Kyllä jabat, känät ja muut lipposlaiset käyvät kuumana, kun kepu ja demarit ovat löytäneet yhteiset sävelet sekä Nato-kysymyksessä että EU:sta.
Ja USA:n vaalit lisäävät tuskaa lipposlaisten leirissä.
Yhdysvaltalaiset äänestäjätkin havaitsivat vihdoin sen, minkä Suomen kansa huomasi jo silloin, kun Lipponen yritti Suomea viedä Irka-koalitioon mukaan.
Onneksi Anneli Jäätteenmäki ja keskusta voittivat vaalit, vaikka Anneli maksoikin siitä korkean henkilökohtaisen hinnan. Mutta Suomelle kävi hyvin. Kiitos siitä kuuluu Annelille!
Ja USA:n vaalit lisäävät tuskaa lipposlaisten leirissä.
Yhdysvaltalaiset äänestäjätkin havaitsivat vihdoin sen, minkä Suomen kansa huomasi jo silloin, kun Lipponen yritti Suomea viedä Irka-koalitioon mukaan.
Onneksi Anneli Jäätteenmäki ja keskusta voittivat vaalit, vaikka Anneli maksoikin siitä korkean henkilökohtaisen hinnan. Mutta Suomelle kävi hyvin. Kiitos siitä kuuluu Annelille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kepu ja demarit ovat löytäneet yhteisen sävelen siinä, että Nato-lamppu sammutetaan vaalien ajaksi, jotta saadaan paskalingot tähdättyä kokoomuksen niskaan.
EU:sta punamulta ei ole ollut koskaan samaa mieltä, koska Vanhasesta ei siinä ole Lipposen housuihin.
Usan vaalit olivat hyvin onnistuneet, kun maaseutujunttien puolue hävisi ja edistyksellinen oikeisto voitti.
Luulin Bushia lipposlaiseksi....vai oliko se toisinpäin....jaa että Bushin puolue onkin maaseutujunttien puolue ja demokraatit edistyksellinen oikeisto....no nyt ymmärään sinun ja Kapin ajatusmaailaa....kaikenhan voi kääntää...ihan niinkuin itse haluaa...vai miten se menikään siinä Irka-Lipponen-koalaatiossakin.
Kun tehdään Annelista syyllinen ja vedetään oikeuteen ja vaikka ei tule tuomiotakaan, niin väitetään hamaan loppuun, että tuomio tuli. Ja sillä selvä. Kun tarpeeksi kauan väittää, niin ainakin itse uskoo. Onneksi Suomen äänestävä kansa ei usko. JA SEHÄN ON TÄRKEINTÄ.
Ei USA:n ja suomalaisten puolueiden välille voi panna yhtäläisyysmerkkejä, ei missään tapauksessa ainakaan niin, että kokoomus = republikaanit ja SDP = demokraatit. Puolueiden välillä mahdollisesti olevat "veljeskontaktit" lähtevät ihan muusta kuin ohjelma- ja tavoitepohjalta.
Republikaanit nimittäin ovat suomalaista kokoomusta huimasti konservatiivisempia aivan kaikissa mahdollisissa asioissa, kun kokoomuksen maltillinen keskustaoikeistolaisuus, selkeänä uudistushalukkuutena muistuttaa kyllä enemmän USA:n demokraatteja, vaikka nekin ovat monissa asioissa paljon enemmän "oikealla" kuin kokoomus.
Demareita ei tuolle kartalle voi oikein sijoittaa, koska USA:ssa ammattiyhdistyksiin tukeutuva puolue olisi lähinnä jotain kommunismia tai mafiaa tai muita täysin marginaalisia ryhmiä muistuttava, jolle e mitään kannatusta lohkeaisi valtakunnallisissa vaaleissa.
Repoblikaanien ja demokraattien ero USA:ssa on sikäli kyllä saqmankaltainen kuin kepun ja kokoomuksen ero Suomessa: republikaanien ja kepun kannatus tulee maaseudulta, junttiloista ja muista punaniskaporukoista, demareiden ja kokoomuksen kannatus lähinnä urbaanista, uudistushakuisesta sivistyneistöstä, joka suhtautuu markkinatalouteen liberaalisti mieluummin kuin kapitalistia suojellen.
Irka-Lipposen Anneli-koalaatikoissa en enää pysynyt kärryillä, sori.
No suomennetaan vähän.
Ei kukaan ole vetänytkään yhtäläisyyksiä demokraattien ja demareitten välille.
Mutta voihan sitä verrata asioita suoraan.
Rebuplikaanit Bushin johdolla menivät suinpäin Irakin sotaa.
Lipponen oli viemässä Suomea myös sinne, ellei Anneli ja eduskuntavaalit olisi tulleet väliin.
Lipponen Virkkusineen ja muine äärioikeistolaisineen ovat menossa Natoon. Kepu ja demarit taas eivät.
Demokraati ovat koko ajan vastustaneet Bushin Irakin valloitusretkeä, samoin kuin Suomessa keskusta jo silloin Annelin johdolla. Myöskin jokaisen politiikkaa seuraavan on ollut helppo havaita Lipposen ja johtavien demareiden (Halonen ja Tuomioja)selvä ero sekä Nato-kysymyksissä että nyt myös Eu-asioissa.(lipposydin?)
Minä kuvailin USA:n puolueita faktojen tasolla (sukulaisia USA:n politiikassa), sinä sävellät Lipposelle ja Annelille, ilmeisesti pelkän kuvittelun innoittamana.
Niinhän sillä Lipposellakin on sukulaisia milloin missäkin. Olet aika hassu...jos et ole sattunut huomaamaan.
Fakta1= Suomen kansa äänesti Annelin Paavon tilalle,syy:Irak-koplaus.
Fakta2= jenkit äänestivät demokraatit republikaanien tilalle,syy: Bushin Irak-sota.
Ei se tämän vaikeampaa ole.
Atlantistit yrittävät revanssia. Suomalaisuusmiehet ja -naiset voittavat jälleen!
Anneli pääministeriksi!