järjestelmän tarkistus

Onko XP Home editionissa olemassa järjestelmän tarkistusohjelmaa? Siis sellaista, joka tarkistaisi että järjestelmä on kunnossa, kaikki toimii jne... Levyn eheytyksen ja Uudelleen järjestelyn tiedän.Kiitos etukäteen kaikille!
6351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös se ole hyvä indikaattori, kun mitään häiriöitä ei ole.
Mistä se XP jokaisen epämääräisen ohjelman toiminnan tietää, vai rautapuoltako aattelit?

Äänestä
  • Kaikki kun ei ilmeisesti toimi ihan normaalisti. Järjestelmän palautumista vakavasta virheestä on ollut vähän väliä, ja nyt ensimmäisen kerran, ennen kuin koko wintoosa oli edes käynnistynyt, ruutuun tuli tekstiä että se suljettiin ettei se aiheuttaisi vakavia virheitä koneelle, ja käskettiin tarkistaa kaikenlaista, bioseja ja sen sellaisia. Ja jotenkin tää aina välistä tökkii, ilmoittelee jatkuvasti että jossain ohjelmassa on virhe ja sulkee sitten ne.

    Äänestä

  • jelppiä kirjoitti:

    Kaikki kun ei ilmeisesti toimi ihan normaalisti. Järjestelmän palautumista vakavasta virheestä on ollut vähän väliä, ja nyt ensimmäisen kerran, ennen kuin koko wintoosa oli edes käynnistynyt, ruutuun tuli tekstiä että se suljettiin ettei se aiheuttaisi vakavia virheitä koneelle, ja käskettiin tarkistaa kaikenlaista, bioseja ja sen sellaisia. Ja jotenkin tää aina välistä tökkii, ilmoittelee jatkuvasti että jossain ohjelmassa on virhe ja sulkee sitten ne.

    Onko jäähdytys varmasti kunnollinen?

    Äänestä

  • Jocu kirjoitti:

    Onko jäähdytys varmasti kunnollinen?

    ainakin se surisee kuin lentoon lähdössä ois...
    En ole kyllä seurannut onko se tehnyt sitä enempi jos kone on ollut pitkään päällä.

    Äänestä

  • jelppiä kirjoitti:

    ainakin se surisee kuin lentoon lähdössä ois...
    En ole kyllä seurannut onko se tehnyt sitä enempi jos kone on ollut pitkään päällä.

    Ota aamulla pellit pois, kuten kellottajatkin, ja kokeile pelaako kone ilman häiriöitä.

    Äänestä

scandisk löytyy-
oma tietokone>(paikallinen levy:c- hiiren oikealla)>jakaminen ja suojaus>työkalut>virheentarkistus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jelppiä kirjoitti:

Onko XP Home editionissa olemassa järjestelmän tarkistusohjelmaa? Siis sellaista, joka tarkistaisi että järjestelmä on kunnossa, kaikki toimii jne... Levyn eheytyksen ja Uudelleen järjestelyn tiedän.Kiitos etukäteen kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu