Punaisten sotilaiden tekemät murhat eivät perustuneet mihinkään ylempää annettuun määräykseen, vaan ne olivat yksittäisten sotilaiden omin luvin tekemiä rikoksia. Taustalla saattoi olla esim. henkilökohtainen kauna. Tai sitten kyseessä olivat känniset sotilaat, jotka lähtivät ryöstämään kartanoa, joutuivat käsirysyyn omistajan kanssa jne.
Ei siis pidä puhua "punaisesta terrorista", sillä noilla väkivallanteoilla ei ollut punaisen hallituksen hyväksyntää.
Kuvaavaa on, että Tampereen porvarit olivat täysin turvassa punaisten hallitsemassa kaupungissa. Punaisten johto piti kaupungissa järjestystä ja pyrki estämään väkivallanteot.
Terroria alettiin nähdä vasta sitten, kun valkoiset alkoivat systemaattisesti murhata punaisia sotavankeja.
punainen terrori on myytti
8
910
Vastaukset
- Lyhyet on jäljet
Hirveää sontaa ja valetta koko potoska ja siinä olet ainoastaan oikeassa että punainen hallitus ei antanut käskyjä kun ei ollut punaista hallitusta ainakaan laillista vaan punakaartilaisia ja bolseviikkien rosvoporukoita jotka heidän omien jengijohtajiensa käskystä murhasivat syyttämiä ja murtautuivat heidän koteihinsa.
Ihan potaskaa alusta lopuun vankiloista ei kukaan enään murha hommiin päässyt eikä ollut halukaskaan enään lähtemään kun olivat "valaistuneita" seissunsa jälkeen.- oikein_
käsky tuli sosialidemokraateilta, jotka perustivat punakaarteja tuhotakseen porvarivallan, mutta ei ilman bolshevikkien apua.
Onneksi Saksa pelasti meidät lopulliselta tuholta... ja vielä toistamiseen 26 vuoden kuluttua. - Lyhyet on jäljet
oikein_ kirjoitti:
käsky tuli sosialidemokraateilta, jotka perustivat punakaarteja tuhotakseen porvarivallan, mutta ei ilman bolshevikkien apua.
Onneksi Saksa pelasti meidät lopulliselta tuholta... ja vielä toistamiseen 26 vuoden kuluttua.Sosdemarit ja kommunistit yrittivät vielä toistamiseen maanpetollisten loikkareiden ja Suomessa toimivien maanpetollisten kanssa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puna-armeijassa_menestyneet_suomalaiset
Kaiken lisäksi tappoivat toisiaan siellä ns. kuusisen klubissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuusisen_klubin_murhat - Kugel 1
Minun mielestäni asioiden vääristely pitäisi jättää kommunisteille yms. vasemmistohörhöille.
Meidän oikeistoporvarien pitäisi sen sijaan oppia kutsumaan asioita niiden oikealla nimellä. Eli ei pidä puhua "punaisesta terrorista", kun sellaista ei ollut. Oli vain noita mainitsemiasi "bolsevikkien rosvoporukoita", jotka toimivat omaan laskuunsa, ilman kansanvaltuuskunnan hyväksyntää.
Niin, jos et sattunut tietämään, punaisilla oli hallitus. Sitä kutsuttiin kansanvaltuuskunnaksi. Sen jäsenenä oli mm. Oskari Tokoi, joka oli toiminut aiemmin eduskunnan puhemiehenä. Siihen virkaan harvemmin valitaan "jengijohtajia"? - Lyhyet on jäljet
Kugel 1 kirjoitti:
Minun mielestäni asioiden vääristely pitäisi jättää kommunisteille yms. vasemmistohörhöille.
Meidän oikeistoporvarien pitäisi sen sijaan oppia kutsumaan asioita niiden oikealla nimellä. Eli ei pidä puhua "punaisesta terrorista", kun sellaista ei ollut. Oli vain noita mainitsemiasi "bolsevikkien rosvoporukoita", jotka toimivat omaan laskuunsa, ilman kansanvaltuuskunnan hyväksyntää.
Niin, jos et sattunut tietämään, punaisilla oli hallitus. Sitä kutsuttiin kansanvaltuuskunnaksi. Sen jäsenenä oli mm. Oskari Tokoi, joka oli toiminut aiemmin eduskunnan puhemiehenä. Siihen virkaan harvemmin valitaan "jengijohtajia"?Juu ei ollut ei oli vain bolsuja juu niiinpä niin ja tästä vähän lisää rosvopääliköitä ja bandiitti jenginjohtajia Suomesta ja ulkomaille paenneita punaterroristeja ja maanpetollista porukkaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Punakaarti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puna-armeijassa_menestyneet_suomalaiset
Sieltä näet jotta kyllä täällä Suomessakin valitaan rosvojengien pääliköitä hyvinkin korkeihin virkoihin.
Mitäs nämä sitten olivat jotka murhasivat ja rosvosivat jopa ruumiita voisitko sanoa.
http://www.uta.fi/suomi80/art2.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suinulan_verilöyly
vaatisi tuekseen vankan lähdemateriaalin. Varsinkin kun muistamme, että punaisilla oli apunaan suuria venäläisjoukkoja joiden ylipäälliköt Lenin ja Trotski muistivat joka käänteessä korostaa luokkasodan merkitystä, ts. vastapuolen totaalista tuhoamista luokkataustan perusteella. Ei siis yksittäisen ihmisen tekemisten tai tekemättä jättämisten vuoksi.
Otaksunkin, että kirjoituksesi tarkoitus on nykyajan tapaan heittää ilmaan perustelematon, epämääräinen väite ja näin ohjata mielikuvia tiettyyn, haluttuun suuntaan.- Suomalainen sosialisti
Punainen johto oli ankarasti kieltänyt mielivaltaisen murhaamisen. Lahtarien ylipäällikkö Mannerheim antoi käskyn murhata myös siviileitä.
- Valan tehnyt
Kansalla oli oikeus nousta sortajaa vastaan. Jos taistelun melskeessä sattuikin kuolemaan muutama veripappi ja patruuna, niin se mitätön sivujuonne tapahtumissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511903
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131826Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va391674- 1061250
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961228- 851208
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4121110- 62889
- 49841
- 50836