Mistä löytäisin hyvän psykoterapeutin?

Minulle on suositeltu psykoterapiaa. Suostuin siihen melkein vuoden mietinnän jälkeen. Nyt olo on yksinäinen, kun kukaan ei auta sopivan etsimisessä. Iisalmesta sen pitäisi löytyä. Rahaa ei ole käydä työnantajana "haastattelemassa" työntekijää.
1264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Terkkarissa työskentelee psykologi, sen lisäksi myös mielenterveystoimistossa työskentelee psykologi ja psykiatrinen sairaanhoitaja.

Tuo KELAN-malli missä ensin etsitään suurella rahalla sopivaa kutistajaa minkä ohella anotaan kelan avustusta siihen, on *erseestä.

Yhteiskunnalle pitkällä tähtäimellä tulisi paljon halvemmaksi palkata MT:hen muutama psykologi lisää. "Asiakas" vierailisi tällöin tiimissä missä hänellä olisi säännöölliset tapaamiset psykologin kanssa minkä lisäksi säännöllinen tai kun tarve on, yhteydenpito psykiatriin.

Se että juoksee terapiassa kaupungin toisella puolen ja hoitaa lääkityksen kaupungin toisella puolen on tappavaa. Nämä kaksi edellistä heppua kun eivät koskaan tapaa toisiaan. Näin hoito monimutkaistuu ja "asiakas" väsyy.

Yksityisellä käyminen ja jo sen sopivan etsintä on NIIN kallista että päätä huimaa. Vähävaraiset ihmiset laittavat ruokarahojaan siihen. Käyvät kiltisti kelan listan terapeuteilla ja näkevät nälkää. Jeh kyllä siinä mieli piristyy kun ratkot asioitasi ja maha kurnii.

Muistelen myös ministeri Hyssälän maininneen tästä aiheesta että "kun nyt on niin vaikeaa kun ei olla päätetty (kelan vuosittaisten määrärahojen vuoksi) mikä terapiasuunnan tulisi olla."
Olen tuosta lausahduksesta täysin ällikällä koska ihmisethän ovat yksilöitä. Toiselle sopii (tai on tarve) analyyttiseen, toiselle ratkaisukeskeinen linja suksee, kolmannelle jokin muu tai yhdistelmä erilaisia josta hän hyötyy ja alkaa toimia, minkä myötä hallita omaa elämäänsä paremmin.

Summa summarum, mielenterveyspotilaat taitavat olla se suurin ryhmä missä tapahtuu suoraan sanoen heitteille jättöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Minulle on suositeltu psykoterapiaa. Suostuin siihen melkein vuoden mietinnän jälkeen. Nyt olo on yksinäinen, kun kukaan ei auta sopivan etsimisessä. Iisalmesta sen pitäisi löytyä. Rahaa ei ole käydä työnantajana "haastattelemassa" työntekijää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu