Työnantajarekisteri

Gloikki

Milloin tulee liittyä työnantajarekisteriin?

7

7918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Undefined

      Silloin kun yritys aloittaa säännöllisen palkanmaksun. Tilapäisesti voi palkata henkilökuntaa ilman rekisteriin kuulumistakin.

      • !!!!

        Jos työntekijöitä on tietty määrä, olikohan se yli 5 kpl, ja palkanmaksu säännöllistä. Silloin pitää liittyä.


      • Undefined
        !!!! kirjoitti:

        Jos työntekijöitä on tietty määrä, olikohan se yli 5 kpl, ja palkanmaksu säännöllistä. Silloin pitää liittyä.

        Joo, jos yrityksen palveluksessa on vuoden aikana vain yksi palkansaaja, tai jos palkansaajia on enintään viisi ja heidän työsuhteensa ei kestä koko kalenterivuotta, silloin ei tarvitse ilmoittautua rekisteriin.


    • soiseli

      Kuuluuko perustettavan osakeyhtiön ilmoittautua työnantajarekisteriin, jos palkkaa maksetaan hallituksen ainoalle varsinaiselle jäsenelle ja lisäksi maksetaan kuukausittain muutaman tunnin palkka hallituksen varajäsenelle, joka hoitaa yrityksen kirjanpidon. Perustamisilmoituksen täyttöohjeessa lukee, että yritys on säännöllisesti palkkoja maksava työnantaja, jos se maksaa palkkaa kahdelle tai useammalle palkansaajalle.

      • dftujkyu

        Kyllä.

        Sillä ei ole merkitystä maksetaanko palkkaa osakkaalle vai työntekijälle.

        Rekisteriin kuulumisesta ei ole muutenkaan mitään haittaa, eli liity vain.

        Ainoa ero satunnaiseen palkanmaksajaan on se että jos joskus sattuu sellainen kuukausi että et maksa lainkaan palkkaa, on ilmoitus siltikin jätettävä tyhjänä. Ilmoitetaan vain ilmoituksen alareunassa olevaan päivämääräsarakkeeseen päivämääräväli jolloin ei maksettu palkkaa.


    • paperirotta

      Työnantajan on ilmoittauduttava työnantajarekisteriin, kun se aloittaa säännöllisen palkanmaksun ja sen palveluksessa on kalenterivuoden aikana joko vähintään kaksi vakituista palkansaajaa tai vähintään kuusi tilapäistä palkansaajaa

    • ei kannata

      Ei koskaan. Ota vuokratyövoimaa ei tarvitse tapella huijariduunareiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5836
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3842
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3333
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2778
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2242
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2197
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1535
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1263
    Aihe