Ruoan a-ale lihottaa

Aamu-tv:ssä punatoimittaja Pelttari yritti saada terveyslääkäri Puskaa sanomaan, että jos ruoan arvonlisäveroa lasketaan, ihmiset lihoisivat.
Tämä veroale pitäisi hänen mukaansa kohdistaa rikkaiden suosimaan terveysruokaan.
Siis, jos hanke toteutetaan, niin hinnalla millä hyvänsä, se pitää saada kangettua etupäässä parempiosaisille.
187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On oikeus ja kohtuus verottaa niitä, jotka ostavat ruokaa vain sen takia, että kuvitellaan ruoan edistävän terveyttä. Mutta parempiosaisilla on paha vika, ruoalla mässäillään. Mässäillään ja turvotaan. Ylensyömisellä ei edistetä terveyttä, eikä rahalla elintarvikekaupasta saada terveyttä. Puska on oikeassa, että näitä ns. terveysruokana mainittuja elintarvikkeita verotetaan enemmän. Ei nämä ole välttämättömiä ihmisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demarille haiskahtaa kirjoitti:

Aamu-tv:ssä punatoimittaja Pelttari yritti saada terveyslääkäri Puskaa sanomaan, että jos ruoan arvonlisäveroa lasketaan, ihmiset lihoisivat.
Tämä veroale pitäisi hänen mukaansa kohdistaa rikkaiden suosimaan terveysruokaan.
Siis, jos hanke toteutetaan, niin hinnalla millä hyvänsä, se pitää saada kangettua etupäässä parempiosaisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu