat käsirysyyn omistajan kanssa jne.
Ei siis pidä puhua "punaisesta terrorista", sillä noilla väkivallanteoilla ei ollut punaisen hallituksen hyväksyntää.
Kuvaavaa on, että Tampereen porvarit olivat täysin turvassa punaisten hallitsemassa kaupungissa. Punaisten johto piti kaupungissa järjestystä ja pyrki estämään väkivallanteot.
Terroria alettiin nähdä vasta sitten, kun valkoiset alkoivat systemaattisesti murhata punaisia sotavankeja.
punainen terrori on myytti
8
965
Vastaukset
- Lyhyet on jäljet
Hirveää sontaa ja valetta koko potoska ja siinä olet ainoastaan oikeassa että punainen hallitus ei antanut käskyjä kun ei ollut punaista hallitusta ainakaan laillista vaan punakaartilaisia ja bolseviikkien rosvoporukoita jotka heidän omien jengijohtajiensa käskystä murhasivat syyttämiä ja murtautuivat heidän koteihinsa.
Ihan potaskaa alusta lopuun vankiloista ei kukaan enään murha hommiin päässyt eikä ollut halukaskaan enään lähtemään kun olivat "valaistuneita" seissunsa jälkeen.- oikein_
käsky tuli sosialidemokraateilta, jotka perustivat punakaarteja tuhotakseen porvarivallan, mutta ei ilman bolshevikkien apua.
Onneksi Saksa pelasti meidät lopulliselta tuholta... ja vielä toistamiseen 26 vuoden kuluttua. - Lyhyet on jäljet
oikein_ kirjoitti:
käsky tuli sosialidemokraateilta, jotka perustivat punakaarteja tuhotakseen porvarivallan, mutta ei ilman bolshevikkien apua.
Onneksi Saksa pelasti meidät lopulliselta tuholta... ja vielä toistamiseen 26 vuoden kuluttua.Sosdemarit ja kommunistit yrittivät vielä toistamiseen maanpetollisten loikkareiden ja Suomessa toimivien maanpetollisten kanssa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puna-armeijassa_menestyneet_suomalaiset
Kaiken lisäksi tappoivat toisiaan siellä ns. kuusisen klubissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuusisen_klubin_murhat - Kugel 1
Minun mielestäni asioiden vääristely pitäisi jättää kommunisteille yms. vasemmistohörhöille.
Meidän oikeistoporvarien pitäisi sen sijaan oppia kutsumaan asioita niiden oikealla nimellä. Eli ei pidä puhua "punaisesta terrorista", kun sellaista ei ollut. Oli vain noita mainitsemiasi "bolsevikkien rosvoporukoita", jotka toimivat omaan laskuunsa, ilman kansanvaltuuskunnan hyväksyntää.
Niin, jos et sattunut tietämään, punaisilla oli hallitus. Sitä kutsuttiin kansanvaltuuskunnaksi. Sen jäsenenä oli mm. Oskari Tokoi, joka oli toiminut aiemmin eduskunnan puhemiehenä. Siihen virkaan harvemmin valitaan "jengijohtajia"? - Lyhyet on jäljet
Kugel 1 kirjoitti:
Minun mielestäni asioiden vääristely pitäisi jättää kommunisteille yms. vasemmistohörhöille.
Meidän oikeistoporvarien pitäisi sen sijaan oppia kutsumaan asioita niiden oikealla nimellä. Eli ei pidä puhua "punaisesta terrorista", kun sellaista ei ollut. Oli vain noita mainitsemiasi "bolsevikkien rosvoporukoita", jotka toimivat omaan laskuunsa, ilman kansanvaltuuskunnan hyväksyntää.
Niin, jos et sattunut tietämään, punaisilla oli hallitus. Sitä kutsuttiin kansanvaltuuskunnaksi. Sen jäsenenä oli mm. Oskari Tokoi, joka oli toiminut aiemmin eduskunnan puhemiehenä. Siihen virkaan harvemmin valitaan "jengijohtajia"?Juu ei ollut ei oli vain bolsuja juu niiinpä niin ja tästä vähän lisää rosvopääliköitä ja bandiitti jenginjohtajia Suomesta ja ulkomaille paenneita punaterroristeja ja maanpetollista porukkaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Punakaarti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puna-armeijassa_menestyneet_suomalaiset
Sieltä näet jotta kyllä täällä Suomessakin valitaan rosvojengien pääliköitä hyvinkin korkeihin virkoihin.
Mitäs nämä sitten olivat jotka murhasivat ja rosvosivat jopa ruumiita voisitko sanoa.
http://www.uta.fi/suomi80/art2.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suinulan_verilöyly
vaatisi tuekseen vankan lähdemateriaalin. Varsinkin kun muistamme, että punaisilla oli apunaan suuria venäläisjoukkoja joiden ylipäälliköt Lenin ja Trotski muistivat joka käänteessä korostaa luokkasodan merkitystä, ts. vastapuolen totaalista tuhoamista luokkataustan perusteella. Ei siis yksittäisen ihmisen tekemisten tai tekemättä jättämisten vuoksi.
Otaksunkin, että kirjoituksesi tarkoitus on nykyajan tapaan heittää ilmaan perustelematon, epämääräinen väite ja näin ohjata mielikuvia tiettyyn, haluttuun suuntaan.- Suomalainen sosialisti
Punainen johto oli ankarasti kieltänyt mielivaltaisen murhaamisen. Lahtarien ylipäällikkö Mannerheim antoi käskyn murhata myös siviileitä.
- Valan tehnyt
Kansalla oli oikeus nousta sortajaa vastaan. Jos taistelun melskeessä sattuikin kuolemaan muutama veripappi ja patruuna, niin se mitätön sivujuonne tapahtumissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1373832Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä662702Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla492689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi852483Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "332350Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1051458SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past821312Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6371306Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1631153Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611066