"Puukenkäpellet"?

Kateutta?

Tein mielenkiintoisen havainnon tuossa lekurille omaa vuoroa odotellessa! Joka toinen lääkäri hiihti meneen puukengät jalassa,jopa liian pieniä takkejakin esiinty. Elikkä miksi rekkakuskeja haukutaan puukenkä pelleiks ja liian pienellä/suurella rahtaritakilla varustetuks? Tekeehän ne lekuritkin virheitä,mutta ei heidän vaatetukseen puututa ensimmäisenä jos jotain sattuu?? (Itsekkin ajelen rekkaa,kylläkin ilman puukenkiä.) Myös arvostelijoina ovat useasti miespuoliset,juontaakohan tuo pitkälti mieshormooneista...Se mies jolla on jotain isompaa,niin sitä herkästi kadehditaan?

5

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Traktoripelle

      Lääkäreillä ei taida olla useinkaan polkimia, joihin puukenkä voisi sotkeutua. Pelkkä kopina ei ketään tapa.

    • Lada

      On tämä varsinainen klovnien maa! Tällä palstalla on haukuttu jo ainakin:

      - puukenkäpellet
      - nastapellet
      - kitkapellet
      - sumuvalopellet
      - cittaripellet
      - corollapellet
      - bemaripellet
      - jenkkipellet
      - japsipellet
      - lippalakkipellet
      - karvanoppapellet

      ....mutta jotain on vielä haukkumattakin: kuka muistaa 1960-luvulta automallin Isuzu Bellett? Se oli täydellinen, joten haukuille ei ole sijaa!

      • T Turakainen

        Paljon ralleissa käytetty GTR oli tiukka vehje:
        120 heppaa vakiona 1600 kuutioisesta koneesta
        vuonna 1963 oli aika mukavasti.


      • T Turakainen kirjoitti:

        Paljon ralleissa käytetty GTR oli tiukka vehje:
        120 heppaa vakiona 1600 kuutioisesta koneesta
        vuonna 1963 oli aika mukavasti.

        hieno ja harvinainen,yhtään gt-r:ä ei Suomeen tuotukaan,gt.tä parikymmentä.Uustuonnit erikseen ja rakennusversiot..
        http://img96.imageshack.us/img96/5815/bb6084c6isuzugtqi0.jpg


    • Ohjaamotarkkailija

      Olen keskustellut joskus asiasta joidenkin tahojen kanssa. Ja he mainitsivat saman. Suomalaisuuteen kuuluu eräänlainen kateus. Joka näkyy liikenteessä varsin hyvin. Se jolla on jotain enemmän,suuremmalti,tms ovat joko ihailun tai kateuden kohteina.
      Ja varsinkin he jotka "erottuvat massasta" ovat "silmätikkuina". Eri ovat erillaisia kuin muut. Ja tästä johtuu meidän kaikkien ongelmat liikenteessäkin. Koska me toimimme eritavoin. Olemme erillaisia. Ja tuomittavaahan se on,eikö??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      71
      14051
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      15
      5804
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      125
      5277
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      16
      3439
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3078
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      284
      3057
    10. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      3025
    Aihe