Tallipäivä-suunnitelma:)

Misty-91

heei..:)
Huomenna on taas tallipäivä, ja aateltiin olla vähä pitempään.. Ideat on vähä vähissä, haluttas vähä erilainen päivä.. Siis vaihtelua poneille ja meille..:)
Nyt ois siis teidän hommana suunnitella meille valmis päivä, tarkka hoitosuunnitelma yms..:'D:D:D
Aika ois noin 12.00-16.00
Shettiksiä on siis kaksi, ratsastusmahdollisuudet on, ja taluttelu/juoksutusmahdollisuudet myös.. Oikeestaan saahaan tehä melkein mitä vain, paitsi ajo ei välttis onnistu nuissa hangissa..:P

Kiitti hullusti jos joku viittii keksiä..:)

4

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hevosten ystävä

      1.karsinan siivoukset
      2.juoma ja ruoka kuppien pesu
      3.karsinan seinien pesu(sivelkää ensin seinät läpi lämmintä(jos on hanskat kädessä niin vaikka kuumahkolla)vettä valuvalla sienellä, jonka jälkeen lika irtoaa helposti kun käytte seinät läpi vielä uudemman kerran sienellä pyyhkien.
      4.hakekaa metsästä kuusen havuja poneille ja kiinnittäkää ne vaikka paalinarulla roikkumaan.(jos kiinnitätte paalinarulla ne seinään, pitäkää kuitenkin huoli siitä ettei poneilla ole mitään mahdollisuutta sotkeutua jaloistaan naruun)jos ne roikkuvat karsinan kalterista pienen kurkotus matkan päässä(ei kuitenkaan liian korkealla)poneilla riittää kivaa leikkisää tekemistä karsinoissa :)
      5.harjatkaa ponit kunnolla rauhakseen ajan kanssa.ensin. pöluharjalla, sitten kumisualla, sitten pehmeällä harjalla.harjatkaa kammalla hellävaroen harja ja häntä.tasottakaa halutessa harja ja häntä tasamittaiseksi latvoista.leikatkaa saksilla varovasti päitsien niskakappaleen alta harjaa lyhemmäksi, niin suitset ja päitset "istuvat" paremmin päähän.
      puhdistakaa kaviot.
      6.letittäkää harja jos haluette.
      7.laittakaa varusteet päälle.
      jos haluatte, voitte laittaa poneille satulan sijaan taitellun viltin selkään ja pistää sen loimivyöllä kiinni.
      8.menkää turvalliseen paikkaan lumihankeen kahlaamaan.se on hyvää lihasvoimistelua poneille.
      9.harjatkaa hikiset hevoset ja päästäkää ne havujen kimppuun.
      10.tampatkaa lumihangessa niiden loimet puhtaaksi ja hierokaa niitä lumessa, harjatkaa lika pois.
      11.peskää varusteet.
      12.kirjottakaa tallipäiväkirjaa (se voi antaa inspiraatioita,ideoita)
      13.putsatkaa omat tallikenkänne ja antakaa makupalat poneille :)
      that´s it! :)

      • Misty-91

        Kiitti hevosten ystävä!:)
        Tuossa oli paljo ideoita..:)


      • hevosten ystävä
        Misty-91 kirjoitti:

        Kiitti hevosten ystävä!:)
        Tuossa oli paljo ideoita..:)

        iloa tallitouhuiluun :)


      • Blezha

        Huomautan vain pari asiaa mitä olisin itse tehnyt toisin. Ja ihan hyvää siis tarkoitan :)

        Shettiksien harjaa ei kuulu leikellä. Lisäksi varsinkin paksuimpien harjojen saaminen siistiin kuntoon on hyvin vaikeaa. Itse olen nähnyt melko järkyttäviä aikaansaannoksia.
        Poikkeuksena tietenkin tuo pieni siilikohta, mikä tehdään korvien taakse, kohtaan josta riimu ja suitset kulkevat. Omillekin ponituttaville olen leikannut tuollaiset.

        "voitte laittaa poneille satulan sijaan taitellun viltin selkään ja pistää sen loimivyöllä kiinni." Tähän huomauttaisin ihan vaan sen verran, että tuo on yleensä aika epävakaata menoa, ja tippumisen mahdollisuus siten kasvaa. Itse ainakin menisin mieluummin kokonaan ilman ja lisäksi vaaratilanteen mahdollisuus on suuri, jos viritys luiskahtaa liikaa taaksepäin, ja siten takajalkoihin. Lisäksi sivusuunnassa tuollaisilla on tapana liikuskella minun makuuni hieman liikaa. Tosin tuohan sekin sitten hieman "äksöniä" ratsastukseen, olettaen että poni on kiltti ja ratsastaja taitava.

        ---

        Ja vinkkinä vielä semmoista, että ihan vaan olkaa ponien seurassa. Antakaa sen nuuskia, rapsutelkaa sitä paikoista joihin se ei itse yllä (olettaen että poni pitää tästä. Jotkut nauttivat esimerkiksi mahan rapsuttamisesta valtavasti, toiset eivät pidä mahansa hiplaamisesta lainkaan!), silitelkää ja jutelkaa.
        Tunne joka tulee silloin kun kokee todellista yhteyttä (jota siis ei saavuteta antamalla makupaloja yms ;) ) ponin kanssa, on mahtava!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      150
      5425
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5351
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4344
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3821
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      76
      3782
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3650
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      205
      2525
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1289
    Aihe