Mutta niitä valtavia summia mitä se reissu
on maksanut niille olisi ollut muutakin käyttöä.
on maksanut niille olisi ollut muutakin käyttöä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olisi hauskaa suorittaa arvausleikki, milloin USA vetää pois viimeisetkin sotilaansa Irakista.
Kun sota alkoi ja muutama hätähousu tälläkin palstalla vaati Yhdysvaltoja vetämään sotilaansa bälittömästi pois Irakista ("USA heti pois Irakista!"), niin rauhoittelin näitä hoppuilijoita arvioimalla, että siihen menee ainakin 3-4 vuotta.
Koska nyt siellä on alkanut irakilaisten välinen tappamiskilpailu, joudun venyttämään aikajanaa vielä pitemmäksi -demokraattien voitosta huolimatta tai ehkä juuri sen takia- ja arvaan, että USA vetää loput sotilaistaan Irakista vasta n. 4 vuoden kuluttua, eli suunnilleen 2011-2012.
Muitakin arvioita saa toki esittää!
vaikuttaa aikatauluun!? Mitä lähteesi heistä kertoo?
jos löytyy miestä avaamaan se ,bitch.
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=612429
kuinka kauan menee irakin öljykenttien tyhjäksi pumppaamiseen niin tietää myös miehityksen pituuden!
Olisi kiinnostavaa tietää, montako litraa öljyä USA on luvatta ottanut Irakilta.
Onko sinulla mitään faktatietoa?
amerikkalaiset siellä irakissa palloilevat. Ensinnäkin se on ihan hyvä sianpuhkomiskenttä kaikille halukkaille. Toiseksikin, niin kauan kun irak sitoo USA:n resursseja, mahdollisuudet hyökätä jonnekin muualle valloittelemaan ovat tuntuvasti pienemmät. Kolmanneksi, se tekee gutaa USA:n talousrakenteelle, muuttaen sen entistä erikoistuneemmaksi, riippuvaisemmaksi ulkomaisesta öljystä ja haavoittuvammaksi talouden suhdanteista.
Kaiken kaikkiaan tavallisen peräkylän jenkin kannalta paras vaihtoehto olisi mahdollisimman nopea vetäytyminen, mutta näinhän ei käy? :D
,mutta ei USA:lla ole sieltä mitään tarvetta lähteä.Vuorokaudessa USA:n asukasluku kasvaa 7200 hengellä. Että sotilaalliselta ja kansakunnan kestävyyden kannalta tappiot ovat aivan mitättömät.Oliko veret seisauttava tieto?
http://www.villagevoice.com/news/0605,vest,71928,2.html
A report by Andrew Krepinevich, a retired army officer on a Pentagon contract, says the Army has become a "thin green line" about to snap under the weight of lengthy and repeated tours of duty, continued low-level casualties, and poor recruiting. It's possible, Krepinevich says, that the Army can't keep up the level of troops necessary to win the peace in Iraq.