Pakkoruotsi kallista

Pakkoruotsi maksaa meille päivittäin miljoonia
euroja!
Mikä on Kokoomuksen kanta pakkoruotsiin toisena
kielenä?
Tällä rahalla rahalla olisi varmaan tarpeellisempaakin käyttöä?
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oma mielipiteeni kokoomuslaisena on tämä: Pakkoruåtsi yläasteella valinnaiseksi (lukiossa vapaaehtoinen jo nyt), mutta suomenkieli silti pakolliseksi ruotsinkielisille!

Tämä olisi paljon halvempi ja oikeudenmukaisempi käytäntö, sillä suomenruotsalaisia on n.5% väestöstä!

Mutta jos RKP:läiseltä kysytään: Pitäisitkö pakkoruotsin, vai kohdistaisitko sen lopettamisesta säästyvät varat esim. vanhustenhuoltoon? Vastaus olisi EHDOTTOMASTI että "sivistyskielestä" ei missään tapauksessa saa luopua, koska kaksikielisyys on "rikkaus"!

Äänestä

Paitsi kallista on se myös turhaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä ollaan kirjoitti:

Pakkoruotsi maksaa meille päivittäin miljoonia
euroja!
Mikä on Kokoomuksen kanta pakkoruotsiin toisena
kielenä?
Tällä rahalla rahalla olisi varmaan tarpeellisempaakin käyttöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu