Jos olen ymmärtänyt oikein, osalla vanhauskoisia ei ole pappeja, mutta käsittääkseni heillä on kuitenkin jumalanpalveluksia. Minkälaisia Jumalanpalveluksia he pitävät? (en tarkoita pitkiä vai lyhyitä tai hartaita vai remuavia vaan käytännön järjestelyjä).
Osalla vanhauskoisia lienee pappeja. Onko heillä jonkinlaista pappiskoulutusta?
Osalla vanhauskoisia lienee pappeja. Onko heillä jonkinlaista pappiskoulutusta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
>>>Jos olen ymmärtänyt oikein, osalla vanhauskoisia ei ole pappeja, mutta käsittääkseni heillä on kuitenkin jumalanpalveluksia. Minkälaisia Jumalanpalveluksia he pitävät?>Osalla vanhauskoisia lienee pappeja. Onko heillä jonkinlaista pappiskoulutusta?
Kuten zinon yllä mainitsi, papittomat vanhauskoiset pitävät maallikkopalveluksia. Millaisia ne sitten ovat, siitä saat jonkinlaisen käsityksen vaikkapa tutkimalla ihan suomalaistakin Orologionia, joka tosin poikkeaa jossain määrin vanhauskoisten vastaavasta. Orologionissa on mainittu vuorokausikiertoon kuuluvien palvelusten (ehtoopalvelus, ehtoonjälkeinen palvelus, puoliyöpalvelus, aamupalvelus, 1. hetki, 3. hetki, 6. hetki ja 9. hetki) sekä liturgiaa korvaavan ns. "hetkipalveluksen" yhteydessä, miten ne toimitetaan, jos ei ole pappia.
Papittomilla vanhauskoisilla yhteisö tyypillisesti valitsee jonkun johtamaan palveluksia, vaikka varsinaista papistoa ei olekaan. Joissain yhteisöissä heitä kutsutaan nimellä 'duhovnyj nastavnik' (=hengellinen opettaja/ohjaaja) ja asema yhteisössä muistuttaa paljon papin asemaa, jossain taas käsittääkseni on ollut käytössä paljon vähemmän formaalinen rakenne, ja palvelusten toimittajina on ollut myös naisia.
Eräs vanhauskoinen pappi mainitsi joskus heillä olevasta järjestelmästä, jossa tulevaa pappia ohjataan tehtäväänsä piispan ohjauksessa, mutta jäi hieman epäselväksi oliko se lisänä varsinaiseen pappisseminaariin vai oliko kyseinen piispan ohjaus juuri nimenomaan se "pappisseminaari".