heei..:)
Huomenna on taas tallipäivä, ja aateltiin olla vähä pitempään.. Ideat on vähä vähissä, haluttas vähä erilainen päivä.. Siis vaihtelua poneille ja meille..:)
Nyt ois siis teidän hommana suunnitella meille valmis päivä, tarkka hoitosuunnitelma yms..:'D:D:D
Aika ois noin 12.00-16.00
Shettiksiä on siis kaksi, ratsastusmahdollisuudet on, ja taluttelu/juoksutusmahdollisuudet myös.. Oikeestaan saahaan tehä melkein mitä vain, paitsi ajo ei välttis onnistu nuissa hangissa..:P
Kiitti hullusti jos joku viittii keksiä..:)
Tallipäivä-suunnitelma:)
4
432
Vastaukset
- hevosten ystävä
1.karsinan siivoukset
2.juoma ja ruoka kuppien pesu
3.karsinan seinien pesu(sivelkää ensin seinät läpi lämmintä(jos on hanskat kädessä niin vaikka kuumahkolla)vettä valuvalla sienellä, jonka jälkeen lika irtoaa helposti kun käytte seinät läpi vielä uudemman kerran sienellä pyyhkien.
4.hakekaa metsästä kuusen havuja poneille ja kiinnittäkää ne vaikka paalinarulla roikkumaan.(jos kiinnitätte paalinarulla ne seinään, pitäkää kuitenkin huoli siitä ettei poneilla ole mitään mahdollisuutta sotkeutua jaloistaan naruun)jos ne roikkuvat karsinan kalterista pienen kurkotus matkan päässä(ei kuitenkaan liian korkealla)poneilla riittää kivaa leikkisää tekemistä karsinoissa :)
5.harjatkaa ponit kunnolla rauhakseen ajan kanssa.ensin. pöluharjalla, sitten kumisualla, sitten pehmeällä harjalla.harjatkaa kammalla hellävaroen harja ja häntä.tasottakaa halutessa harja ja häntä tasamittaiseksi latvoista.leikatkaa saksilla varovasti päitsien niskakappaleen alta harjaa lyhemmäksi, niin suitset ja päitset "istuvat" paremmin päähän.
puhdistakaa kaviot.
6.letittäkää harja jos haluette.
7.laittakaa varusteet päälle.
jos haluatte, voitte laittaa poneille satulan sijaan taitellun viltin selkään ja pistää sen loimivyöllä kiinni.
8.menkää turvalliseen paikkaan lumihankeen kahlaamaan.se on hyvää lihasvoimistelua poneille.
9.harjatkaa hikiset hevoset ja päästäkää ne havujen kimppuun.
10.tampatkaa lumihangessa niiden loimet puhtaaksi ja hierokaa niitä lumessa, harjatkaa lika pois.
11.peskää varusteet.
12.kirjottakaa tallipäiväkirjaa (se voi antaa inspiraatioita,ideoita)
13.putsatkaa omat tallikenkänne ja antakaa makupalat poneille :)
that´s it! :)- Misty-91
Kiitti hevosten ystävä!:)
Tuossa oli paljo ideoita..:) - hevosten ystävä
Misty-91 kirjoitti:
Kiitti hevosten ystävä!:)
Tuossa oli paljo ideoita..:)iloa tallitouhuiluun :)
- Blezha
Huomautan vain pari asiaa mitä olisin itse tehnyt toisin. Ja ihan hyvää siis tarkoitan :)
Shettiksien harjaa ei kuulu leikellä. Lisäksi varsinkin paksuimpien harjojen saaminen siistiin kuntoon on hyvin vaikeaa. Itse olen nähnyt melko järkyttäviä aikaansaannoksia.
Poikkeuksena tietenkin tuo pieni siilikohta, mikä tehdään korvien taakse, kohtaan josta riimu ja suitset kulkevat. Omillekin ponituttaville olen leikannut tuollaiset.
"voitte laittaa poneille satulan sijaan taitellun viltin selkään ja pistää sen loimivyöllä kiinni." Tähän huomauttaisin ihan vaan sen verran, että tuo on yleensä aika epävakaata menoa, ja tippumisen mahdollisuus siten kasvaa. Itse ainakin menisin mieluummin kokonaan ilman ja lisäksi vaaratilanteen mahdollisuus on suuri, jos viritys luiskahtaa liikaa taaksepäin, ja siten takajalkoihin. Lisäksi sivusuunnassa tuollaisilla on tapana liikuskella minun makuuni hieman liikaa. Tosin tuohan sekin sitten hieman "äksöniä" ratsastukseen, olettaen että poni on kiltti ja ratsastaja taitava.
---
Ja vinkkinä vielä semmoista, että ihan vaan olkaa ponien seurassa. Antakaa sen nuuskia, rapsutelkaa sitä paikoista joihin se ei itse yllä (olettaen että poni pitää tästä. Jotkut nauttivat esimerkiksi mahan rapsuttamisesta valtavasti, toiset eivät pidä mahansa hiplaamisesta lainkaan!), silitelkää ja jutelkaa.
Tunne joka tulee silloin kun kokee todellista yhteyttä (jota siis ei saavuteta antamalla makupaloja yms ;) ) ponin kanssa, on mahtava!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217286Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5045439Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513355Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162651Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t502358Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153